Kinijoje ir Japonijoje vyksta protestai dėl ginčijamų salų

Keliuose Kinijos miestuose protestuotojai šeštadienį išėjo į gatves išlieti savo pykčio Japonijai, o Tokijuje tūkstančiai žmonių dalyvavo jau antrose per šį mėnesį eitynėse prieš Kiniją, tęsiantis abiejų šalių ginčui dėl salų Rytų Kinijos jūroje.

Abiejų ekonomiškai pajėgiausių Azijos santykiai smarkai pašlijo praeitą mėnesį, kai Japonija suėmė Kinijos žvejybos tralerio kapitoną, kurio laivas susidūrė su Japonijos patrulių laivais prie ginčijamų salų, kurioje Japonijoje vadinamos Senkaku, o Kinijoje - Diaoju.

Tikėtina, kad jūroje prieš šių salų plyti milžiniški naftos ir dujų telkiniai.

Kinijos pietvakarinės Sičuano provincijos sostinės Čengdu centre ankstyvą popietę susirinko apie 2 000 žmonių, kurie išskleidė transparantus ir skandavo "Ginkime Diaoju salas", "Kovokime su Japonija" ir kitokius šūkius.

Kelių universitetų studentai stebint prižiūrint gausioms policijos pajėgoms. Policija taip pat atitvėrė protestuotojus nuo prekybos centrų, nors pranešama, kad kai kurie iš jų buvo apgadinti.

Kaip pranešė vienas naujienų agentūros "Reuters" fotografas, Čengdu gatvėse budėjo keli šimtai policininkų.

Kinijos valstybinė naujienų agentūra "Xinhua" informuoja, kad pietvakarinės Šansi provincijos sostinėje Siane tūkstančiai studentų žygiavo nešdami vėliavas ir plaktus bei skanduodami: "Diaoju salos priklauso Kinijai" ir "Boikotuokime Japonijos prekes".

Henano provincijos pagrindinio miesto Džengdžu centrinėje aikštėje taip pat vyko studentų demonstracija.

Tuo tarpu Tokijuje daugiau nei 2 000 protestuotojų susirinko Aojamos parke, įkurtame buvusioje karinėje šaudykloje.

Žmonės mojavo Japonijos vėliavomis ir skandavo: "Neleisime Kinijai įsiveržti į Senkaku salas; neleisime Kinijai įsiveržti į Japoniją ir kitas Azijos šalis". Protestuotojai žygiavo per judrų Ropongio rajoną prie Kinijos ambasados.

"Senkaku salos priklauso man ir kiekvienam japonui. Pykstu, kad buvo užgrobtas mūsų turtas", - sakė 23 metų studentas Masato Yoshida (Masatas Jošida).

Kinijoje tebejaučiamas pyktis dėl 1931-1945 metais Japonijos vykdytos dalies šalies regionų okupacijos. Tuo tarpu Tokijuje šiuo metu jaučiamas nerimas dėl sparčiai stiprėjančios Kinijos ekonominės ir karinės galios.

Japonija ir Kinija mėgina organizuoti oficialų abiejų šalių lyderių derybas spalio pabaigoje Vietname vyksiančio regioninio viršūnių susitikimo kuluaruose.

Japonijos premjeras Naoto Kanas (Naotas Kanas) ir Kinijos vyriausybės vadovas Wen Jiabao (Ven Dziabao) pasisakė už abiejų šalių santykių gerinimą per šį mėnesį įvykusį neoficialų susitikimą. Tačiau jie taip pat akcentavo savo šalių pretenzijas į minėtas negyvenamas salas.


Šiame straipsnyje: protestai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių