Kirgizijoje nepaisant perspėjimų vyksta referendumas dėl naujos konstitucijos

Kirgizija, nepaisydama perspėjimų, kad referendumas po kruvinų susirėmimų gali sukelti tarpetninę įtampą, sekmadienį balsuoja dėl naujos konstitucijos, kuria siekiama sukurti parlamentinę demokratiją.

Laikinoji valdžia surengė šį referendumą nepaisydama anksčiau šį mėnesį vykusių kruvinų susirėmimų tarp kirgizų ir tautinę mažumą sudarančių uzbekų. Tie susirėmimai pareikalavo šimtų žmonių gyvybių ir privertė nuogąstauti dėl galimo šalies žlugimo.

Šalies pietuose esančiame Ošo mieste, kuris buvo smurto epicentre, balsuoti atėjo nemažai žmonių. Situacija čia buvo rami, gatvėse beveik nesimatė automobilių, pranešė korespondentai.

Referendumas yra laikinosios vyriausybės plano naujai Kirgizijai sukurti pagrindinis elementas. Ši vyriausybė į valdžią atėjo per balandžio riaušes, kai buvo nušalintas prezidentas Kurmanbekas Bakijevas, kurį valdžia kaltina dėl naujausio smurto protrūkio.

"Šiandien Kirgizijos žmonės balsuoja už stabilumą šalyje ir valdžios teisėtumą. Mes parodysime pasauliui, kad Kirgizija yra vieninga, - Oše atiduodama savo balsą sakė laikinoji lyderė Roza Otunbajeva. - Norime išsigydyti nuo skausmo, kuris mus ištiko kaip šių tragiškų įvykių pasekmė".

Referendumas vyksta itin sustiprinto saugumo sąlygomis, visoje šalyje budi tūkstančiai milicininkų. Rinkimų apylinkės turi būti uždarytos 20 val. vietos (17 val. Lietuvos) laiku, o pirmieji rezultatai turėtų būti paskelbti pirmadienį.

"Aš balsavau "taip", kad situacija pagerėtų. Nukentėjo daug uzbekų, žuvo keli mano šeimos nariai. Aš bijau, bet atėjau balsuoti", - Oše atidavusi savo balsą sakė uzbekė Dlora Kazakbajeva.

Pagal naująją konstituciją, jei ji bus priimta, bus reikšmingai sumažinti prezidento įgaliojimai, o šalis taps pirmąja parlamentine demokratija buvusioje sovietinėje centrinėje Azijoje. Minimas regionas garsėja savo autoritariniais lyderiais.

Referendumas sudarys sąlygas parlamento rinkimams, kuriuos valdžia, siekdama, kad šalyje kuo greičiau atsirastų nuolatinė vyriausybė, numatė rugsėjo pradžiai.

Tačiau keli stebėtojai perspėjo, kad referendumas šiuo metu yra pavojingas. Organizacija "Human Rights Watch" šeštadienį nurodė, kad dėl jo situacija gali tapti "dar nestabilesnė".

"Laikinoji vyriausybė nepaskelbė, kaip užtikrins, kad galėtų balsuoti pabėgėliai ir asmenys, per smurto (protrūkį) netekę savo asmens dokumentų, o tai kelia susirūpinimą (dėl to), kad šis referendumas (gali) išprovokuoti naują smurtą", - sakoma "Human Rights Watch" pareiškime.

Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija (ESBO), kuri yra pagrindinė Vakarų rinkimų stebėjimo institucija, nurodė, jog dėl susirūpinimo saugumu neatsiųs planuotos 300 stebėtojų misijos.

Tačiau didelio masto smurtas liovėsi, ir valdžia šeštadienį paskelbė, kad visi 75 tūkst. žmonių, kurie nuo smurto buvo pabėgę į kaimyninį Uzbekistaną, jau grįžo.

Sostinėje Biškeke situacija kol kas taip pat buvo rami, o žmonės čia reiškė ir skepticizmą, ir viltį, kad balsavimas nulems naują Kirgizijos ateitį.

"Žinoma, balsuosiu "taip", nes pavargau nuo chaoso šalyje ir tikiuosi, kad po to (situacija) bus stabili ir bus galima taikiai, nebijant smurto, dirbti", - sakė 47 metų vairuotojas Aleksandras Malevinas.

Tačiau 28 metų kirpėja Elvira Sarueva prisipažino: "Niekada nebalsuoju dėl tokių dalykų, nes niekuo netikiu. Tik Dievas gali nukreipti šią šalį teisingu keliu".

Minėti susirėmimai Kirgizijoje buvo didžiausias etninio smurto protrūkis nuo pat šios neturtingos šalies nepriklausomybės paskelbimo prieš beveik du dešimtmečius, kai žlugo Sovietų Sąjunga.

Nuo neramumų nukentėję žmonės žurnalistams pasakojo, kad tas smurtas buvo žiauri ir koordinuota ginkluotų kirgizų grupuočių kampanija prieš uzbekus, kurie sudaro maždaug 14 proc. Kirgizijos gyventojų. Iš viso šioje šalyje gyvena 5,3 mln. žmonių.

Sveikatos apsaugos ministerija oficialų žuvusiųjų skaičių šeštadienį padidino iki 275, bet pareigūnai yra pripažinę, kad daug mirties atvejų nebuvo užregistruota ir kad tikrasis žuvusiųjų skaičius gali siekti 2 tūkstančius.


Šiame straipsnyje: Kirgizijaneramumai Kirgizijoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių