Kolumbiečiams savo velnias mielesnis už svetimą doruolį

Lietuvių kilmės kolumbietis Antanas Mockus pateko į antrą Kolumbijos prezidento rinkimų turą, nors sekmadienį vykęs balsavimas jam nebuvo toks sėkmingas, kaip prognozuota. Jis surinko perpus mažiau balsų, nei pagrindinis varžovas. Pastarajam pergalei pirmame ture pritrūko vos 3 proc. balsų.

Neprarado ryžto

Buvęs gynybos ministras Juanas Manuelis Santosas, kuris yra antrą kadenciją baigiančio prezidento Alvaro Uribe šalininkas, pirmajame rinkimų ture surinko 47 proc. balsų ir gerokai aplenkė buvusį Bogotos merą, lietuvių kilmės Antaną Mockų, gavusį 22 proc. balsų. Šie du kandidatai susirungs birželio 20-ąją vyksiančiame antrajame prezidento rinkimų rate.

„Dar prieš kelias dienas galvojau, kad balsuosiu už A.Mockų, nes jis man patinka, ir aš manau, kad jis yra sąžiningas politikas, o mes tokių turime nedaug, – sakė iš balsavimo apylinkės Bogotoje išėjusi Martha Solano. – Tačiau balsavimas už jį būtų emocinis protrūkis, todėl visgi nusprendžiau pasirinkti pažįstamą velnią ir padėjau varnelę prie J.M.Santoso pavardės.“

A.Mockaus šalininkai, rankose laikydami gėles ir žalios spalvos balionus – būtent Žaliųjų partijai, turinčiai vos kelias vietas Kongrese, atstovauja buvęs Bogotos meras – sekmadienį Bogotoje skandavo: „Taip, mes galime!“

„Antrasis rinkimų ratas suteikia mums progą įgyvendinti gilią kultūrinę transformaciją, kuri išvaduoja mūsų šalį nuo smurto, narkotikų kontrabandos ir favoritizmo... taip pat išlaisvina mus nuo didžiulės nelygybės“, – sakė A.Mockus savo šalininkams. Antrame rinkimų ture politikas tikisi patraukti į savo pusę centristų rinkėjus.

A.Uribe vis dar populiarus

J.M.Santoso pergalė laikoma prezidento A.Uribe neblėstančio populiarumo, kurio nesumažino virtinė skandalų, įrodymu.

„Prezidente, tai jūsų ir visų mūsų, norinčių išsaugoti jūsų didį palikimą, triumfas“, – sakė buvęs gynybos ministras miniai džiūgaujančių savo šalininkų sekmadienį, kai buvo paskelbti balsavimo rezultatai.

A.Uribe prezidentavimo metu Jungtinių Valstijų remiamas karas su narkotikų kontrabanda besiverčiančiais sukilėliais davė rezultatų, smarkiai išaugo investicijos į energetiką ir kalnakasybą. Tačiau Aukštasis teismas uždraudė A.Uribe siekti trečios kadencijos, nors jį remia daugiau nei 60 proc. šalies gyventojų.

Investuotojai patenkinti

„Tai aiški parama prezidento Alvaro Uribe demokratinei saugumo politikai provincijose, kurioms teko kęsti žiaurų smurtą“, – sekmadienį vėlai vakare sakė analitikas, buvęs ministras Eduardo Pizano.

Investuotojus veikiausiai pradžiugins įtikinama J.M.Santoso pergalė, nes manoma, kad JAV ir Didžiojoje Britanijoje išsilavinimą įgijęs buvęs gynybos ministras labiau nei ekscentriškasis A.Mockus bus linkęs tęsti A.Uribe politiką dėl reguliavimo, mokesčių ir fiskalinių suvaržymų.

A.Mockaus pozicija ekonomikos klausimais rado atgarsį visuomenėje, ir jis netikėtai daugeliui stebėtojų tapo vienu pagrindinių pretendentų į prezidentus. Tačiau lietuvių imigrantų sūnus sekmadienį surinko tik 3,1 mln. balsų – perpus mažiau nei J.M.Santosas.

Grėsmė visam regionui?

Tačiau J.M.Santoso sėkmingas pasirodymas pirmame rinkimų ture nedžiugina kaimyninių šalių – Venesuelos ir Ekvadoro, kurios jau ilgą laiką nesutaria su dabartine Kolumbijos valdžia.

Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas J.M.Santosą pavadino „grėsme visam regionui“, o Ekvadoro teismas kaltina jį dėl sukilėlių stovyklos bombardavimo šios šalies teritorijoje 2008 m. Per šį incidentą žuvo 26 įtariami kovotojai, tarp jų buvo vienas Ekvadoro pilietis.

Stebėtojos žvilgsnis

Balsuoti Kolumbijos prezidento rinkimuose sekmadienį atėjo maždaug 50 proc. rinkimų teisę turinčių piliečių. Balsavimą Kolumbijoje stebėjusi europarlamentarė Laima Andrikienė savo tinklaraštyje svarstė, kodėl rinkėjai buvo tokie pasyvūs.

Pastaruosius kelis mėnesius Kolumbiją plovė lietus. Keliuose regionuose provincijoje – potvynis, vyksta gelbėjimo darbai. Kitur lietus išplovė kelius, nėra galimybes susisiekti, todėl dalis žmonių dėl šių priežasčių negalės balsuoti.

Be to, Kolumbijos rinkimų įstatymas yra labai griežtas. 16 val. rinkimų apylinkės užsidaro. Kaip taisyklė, nemažai žmonių, stovėjusių eilėje, lieka nebalsavę. Net jei jie stovi eilėje rinkimų apylinkės viduje, bet nespėjo pateikti asmens dokumento ir negavo balsavimo biuletenio, visi jie išprašomi lauk ir lieka nebalsavę.

A.Mockaus kreipimasis į rinkėjus



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių