Ko dujų kare siekia Kremlius

Europa negauna rusiškų dujų, ES pasipiktinusi, o Rusijos energetikos monopolininkė „Gazprom" tvirtina, kad tiekimo atnaujinimas priklauso nuo Ukrainos elgesio. Konfliktas žalingas visiems: tiek šąlančiai Europai, tiek politinių ir ekonominių negandų kamuojamai Ukrainai, tiek ekonominės krizės giliai ištiktai Rusijai. Tačiau Maskva, pasirodo, pasiryžusi aukotis, kad pasiektų politinių tikslų, rašo Vokietijos dienraštis „Berliner Zeitung".

Konflikto esmė yra ne tik dujų kainos Ukrainai. „Gazprom" puikiai supranta, kad Kijevas nesugebės mokėti 450 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų kuro. Šitaip Maskva šantažuoja Ukrainą, siekdama užvaldyti jos dujotiekių sistemą. Iki šiol Kijevas sėkmingai priešinosi šiems Rusijos ketinimams. Dujų tranzitas, ypač krizės sąlygomis, yra labai svarbus biudžeto pajamų šaltinis.

Dėl tranzito kainų Maskva ir Kijevas ginčijasi jau seniai. Iki šiol „Gazprom" mokėjo 1,6 dolerio už 1 tūkst. kubinių metrų dujų transportavimą 100 km. Ukraina pareikalavo padidinti šį mokestį iki 2 dolerių. Į tai „Gazprom" atsakė griežtu ultimatumu, kad nuo šiol Kijevas už dujas mokės europinę rinkos kainą - 450 dolerių už tūkstantį kubinių metrų kuro. Be to, Maskva spartina Baltijos jūros dugnu eisiančio Šiaurės Europos dujotiekio statybas, kad galėtų apsieiti be Ukrainos tranzito paslaugų.

Dujų karas taip pat stipriai įtakoja Ukrainos vidaus gyvenimą ir leidžia Rusijai diskredituoti Oranžinės revoliucijos lyderius prezidentą Viktorą Juščenką ir premjerę Juliją Tymošenko. Artėjant šalies vadovo rinkimams, kurie įvyks šių metų pabaigoje, pozicijas stiprina Viktoro Janukovyčiaus Regionų partija. Beje, šioje stovykloje jau girdisi raginimai parduoti Rusijai Ukrainos dujotiekių sistemą.

Siekdamas užsibrėžtų tikslų, Rusijos premjeras Vladimiras Putinas yra pasiryžęs paaukoti netgi savo šalies, kaip patikimos dujų tiekėjos, reputaciją, reziumuoja „Berliner Zeitung". Laikraštis taip pat primena, kad Maskva iki šiol neapskundė Ukrainos dujų vagystės tarptautiniam arbitražo teismui ir toliau slepia bendrovių „Gazprom" ir „Naftogaz Ukrainy" sutarčių sąlygas.


Šiame straipsnyje: RusijaUkrainaDujos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių