Kario amunicijoje: „iPhone“, „PlayStation“ ir „Rolls-Royce“

Karo technologijos, kurios visuomet žengė toli priekyje, dabar naudojasi taikių technologijų vaisiais. Kompiuteriniai žaidimai, muzikos grotuvai ir kiti plataus vartojimo produktai naudojami karo tikslais, rašo žurnalas „The Economist“.

Nauja technologijų vystymosi kryptis

Vaizdo žaidimai tapo itin realistiški, ypač tie, kuriuose vyksta ginkluotos kovos. JAV kariuomenė netgi naudoja juos per atrankas ir pratybas. Šalies oro pajėgos neseniai nusprendė įsigyti 2200 žaidimų kompiuterių „PlayStation 3“, sujungti juos į vieną superkompiuterį ir įdiegtį į jį nemokamą „Linux“ operacinę sistemą. Šis galingas prietaisas bus naudojamas įvairiems tyrimams, įskaitant didelės raiškos radarų vaizdo sistemos kūrimą, ir kainuos dešimt kartų mažiau, nei įprastas superkompiuteris. Oro pajėgų specialistai jau sukūrė panašų, bet mažesnį kompiuterį iš 336-ių „PlayStation 3“.

Tai yra tik vienas iš daugybės naujos tendencijos pavyzdžių. Anksčiau viskas vyko atvirkščiai – karui sukurtos technologijos patekdavo į vartotojų rinką. Palydovinės navigacijos sistemos, sukurtos raketų sekimui ir valdymui, dabar padeda keliautojams rasti reikalingą maršrutą, o prietaisų skydelio ekranai persikėlė iš naikintuvų į lengvuosius automobilius.

Dabar technologijos vystosi priešinga kryptimi: kariuomenė pradeda naudotis vartotojų rinkos produktais.

Kariuomenė visuomet norėjo pati kurti ir valdyti technologijas. Ne vien dėl taktinio pranašumo, bet ir tam, kad karo technika būtų tvirta ir patikima. Tačiau viskas pasikeitė pasibaigus Šaltajam karui, kai suplonėjo gynybos biudžetai ir paspartėjo įmantrių pramonės ir vartojimo produktų gamyba. Kadangi šie produktai visiems prieinami, visai protinga yra pasinaudoti jais ir pataupyti išteklius svarbesnėms reikmėms. Be to, plataus vartojimo produktus visuomet galima patobulinti, padaryti juos tvirtesnius ir saugesnius.

Kario amunicijoje – „iPod“ ir „iPhone“

Sugalvoti, pagaminti ir išbandyti naują amunicijos prietaisą anksčiau užtrukdavo metų metus. Kartais tokie prietaisai atsirasdavo jau pasenę. Greičiau ir pigiau yra įsigyti komercinį produktą. Pavyzdžiui, mikroprocesorių, kuris gali būti įmontuotas į karinę techniką.

Bendrovės „Panasonic“ kompiuterius „Toughbook“ kariuomenės specialistai patobulino ir padarė galingesnius, o žaidimų kompiuterius „Xbox 360“ pritaikė visai kitoms reikmėms: dabar jais valdomi maži ratuoti žvalgybos robotai.

Bendrovės „Apple“ produktai „iPod“ ir „iPhone“ irgi įtraukti į kario amuniciją. JAV kariai Afganistane ir Irake naudoja šiuos prietaisus vertimui ir gauna per juos žvalgybinę informaciją, pavyzdžiui, nuotraukas iš nepilotuojamų lėktuvų.

„iPhone“ programa „Bullet Flight“ padeda snaiperiams apskaičiuoti šūvio atstumą ir trajektoriją, o kita įdiegta sistema leidžia atsižvelgti į vietovės oro sąlygas. Toks kariuomenei pritaikytas prietaisas, galintis apskaičiuoti netgi tai, kaip Koriolio efektas, atsirandantis sukantis Žemei, paveiks kulkos skrydį, kainuoja tik 30 JAV dolerių (71 litą).

Milžiniškas taikių technologijų šuolis

Elektronikos pramonės bendrovės savo tyrimų kaštus paskirsto viso pasaulio vartotojams. Karo pramonės bendrovės dažniausiai gamina ribotą kiekį prietaisų, sukurtų pagal specifinius užsakovo reikalavimus. Paskirstyti išlaidas padėtų eksportas, bet kitos šalys turi savo techninius reikalavimus, dėl to kaštai tik dar labiau auga.

Karo pramonė dažniausiai nepajėgia gaminti aukštos kokybės produktus už tokią mažą kainą, kaip elektronikos pramonė. Didžiosios Britanijos gynybos ir kosminės aviacijos bendrovė „BAE Systems“ paskaičiavo, kad 300 svarų sterlingų kainuojanti „NVIDiA“ vaizdo plokštė galėtų pakeisti 30 tūkst. svarų sterlingų vertės karinę simuliavimo įrangą.

„BAE Systems“ elektromagnetinio modeliavimo specialistas Davidas Standingfordas teigia, kad per pastaruosius keletą metų tokie produktai, kaip „PlayStation 3“ ir „NVIDiA“ vaizdo plokštės, tapo itin galingi. Be to, nauji pramonės standartai ir galingumo šuolis leido sujungti šiuos prietaisus ir atlikti žymiai sudėtingesnes užduotis.

Praėjusiais metais IBM superkompiuteris „Roadrunner“, veikiantis Los Alamoso nacionalinėje bibliotekoje Naujajame Meksike, pasiekė rekordą, atlikęs 1000 trilijonų skaičiavimo operacijų per sekundę. Tai yra pirmas pasaulyje hibridinis superkompiuteris, į kurį buvo įdiegta daug „parduotuvinių“ prietaisų, įskaitant 13 tūkst. „Cell“ procesorių, esančių beveik kiekviename žaidimų kompiuteryje „PlayStation 3“. „Roadrunner“ padės simuliuoti branduolinių ginklų veikimą.

Žaidėjų akinius užsidėjo ir kariai

Didžiojoje Britanijoje „BAE Systems“, „Airbus“, „Rolls-Royce“, „Williams“ ir dar keletas bendrovių įsteigė nekomercinę laboratoriją CFMS, kuri analizuos, kaip plataus vartojimo produktai ir komponentai galėtų sumažinti inžinerinės simuliacijos kaštus. Projekte dalyvaujantis Jamilas Appa iš „BAE Systems“ teigia, kad specialistai vertins, kaip žaidimų kompiuteriai sugeba įveikti sudėtingus algoritmus, naudojamus simuliacijos procese. Išvadomis laboratorija dalinsis ir su plataus vartojimo prekių gamintojais.

NVIDIA pripažįsta, kad jos produkcija domina ne tik kompiuterinių žaidimų mėgėjus. Rugsėjį pristatęs naujausią grafinę technologiją, NVIDIA vadovas Jenas Hsunas Huangas apibūdino ją kaip „superkompiuterio dvasią“, kuri gali būti taikoma ne tik žaidimams.

Plataus vartojimo technologijomis domisi ne tik kariuomenė. Švedijos policija, tirdama nusikaltimus, naudoja virtualaus skrodimo sistemą, kuri buvo sukurta remiantis kompiuterinių žaidimų technologijomis. Vokietijos elektronikos ir inžinerijos milžinas „Siemens“ neseniai pristatė ultragarsinį skenerį, kuris leidžia pamatyti trimatį nėščios moters vaisiaus vaizdą. Kurdami šį prietaisą inžinieriai panaudojo NVIDIA vaizdo plokštę ir kompiuteriniams žaidimams skirtus trimačius akinius. Kariai irgi pradėjo nešiotis tokius akinius, suteikiančius karui dar vieną matmenį.


Gairės: karas

Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pentagono vadovas Irake aptars Mosulo puolimą
  Pentagono vadovas Irake aptars Mosulo puolimą

  JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris (Eštonas Karteris) šeštadienį atvyko į Bagdadą įvertinti prieš šešias dienas pradėto puolimo, kurio tikslas yra atkovoti Mosulą – paskutinę į svarbia džihadist...

 • EP vadovas ir Kanados ministrė susitiko gelbėti CETA sutarties
  EP vadovas ir Kanados ministrė susitiko gelbėti CETA sutarties

  Europos Parlamento vadovas Martinas Schulzas (Martinas Šulcas) ir Kanados prekybos ministrė Chrystia Freeland (Kristija Friland) šeštadienį susitiko aptarti galimybių atgaivinti laisvosios prekybos sutartį, kuriai gresia žlugti dėl v...

 • Spalio 22-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Spalio 22-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Spalio 22-oji, šeštadienis, 43 savaitė. ...

 • Burkina Faso vyriausybė išaiškino rengiamą perversmą
  Burkina Faso vyriausybė išaiškino rengiamą perversmą

  Burkina Faso vyriausybė penktadienį pranešė, kad užkirto kelią „plataus masto perversmui“, kuriuo buvo siekiama nuversti šalies prezidentą ir jėga perimti valdžią. ...

 • Kanados ministrė: ES „nepajėgi“ sudaryti tarptautinį susitarimą
  Kanados ministrė: ES „nepajėgi“ sudaryti tarptautinį susitarimą

  Kanados prekybos ministrė Chrystia Freeland (Kristija Friland) užsipuolė Europos Sąjungą, kad ši esą „nepajėgi“ pasiekti tarptautinį susitarimą, penktadienį žlugus deryboms dėl ES ir Kanados prekybinės sutarties, kuriai nepritar...

 • Laukia dar vienas referendumas iki 2020-ųjų?
  Laukia dar vienas referendumas iki 2020-ųjų?

  Škotai nerimsta – Jungtinės Karalystės regiono pirmoji ministrė Nicola Sturgeon paskelbė, kad ir toliau sieks Škotijos atsiskyrimo nuo Jungtinės Karalystės. Esą jos ir daugelio Škotijos gyventojų netekina pasitraukimas i&scar...

 • Mokslas Rusijoje: plagiatai ir protų nutekėjimas
  Mokslas Rusijoje: plagiatai ir protų nutekėjimas

  Dalis rusų mokslininkų skelbia karą sukčiavimui ir plagijavimui: neseniai Rusijoje kilo sąmyšis, kai istorikai susirinko nuspręsti, ar kultūros ministras sukčiavo, kai gynėsi savo disertaciją. ...

  1
 • Po parlamento rinkimų Juodkalnijoje – neaiškumas
  Po parlamento rinkimų Juodkalnijoje – neaiškumas

  Korupcija, ryšiai su organizuotu nusikalstamumu, nepotizmas – tikrų ar menamų Juodkalnijos premjero Milo Džukanovičiaus nuodėmių sąrašas ilgas. Kita vertus, bent jau kol kas vakariečiu save vadinti mėgstantis politikas išlai...

 • Skaudus UNESCO kirtis Izraeliui
  Skaudus UNESCO kirtis Izraeliui

  Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) patvirtino rezoliuciją, kuria Izraelis įvardytas "okupuojančia galia", trukdančia musulmonams patekti į Al Aksos mečetės kompleksą – trečiąją iš &sca...

 • Plieno gamyba pasaulyje šiemet sumažėjo
  Plieno gamyba pasaulyje šiemet sumažėjo

  Per tris šių metų ketvirčius pasaulyje išlydyta 1,197 mlrd. tonų plieno - 0,5 proc. mažiau nei prieš metus, pranešė Tarptautinė plieno asociacija ("Worldsteel"), remdamasi 66 valstybių, kurioms tenka 98 proc. plien...

Daugiau straipsnių