Kremlius Maskvos merui rodo duris?

Nepajudinamu laikomas Maskvos meras Jurijus Lužkovas įsitraukė į pavojingą žaidimą, kuris gali kainuoti jam postą.

„Viskas dėl kepės“

Kremliui ištikima Rusijos televizija NTV penktadienio vakare parodė filmą "Delo v kepke" („Viskas dėl kepės“), perfrazavus posakį "delo v šliape" – „reikalas baigtas“. J.Lužkovas mėgsta nešioti kepę.

Filmo autoriai išvardijo gausybę su Maskvos meru susijusių skandalų. Vienas pastarųjų – atostogos tuo metu, kai Maskva skendėjo dūmuose, o miško gaisrų liepsnos buvo pasiekusios sostinės pakraščius.

Filmo autoriai taip pat priminė, kad politiko žmona Jelena Baturina, kurią JAV žurnalas „Forbes“ vadina trečia turtingiausia pasaulio moterimi, sėkmingai vykdė verslą būtent Rusijos sostinėje. Taip pat iškelta versija, kad J.Lužkovas proteguoja žmonos interesus, gindamas prieštaringą greitkelio, planuojamą nutiesti per Chimkų mišką, projektą. Jeigu šis greitkelis būtų nutiestas per Maskvos Molžaninovo rajoną, kaip reikalauja ekologai ir visuomenės veikėjai, J.Baturinos bendrovė „Inteko“ esą patirtų didelių nuostolių.

Lyg tyčia, kai kuriems žiūrovams įvairiuose Maskvos rajonuose, ketinusiems pažiūrėti laidą per palydovinę anteną, laidos pradžioje dingo signalas, ir atsirado tik jai pasibaigus. Vėliau NTV specialistai aiškino, jog tai buvo tik techninis gedimas, o ne politinis sprendimas, draudžiantis šią laidą.

Kaltinimų lavina

Šeštadienį NTV tęsė informacinį puolimą laidoje „Maksimum“. Joje buvo kalbama apie J.Baturiną ir legendinės skulptūros „Darbininkas ir kolūkietė“ rekonstrukciją. Laidos autoriai paskaičiavo, kad rekonstrukcijai buvo skirta beveik 4 mlrd. rublių (352 mln. litų) – tai yra daugiau nei 50 tūkst. rublių (4400 litų) už kilogramą plieno.

Sekmadienį NTV eteryje pasirodė dar vienas kritiškas reportažas „Šuniui po uodega“. Jame buvo pasakojama apie tai, kaip Maskvos valdininkai grobsto pinigus, skirtus valkataujantiems šunims.

Informacinę ataką vainikavo dar du kritiški reportažai, kuriuos parodė Pirmas kanalas ir „Rosija“.

Ginčas su prezidentu

Apžvalgininkai teigia, kad gausūs reportažai, kritikuojantys Maskvos merą, yra retas šios šalies žiniasklaidoje išpuolis prieš aukštą pareigūną. Jis pakurstė kalbas apie galimą J.Lužkovo atstatydinimą. Daugiau nei 18 metų sostinei vadovaujančio politiko kadencija baigiasi kitąmet.

„Santykiai tarp Kremliaus ir J.Lužkovo pereiną į naują plokštumą, kuri paspartins mero atsistatydinimą“, – sakė Politinės konjunktūros centro direktoriaus pavaduotojas Aleksejus Zudinas.

J.Lužkovo ir prezidento Dmitrijaus Medvedevo požiūriai išsiskyrė dėl greitkelio Maskva-Sankt Peterburgas tiesimo per Chimkų mišką. Praėjusį mėnesį šalies vadovas, atsižvelgęs į gamtosaugininkų protestus, sustabdė statybos darbus. Netrukus laikraštyje „Rosijskaja Gazeta“ pasirodė J.Lužkovo straipsnis, kuriame meras išdėstė savo argumentus, kodėl greitkelis turi būti tiesiamas būtent per Chimkų mišką, ir kritikavo „plepius“, kurie siūlo dar penkerius metus pakalbėti ir nieko nedaryti.

Žadėta reakcija

J.Lužkovo straipsnis sulaukė griežtos Kremliaus reakcijos. Prezidento administracijos pareigūnas apkaltino Maskvos merą bandymu sukiršinti D.Medvedevą ir premjerą Vladimirą Putiną. Pastarasis anksčiau tvirtai parėmė planą tiesti greitkelį per Chimkų mišką.

„Maskvos valdžia persistengė bandydama sukiršinti prezidentą ir ministrą pirmininką, – Rusijos žiniasklaidai sakė Kremliaus pareigūnas, kurio pavardė neskelbiama. – Tai visiškai neleistina, nes absoliučiai neatitinka realių Putino ir Medvedevo santykių. Akivaizdu, kad tokie bandymai sulauks atitinkamos reakcijos.“

Kai kurie apžvalgininkai įtaria, kad savaitgalio reportažai ir buvo ta reakcija, apie kurią anonimiškai kalbėjo pareigūnas.

Priešrinkiminiai žaidimai

Politologai teigia, kad ginčas, kurio epicentre atsidūrė Maskvos meras, tampa labai įdomus artėjančių prezidento rinkimų kontekste. J.Lužkovas artimas Vladimiro Putino vadovaujamai partijai „Vieningoji Rusija“. Jeigu jis kitąmet liktų Maskvos mero poste, premjeras turėtų tvirtą paramą 2012 m. vyksiančiuose prezidento rinkimuose. V.Putinas leidžia suprasti, kad neatmeta galimybės juose dalyvauti, bet nuo konkretaus atsakymo nuolat išsisukinėja.

Prognozuoti J.Lužkovo likimą kol kas anksti, teigia analitikai. Pasak jų, nepaisant akivaizdaus informacinio puolimo Kremlius vis dar nerado jam pamainos. Todėl tikėtina, kad Maskvos merui bus leista dirbti iki kadencijos pabaigos.


Šiame straipsnyje: Jurijus Lužkovas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių