Kroatija ir Serbija artėja link istorinio susitaikymo?

Serbijos prezidentas Borisas Tadičius pavadino Kroatijos prezidento Ivo Josipoviciaus vizitą Belgrade istoriniu.

Kaip praneša BBC, po susitikimo šeštadienį Serbijos prezidentas išreiškė norą palaikyti kuo geriausius santykius su savo kaimyne ir buvusia prieše – Kroatija.

Kroatijos prezidentas po susitikimo teigė, kad abi šalys turi bendrą tikslą – taiką ir stabilumo palaikymą.

Santykiai tarp buvusios Jugoslavijos šalių buvo įtempti nuo 1991 metų. Per Jugoslavijos skilimą tarp 1991 ir 1995 metų Kroatija kovojo su Serbijos separatistais, kuriuos rėmė Serbijos valdžia.

Abiejų šalių prezidentai pabrėžė, kad bendradarbiavimas ir dialogas yra būtini. Buvo išreikšti pažadai kuo greičiau išspręsti pabėgėlių klausimą.

Susitikimo metu buvo aptartas ir kitas klausimas: genocidas karo metu. Abi šalys kreipėsi į Tarptautinį teisingumo teismą dėl vykdyto genocido. Siekiama išspręsti šį konfliktą galbūt netgi be tarptautinės institucijos įsikišimo.

Taip pat buvo pabrėžta, kad abiejų šalių tikslas – narystė ES. Tačiau narystę gali užtikrinti tik geresnis regioninis bendradarbiavimas.

Anot analitikų, Kroatijos ir Serbijos santykiai yra itin svarbūs užtikrinti taikai Vakarų Balkanuose. Šios šalys yra didžiausios ir stipriausios buvusios Jugoslavijos dalys.

Tikėtina, kad jei geri santykiai bus palaikomi tarp šių šalių, tai tai bus pavyzdys ir kitoms Balkanų šalims, pavyzdžiui, Bosnijai ir Hercogovinai, kur etninių grupių segregacija yra aštri problema nuo 1990-ųjų.

Balkanai – regionas, kur taikos procesas yra ypač lėtas, tačiau Zagrebas ir Belgradas siekia užmiršti praeitį ir prisidėti prie ES vystymosi.

Abi šalys savo pradėjo stiprinti savo bendradarbiavimą nuo 2010 metų kovo, kur įvyko šalių prezidentų susitikimas viename Kroatijos kaime.


Šiame straipsnyje: KroatijaSerbija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių