Kas pradėjo karą Pietų Osetijoje?

Gruzijos prezidento komanda mėgina parodyti, kad Tbilisis ne pats viską pradėjo – nesiekė „įvesti konstitucinės tvarkos“ Pietų  Osetijoje. Prezidento atstovai sako, kad įsakymas pradėti puolimą duotas jau po to, kai į teritoriją įriedėjo Rusijos tankai.

Kas viską pradėjo - klausimą, kurį daugelis eilinių gruzinų klausė nuo pirmųjų karo valandų, dabar užduoda šalies parlamentarai. Šalies opozicija, per karą susitelkusi paremti prezidento, dabar vėl ima bruzdėti – į opozicijos pusę perbėgo ir didžiausią autoritetą šalyje turinti politikė, buvusi parlamento vadovė Nino Burdžanadzė. Po kelių savaičių ji steigs savo partiją, pranešė LTV naujienų tarnyba.

„Žmonės susidomėję, nes sklando daug gandų, žmonės tiki, kad nuo jų kažkas slepiama. O dabar jie gali sėdėti ir žiūrėti, kaip svarbiausi valstybės žmonės, atsakingi už padėtį per karą, sako tiesą ir pasakoja, kaip viską matė, ir ką darė“, - teigia Gruzijos strateginių ir tarptautinių studijų fondo vadovas Aleksandras Rondelis.

Gruzijos prezidento komanda mėgina parodyti, kad Tbilisis ne pats viską pradėjo – nesiekė „įvesti konstitucinės tvarkos“ Pietų Osetijoje, kaip prasidedant karui pareiškė šis Gruzijos pajėgų separatistinėje teritorijoje vadas.

„Aš tik ką buvau grįžęs iš mūšio lauko ir buvau kontūzytas. Interviu nebuvo parengtas, stovėjau kelkraštyje, o žurnalistai pasirodė netikėtai. Nebuvau pasirengęs, padariau impulsyvų pareiškimą“, – teigia Gruzijos taikos palaikymo pajėgų kontingento Pietų Osetijoje vadas Mamukas Kurašvilis.

Generalinio štabo viršininkas Zazas Gogavas aiškina, kad nurodymą pulti prezidentas davė tik pusvalandžiu vėliau. „Rugpjūčio 7 dienos 23-ą valandą 35-os minutės specialia telefono linija sulaukiau vyriausiojo ginkluotųjų pajėgų vado skambučio - jis pasakė, kad tų veiksmų kęsti nebegalima“, – sako Z.Gogavas.

Gruzija sako galinti telefono pokalbių įrašais įrodyti, kad Rusija tankus į Pietų Osetiją per Kaukazą pasiuntė net ne vakare, o dar rugpjūčio 7-osios rytą. „Buvo trys įsakymai: sustabdyti Rusijos tankus, riedančius į Cchinvalį, antrasis - sunaikinti visas penkias vietas, iš kurių buvo bombarduojami mūsų kaimai, o trečiasis - kuo mažiau civilių aukų“, – sako Gruzijos reintegracijos ministras Temuras Jakobašvilis.

Tačiau civiliai kentėjo ne tik Gruzijos pusėje. Didžiosios Britanijos visuomeninė televiziją BBC šią savaitę parodė savo žurnalisto tyrimą Pietų Osetijoje, kuriame pasakojama, kad Gruzijos tankai Cchinvalyje metodiškai ir iš arti šaudė į gyvenamuosius namus, o kareiviai - į civilius, mėginusius bėgti automobiliais.

Savo kaltinimus Gruzijai, kad jos tankai šaudė į slėptuves rūsiuose, pareiškė ir įtakinga žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“. Prezidentas M. Saakašvilis kaltinimus karo nusikaltimais atmetė, bet pareiškė, kad sutiktų su tarptautiniu tyrimu.


Šiame straipsnyje: Gruzijakarastyrimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių