Judėjimas „Occupy Wall Street“ planuoja paminėti pirmąsias metines

Niujorko gyventojai pirmadienį ruošiasi naujiems gatvių protestams, antikapitalistiniam judėjimui „Užimk Volstritą“, kuris mini savo įsikūrimo pirmąsias metines, planuojant užblokuoti Niujorko akcijų biržą ir iš naujo sužadinti savo aktyvistus.

Palaikymas šiam socialinių protestų judėjimui gerokai sumažėjo, lyginanti su padėtimi prieš metus, kai šimtai žmonių apsigyveno Zuccotti parke netoli Volstrito, piktindamiesi dėl finansinio gelbėjimo paketų bankams ir visuomenės „vieno procento“ dominavimo.

Tačiau aktyvistai pažadėjo vėl susirinkti rugsėjo 17-ąją, minint „Užimk Volstritą“ susikūrimo metines ir likus apie šešioms savaitėms iki JAV prezidento rinkimų, kuriuose amerikiečiai spręs, ar palikti Baltuosiuose rūmuose Baracką Obamą, ar išrinkti jo varžovą respublikoną Mittą Romney.

Apie 250 žmonių šeštadienį jau surengė eitynes Brodvėjuje, pradedant metinių minėjimo akcijas.

„Šios pirmosios metinės yra galimybė vėl iškelti mūsų susirūpinimą, 99 proc. žmonių susirūpinimą, į programos viršų“, - 26 metų studentas iš Bruklino Chrisas Jamesas, kuris vienas iš šių renginių organizatorių, sakė naujienų agentūrai .

Kelias ateinančias dienas Niujorke vyks gatvės protestai, įskaitant „žmonių sieną“ prieš NYSE pastato, sakė judėjimo atstovė Dana Balicki.

„Norime atvesti žmones prie žvėries papilvės, - pažymėjo ji. - Tai bus gana didelis pilietinio nepaklusnumo aktas.“

Be sėdimojo protesto prie budriai saugumo pastato, aktyvistai planuoja rengti strategijos seminarus ir pilietinio nepaklusnumo mokymus.

D.Balicki sakė, kad „Occupy“ lyderiai pasimokė iš ankstesnių klaidų ir yra pasiruošę išvengti bet kokio policijos susidorojimo.

„Occupy“ stovykla Zuccotti parke pernai išprovokavo panašius protestus kituose pasaulio miestuose, šiam judėjimui įkūnijant gilų nepasitenkinimą dėl ekonomikos nuosmukio, stabiliai didelio nedarbo ir Volstrito naudojamų metodų.

Milijardierius Niujorko meras Michaelas Bloombergas šiuos protestus iš pradžių toleravo.

Tačiau pareigūnams likvidavus aktyvistų stovyklą, kurioje higienos sąlygos vis labiau šlijo, naujus mėginimus protestuoti greitai numalšindavo policija, per akcijas suimdavusi dešimtis arba netgi šimtus žmonių.

Nuo tada judėjimas nesugebėjo išpildyti savo pažadų atgimti ir tapti reikšminga jėga. Tai byloja ir faktas, kad pastangos padaryti poveikį per praeitą mėnesį Floridoje vykusį respublikonų suvažiavimą neišdegė.

Tačiau Ch.Jamesas neigia, kad judėjimas blėsta.

„Occupy Wall Street“ augo, net jeigu mes nepatekdavome į žinias, - aiškino jis. - Turime žmonių visoje šalyje, ir kai kurie iš jų yra čia."

Pernai vykę protestai suvienijo aktyvistus didžiuosiuose JAV miestuose, tokiuose kaip Čikaga, Sietlas ir Portlandas. Jie pritraukdavo šalininkų netgi iš Ispanijos ir Nyderlandų.

„Pernai žmonės rinkdavosi spontaniškai - tai buvo chaosas, kuriam gerai sekėsi, - prisiminė 30-metė olandė antropologė ir filmų kūrėja Sara Blom, atvežusi į Niujorką filmą apie judėjimą “Užimkime Amsterdamą".

„Iš pradžių buvo chaosas gerąja prasme, tačiau dabar panašu, kad jam reikia įgyti struktūrą, kitaip jis tiesiog pranyks, - sakė S.Blom. - Jis turi pritraukti daugiau žmonių - ne vien žmonių, kurie jau susipažinę su alternatyviu gyvenimo būdu. Jis turi būti įvairesnis.“

D.Balicki teigė, kad „kai kurie išties geri taktikai“ stengsis užtikrinti, kad nauji gatvių protestai nebūtų nedelsiant numalšinti.

Tinklalapyje OccupyWallSt.org organizatoriai nurodė, kad jų rengiami protestai yra itin aktualūs.

Rugsėjo 17-oji „žymi antrųjų “Occupy Wall Street„ metų pradžią ir ketvirtus metus nuo (banko) “Lehman Brothers„ bankroto paskelbimo, padėjusio nusviesti mūsų pasaulinę ekonomiką į naują blogos būklės fazę“, sakoma aktyvistų pranešime.

„Turtingasis vienas procentas nesiskundžia - ji tebėra turtingi. Jie nepasotinami - nebent mes priešinsimės“, - pridūrė jie.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių