Kamera užfiksavo, kaip tris snieglentininkus užgriuvo nuošliauža

Žiemos atostogos Italijos kalnuose šį sezoną tapo itin pavojingos. Per 48 valandas sniego nuošliaužos nusinešė aštuonių žmonių gyvybes.

Snieglentininkams nusišypsojo likimas

Apeninų kalnuose netoli Modenos įvykęs pavojingas incidentas pakliuvo į vaizdo kameros objektyvą. Liudininkas nufilmavo, kaip trys snieglentininkai kantuodami leidžiasi nuo stataus šlaito per šviežiai iškritusį sniegą, kas yra itin nerekomenduojama, ir juos vieną po kito pasiveja nuošliauža.

Nuo kito šlaito incidentą stebėjęs asmuo iš karto iškvietė gelbėtojus. Tačiau nei šilumos jutikliai, nei specialiai treniruoti šunys, nei sraigtasparniai nieko neaptiko. Manoma, kad snieglentininkai liko gyvi ir išsikapstė patys.

Ištrūkti gyviems iš sniego nuošliaužos spąstų pavyksta ne visiems. Per panašias nelaimės Italijos kalnuose šią savaitę žuvo aštuoni žmonės. Visa tai įvyko vos per 48 valandas. Jauniausiai aukai tebuvo 17 metų.

Valdžia grasina kalėjimu

Neatsakingas slidininkų ir snieglentininkų elgesys privertė Italijos valdžią imtis griežtų veiksmų. Vyriausybė pasiūlė įstatymo projektą, kuris numato kalėjimo bausmę tiems, kas slidinėdamas neleistinose vietose sukels sniego nuošliaužą, ir dėl to mirs žmonės. Visus, kurie slidinėja už trasų ribų arba nepaiso valdžios įspėjimų dėl pavojingų oro sąlygų, siūloma bausti 5 tūkst. eurų (17 250 litų) bauda.

Ekspertų teigimu, 90 proc. sniego nuošliaužų įvyksta dėl žmogaus kaltės. Griežtinti įstatymus taip pat verčia tai, kad neatsargūs ir atsakomybės stokojantys slidinėtojai kelia pavojų ir gelbėtojams. Praėjusių metų pabaigoje Trentino regione Šiaurės Italijoje kalnuose keturi pagalbos tarnybos darbuotojai žuvo, ieškodami dviejų turistų, kurie nepaisė įspėjimo dėl galimų nuošliaužų.

Italijos parlamentas siūlomą įstatymo projektą svarstys skubos tvarka. Atsirado nemažai šio dokumento kritikų, kurie teigia, kad siūlomos priemonės tėra laiko ir pinigų švaistymas ir kad jos nepadės apsaugoti žmonių gyvybes.

Prie įstatymo oponentų prisijungė ir Italijos alpinizmo legenda Reinholdas Messneris, apkaltinęs dokumento autorius isteriška ir pernelyg jautria reakcija į šią problemą.

„Tokios iniciatyvos paprasčiausiai pražudys alpinizmą“, - pareiškė jis, siūlydamas geriau informuoti ir mokyti kalnuose atostogaujančius žmones.

Aukos skaičiuojamos dešimtimis

Meteorologai įspėja, kad sniego nuošliaužų rizika šaurinėje ir centrinėje Italijos dalyse artimiausiomis dienomis išliks didelė. Specialistai dėl to kaltina smarkų vėją ir temperatūros svyravimus.

Slidininkams ir snieglentininkams patariama atidžiai sekti orų pranešimus ir kalnuose turėti GPS prietaisus, kurie nelaimės atveju padės gelbėtojams greičiau surasti po sniegu atsidūrusius žmones.

Dėl sniego lavinų žuvusių žmonių skaičius Italijoje jau skaičiuojamas dešimtimis. Ne ką geresnė padėtis ir kitose šalyse. Austrijos Alpėse šį sezoną sniego nuošliaužos nusinešė jau 15 žmonių gyvybes. Vien praėjusį ketvirtadienį šiame regione žuvo šeši žmonės. Šveicarijoje nuošliaužų aukų skaičius pasiekė 13.

Skaudi nelaimė Afganistane

Skaudi nelaimė kalnuose vakar sukrėtė Afganistaną. Kalnų perėjoje nuslinkus kelioms lavinoms žuvo mažiausiai 165 žmonės. Tai yra viena skaudžiausių Afganistaną per daugelį pastarųjų metų ištikusių gamtinių nelaimių.

Smarkaus snygio sukeltos lavinos pirmadienį užgriuvo judrų kelią, jungiantį sostinę Kabulą su šiauriniais šalies regionais. Sniego griūtys vertė per strategiškai svarbias kalnų perėjas važiavusius automobilius ir juose buvusius žmonės, taip pat sužeidė dešimtis keliautojų.

Liudininkai pasakojo, kad didžiulės lavinos nušlavė automobilius nuo kelio į gilų slėnį. Jo dugne gulėjo keliolika lengvųjų automobilių ir du dideli autobusai.

Dvi sniego nuošliaužos pirmadienį ir antradienį nusiaubė karių treniruočių stovyklą Indijos Kašmyro regione. Žuvo 18 kariškių, dešimtys buvo sužeisti.

Slidininkas per stebuklą liko gyvas

Šveicarą Cedricą Genoudą draugai vadina laimės kūdikiu. 21 metų jaunuolis praėjusį savaitgalį slidinėdamas Alpėse pateko po sniego nuošliauža, bet sugebėjo išgyventi 17 valandų, kol atvyko gelbėtojai.

Tragedija įvyko 80 km į rytus nuo Ženevos, Evoleno kalnų kurorte. Jaunuolis šeštadienį nusprendė paslidinėti atokiau nuo trasų. Tuomet jį ir užklupo sniego nuošliauža.

„Tai buvo kažkas neįtikėtino. Negalėjau pajudinti nei rankų, nei kojų, tik galvą - ligoninėje apsuptas žurnalistų pasakojo C.Genoudas. - Gulėjau tarsi sarkofage, lyg aplink mane būtų betono siena.“

Šveicaro gyvybę išsaugojo šalmas, kuriame susikaupė šiek tiek oro, ir po sniegu susiformavusi oro kišenė.

„Mačiau šviesas, garsiai šaukiau, - prisiminė jis. - Nuolat sakiau su, kad neturiu pasiduoti, kad yra žmonių, kurie mane myli.“

C.Genoudo artimieji 16.30 val. iškvietė gelbėtojus. Jie greitai nustatė nelaimės vietą ir pradėjo paieškas, bet tamsai nusileidus buvo priversti jas nutraukti. Nelaimėlio šauksmų iš po sniego jie neišgirdo.

Kitą dieną iš sraigtasparnio gelbėtojai sniege pastebėjo judesius ir ištraukė C.Genoudą iš po pusės metro storio sniego. Labai sušalęs jaunuolis buvo nugabentas į ligoninę, jo kūno temperatūra nusileido iki 34 laipsnių pagal Celsijų. Tačiau grėsmės šveicaro gyvybei nėra.

Gelbėtojai labai nustebo, kad C.Genoudas liko gyvas, nes žmonės po sniegu dažniausiai neišgyvena ilgiau valandos.

„Nieko panašaus dar nesu matęs, - sakė policijos atstovas Jeanas Marie Bornetas. - Šiam vaikinui labai pasisekė.“

„Metro“, newsru.com inf.


Šiame straipsnyje: Sniego nuošliaužos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių