JAV sveikatos apsaugos reforma: Amerikos žmonių pergalė ar posūkis klaidinga kryptimi?

Dalis amerikiečių galės lengviau atsipūsti, nes daug ginčų kėlusi sveikatos apsaugos reforma pagaliau pelnė Kongreso pritarimą.

„Nužudykit įstatymą!

JAV Kongresas sekmadienį patvirtino istorinį sveikatos apsaugos reformos įstatymą, kuris turėtų užtikrinti sveikatos draudimą dešimtims milijonų iki šiol jo neturėjusių amerikiečių. Atstovų Rūmuose šiai reformai buvo pritarta nedidele persvara - 219 įstatymų leidėjų balsų prieš 212.

Šimtams įpykusių protestuotojų prie Kapitolijaus skanduojant „Nužudykit įstatymą“, Atstovų Rūmai taip pat priėmė atskirą sveikatos apsaugos reformos įstatymo pataisų paketą, kurį Senatas turėtų patvirtinti šią savaitę.

Prezidentas Barackas Obama, kuris sveikatos apsaugos sistemos pertvarkymą laiko svarbiausiu savo vidaus politikos prioritetu, turėtų pasirašyti reformos įstatymą šią savaitę, nors jo priešininkai respublikonai perspėjo, jog dėl šio žingsnio demokratai brangiai sumokės per lapkritį vyksiančius kadencijos vidurio rinkimus.

Ligos ištuština kišenes

Pagrindinis B.Obamos remiamos reformos tikslas yra užtikrinti sveikatos draudimą daugeliui amerikiečių ir sumažinti milžiniškas išlaidas sveikatos apsaugai.

Šiuo metu Jungtinių Valstijų sveikatos apsaugos sistema veikia šitaip: 15 proc. amerikiečių, vyresnių nei 65 metų, dalyvauja programoje „Medicare“, o 13 proc. skurdžiausių gyventojų - programoje „Medicaid“. Šias dvi programas finansuoja valstybė. Dar 58 proc. amerikiečių yra apdrausti darbdavių, o 15 proc. neturi jokio draudimo.

Jungtinės Valstijos sveikatos apsaugai kasmet skiria daugiau nei 2 trln. dolerių - 16 proc. savo bendro vidaus produkto. Ligos labai brangiai kainuoja eiliniam neapdraustam amerikiečiui: susirgusiam žmogui medicinos įstaigų sąskaitos gali visiškai ištuštinti kišenes.

Amerikos žmonių pergalė?

Tiek parlamente, tiek visuomenėje dėl sveikatos apsaugos reformos virė plačios diskusijos. B.Obama tvirtina, kad Kongreso sprendimas yra Amerikos žmonių pergalė, ir kad jo tikėjosi 32 mln. neapdraustų amerikiečių. Tikimasi, kad suteikus mokesčių lengvatas viduriniajai klasei ir išplėtus programą „Medicaid“, sveikatos draudimą turės 95 proc. JAV gyventojų.

Speciali federalinė tarnyba kovos prieš nepagrįstą draudimo įmokų didinimą ir kitus privačių draudimo bendrovių neteisėtus veiksmus, pavyzdžiui, atsisakymą sudaryti sutartis su jau sergančiais žmonėmis. Įmonės ir bendrovės bus skatinamos už pagalbą darbuotojams draudžiant sveikatą, o rinkos konkurencija padės pastariesiems rasti draudimą pagal savo kišenę.

Turtingesni amerikiečiai turės atiduoti daugiau pinigų pensijų programai. Taip pat padidės mokesčiai farmacijos pramonei bei medicinos įrangos gamintojams.

Įžvelgia daugybę ydų

Reformos oponentai šiose naujovėse įžvelgia daugiau žalos, nei naudos. Antrasis pagal rangą respublikonas Atstovų Rūmuose Ericas Cantoras sakė: „Šis trilijono dolerių vertės pertvarkymas nuves Ameriką, kurią pažįstame ir mylime, klaidinga kryptimi.“

Reformai priešinasi ne tik Respublikonų partija, bijanti per didelio valstybės kišimosi į sveikatos apsaugos sistemą, kurios didžioji dalis yra privati, bet ir draudimo bendrovės bei eiliniai piliečiai, kurie baiminasi, kad įvedus naują tvarką mokesčiai padidės, o sveikatos paslaugų kokybė suprastės.

Naujo įstatymo autoriai tikina, kad jo įgyvendinimas valstybei atsieis 940 mlrd. dolerių per 10 metų, tačiau per tą patį laikotarpį biudžeto deficitą pavyks sumažinti 138 mlrd. dolerių, atsisakius nereikalingų išlaidų ir kovojant prieš piktnaudžiavimus. Kritikai tvirtina, kad reforma kainuos žymiai brangiau.

„Demokratai aiškiai pasakė, kur bus leidžiami pinigai, - pirkti draudimą žmonėms, kurie negali sau jo leisti. Tačiau kaip įstatymas padės sutaupyti, jie deramai paaiškinti nesugebėjo“, - rašė JAV žurnalas „Newsweek“.

Respublikonų kandidatu į Floridos senatoriaus postą siekiantis tapti Marco Rubio sekmadienį likus vos kelioms minutėms iki balsavimo Atstovų Rūmuose griežtai pareiškė: „Šis sveikatos apsaugos įstatymas įkūnija visus dalykus, kuriuos amerikiečiai atstūmė mūsų politinėje sistemoje: daugiau išlaidų, daugiau reguliavimo, užkulisinių susitarimų, slaptumo, klaidinančios informacijos, staigių pasikeitimų, politikos iškėlimo virš principų, demagogijos, pataikavimo ir sulaužytų pažadų.“


Šiame straipsnyje: JAV sveikatos apsaugos reforma

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių