JAV sieks atgrasyti Šiaurės Korėją?

  • Teksto dydis:

Jungtinės Valstijos gali suduoti prevencinį smūgį Šiaurės Korėjai, kad užkirstų kelią naujam Pchenjano branduoliniam bandymui, penktadienį pranešė JAV televizija „NBC News“, cituodama šaltinius Amerikos žvalgybos tarnybose.

Šiaurės Korėja perspėjo, kad artimiausiu laiku laukiama „svarbaus įvykio“, o JAV pareigūnai sakė, kad Pchenjanas gali susprogdinti branduolinį užtaisą jau ateinantį savaitgalį.

Žvalgybos pareigūnai sakė NBC, kad JAV dislokavo du sparnuotosiomis raketomos „Tomahawk“ apginkluotus eskadrinius minininkus maždaug už 500 km nuo Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų poligono.

Anksčiau penktadienį buvo paskelbta, kad JAV karinio laivyno smogiamoji grupė, įskaitant lėktuvnešį „USS Carl Vinson“, priartėjo prie Korėjos pusiasalio, numatant, kad Šiaurės Korėja gali įvykdyti jau šeštąjį savo branduolinį bandymą arba išbandyti balistinę raketą.

Be lėktuvnešio, smogiamąją grupę sudaro raketinis kreiseris „USS Lake Champlain“ ir du „Arleigh Burke“ klasės eskadriniai minininkai – „USS Michael Murphy“ ir „USS Wayne E. Meyer“. Be to, juos lydi atominiai povandeniniai laivai, irgi apginkluoti raketomis „Tomahawk“.

Nestebina

Manoma, kad šeštadienį, kai Šiaurės Korėja minės svarbią sukaktį, Pchenjanas ruošiasi atlikti branduolinį bandymą arba paleisti kokią nors raketą. Minėtas Baltųjų rūmų pareigūnas sakė, kad Jungtinės Valstijos yra nusiteikusios likviduoti Šiaurės Korėjos branduolinių ambicijų keliamą grėsmę.

Ekspertai paskelbė pastebėję padidėjusį aktyvumą Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų poligone prieš artėjančias šalies įkūrėjo Kim Il Sungo (Kim Ir Seno) gimimo 105-ąsias metines. Jos bus minimos ateinantį šeštadienį.

"Jie pateikė užuominų. Tai nestebina, nes metinės bus šeštadienį. Jis (Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, Kim Čen Unas) tradiciškai surengia didelį paradą ir pademonstruoja savo ginklus bei ginklų muliažus", – aiškino Baltųjų rūmų patarėjas.

"Deja, mums tai nėra nauja staigmena. (Kim Jong Unas) toliau plėtoja šią programą – jis toliau leidžia raketas į Japonijos jūrą", – sakė šaltinis. Pareigūnas pridūrė, kad išliekant šiam režimui, nekyla klausimo, ar Šiaurės Korėja atliks naują ginkluotės bandymą – veikiau kada jis bus atliktas.

Prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) savo ruožtu ketvirtadienį pareiškė žurnalistams, kad Šiaurės Korėja yra "problema", kuria "bus pasirūpinta".

Kebli padėtis

Šie grėsmingi komentarai nuskambėjo tą pačią dieną, kai JAV kariškiai Afganistane numetė ant džihadistų judėjimo "Islamo valstybė" naudojamo komplekso didžiausią nebranduolinę bombą.

Praeitą savaitę D. Trumpas taip pat demonstravo Amerikos karinę galią, kai įsakė paleisti sparnuotųjų raketų spiečių į vieną Sirijos oro pajėgų bazę, iš kurios, Jungtinių Valstijų nuomone, buvo surengta cheminė ataka prieš civilius viename Sirijos šiauriniame mieste.

Be to, vienas JAV lėktuvnešis ir jį lydinti laivyno smogiamoji grupė buvo pasiųsta prie Korėjos pusiasalio.

D. Trumpas ne kartą sakė neleisiantis Pchenjanui įgyti balistinių raketų, galinčių nuskraidinti branduolinius užtaisus į taikinius Jungtinių Valstijų žemyninėje dalyje.

Šis klausimas buvo pagrindinė diskusijų tema per D. Trumpo ir tuomečio JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) susitikimą po lapkritį įvykusių rinkimų. Tąsyk D. Trumpas buvo perspėtas, kad kadencijos pradžioje jam gali tekti priimti sunkų sprendimą.

D. Trumpas vėliau paprašė savo patarėjų pateikti visus scenarijus, kaip būtų galima pašalinti Šiaurės Korėjos branduolinę grėsmę.

Vis dėlto Baltųjų rūmų pareigūnai privačiai yra pripažinę, kad smūgis Šiaurės Korėjai būtų "daug sudėtingesnis reikalas" negu raketų ataka Sirijoje.

Bet koks smūgis Šiaurės Korėjai gali išprovokuoti atsakomuosius smūgius prieš Amerikos sąjungininkus arba JAV pajėgas Pietų Korėjoje ir Japonijoje.

Kita vertus, D. Trumpo administracija vargu ar galėtų veiksmingai spausti Pchenjaną diplomatinėmis arba ekonominėmis priemonėmis.

Šiaurės Korėjai dėl jos branduolinių ginklų ir balistinių raketų programų jau ne kartą buvo skelbiamos Jungtinių Tautų sankcijos, bet panašu, kad šias programas Pchenjanas laiko priemone apsidrausti nuo bet kokių mėginimų pakeisti valdantįjį režimą.

Pasiruošus atremti

Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministro pavaduotojas penktadienį apkaltino JAV prezidentą D. Trumpą (Donaldą Trampą) savo „Twitter“ žinutėmis eskaluojant įtampą Korėjos pusiasalyje ir pareiškė, kad Pchenjanas yra pasiruošęs atremti potencialų Amerikos karinį smūgį.

„Esame pasiruošę kariauti, jeigu jie tai pasirinks“, – Pchenjane duotame išskirtiniame interviu naujienų agentūrai AP sakė viceministras Han Song Ryolas (Han Sen Riolas).

Šis perspėjimas nuskambėjo, kai Jungtinės Valstijos pasiuntė prie Korėjos pusiasalio krantų lėktuvnešį ir kelis kitus karo laivus, anot amerikiečių žiniasklaidos, pasiruošusius smogti prevencinį smūgį, kad užkirstų kelią naujam Pchenjano branduoliniam bandymui arba balistinės raketos paleidimui.

Pasak jo, D. Trumpo politika tampa „labiau piktavališka ir agresyvesnė“ negu jo pirmtako prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracijos.

„Dabar lyginame Trumpo ir ankstesnė administracijos politiką KLDR (Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos) atžvilgiu ir padarėme išvadą, kad ji tampa labiau piktavališka ir agresyvesnė“, – sakė Han Song Ryolas.

„Kad ir ko imtųsi JAV politikai, jeigu jie savo žodžiais siekia nuversti KLDR santvarką ir vyriausybę, mes juos kategoriškai atmesime“, – pridūrė diplomatas.

Per 40 minučių trukusį interviu Han Song Ryolas buvo ramus ir mandagus, bet kalbėjo griežtai. Jo kalbą vertė Užsienio reikalų ministerijos vertėjas.

Įtampa regione padidėjo, kai JAV pasiuntė prie Korėjos krantų karo laivyno smogiamąją grupę ir vykdo iki šiol didžiausias bendras karines pratybas su Pietų Korėja. Pchenjanas savo ruožtu neseniai paleido balistinę raketą ir, anot ekspertų, yra pasiruošęs bet kuriuo metu susprogdinti branduolinį užtaisą.

„Tai sprendžia mūsų (kariuomenės) štabas“, – atsakė Han Song Ryolas, kai buvo paklaustas apie planuojamą branduolinį bandymą.

„Jis įvyks tokiu metu ir tokioje vietoje, kaip štabui pasirodys esant būtina“, – pridūrė jis.

Grasina branduoliniu arsenalu

Kalbėdamas apie potencialaus karo galimybę, viceministras sakė: „Jeigu JAV vykdys beatodairiškus karinius manevrus, tuomet mes jiems pasipriešinsime KLDR prevenciniu smūgiu.“

„Jau dabar mūsų rankose – galingas atgrasomasis branduolinis arsenalas, ir tikrai nesėdėsime rankų sudėję JAV prevencinio smūgio atveju“, – pabrėžė jis.

Daugelis Šiaurės Korėjos ekspertų įsitikinę, kad Pchenjanas per kelis ateinančius metus, dar nesibaigus D.Trumpo kadencijai, gali pasigaminti patikimai veikiančių branduolinių kovinių galvučių ir jas į JAV žemyninę dalį galinčių nuskraidinti balistinių raketų.

Tačiau Han Song Ryolas sakė, kad jo šalis dėl didėjančios įtampos kaltina D. Trumpą ir Jungtines Valstijas. Be kita ko, jis atkreipė dėmesį į JAV prezidento antradienį paskelbtą „Twitter“ žinutę, kad Šiaurės Korėja „ieško rūpesčių“. D. Trumpas taip pat parašė, kad Jungtinės Valstijos įstengs vienos suvaldyti Pchenjano branduolines ambicijas, jeigu to nepadės padaryti Kinija.

„Trumpas visada provokuoja savo agresyviais žodžiais, – sakė Han Song Ryolas. – Štai kokia priežastis. Ne KLDR, o JAV ir Trumpas kelia rūpesčių.“

Viceministras atmetė D. Trumpo per rinkimų kampaniją išsakytą pareiškimą, kad jis norėtų susitikti su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu (Kim Čen Unu) ir galbūt kartu su juo pavalgyti mėsainių.

„Manau, kad tai buvo ne kas kita, tik nenuoširdžios kalbos per rinkimų kampaniją, siekiant didesnio populiarumo“, – sakė Han Song Ryolas.

Kasmet rengiamos JAV ir Pietų Korėjos karinės pratybos nuolat pakursto Šiaurės Korėjos įtūžį. Pchenjanas jas laiko invazijos repeticijomis, nors Vašingtonas ir Seulas tai neigia.

Pchenhjanas taip pat piktai reagavo į pranešimus, kad per tuos manevrus buvo imituojami „dekapitacijos smūgiai“, nukreipti prieš Šiaurės Korėjos vadovybę.

„Kol kartu su karinėmis pratybomis bus vykdomas branduoliniai grasinimai ir šantažas, toliau stiprinsime savo nacionalinę gynybą, kurios pagrindinis elementas – branduolinio arsenalo stiprinimas, – sakė Han Song Ryolas. – Kad ir ko sulauktume iš JAV, mes atsilaikysime. Esame visiškai pasiruošę su tuo susitvarkyti.“

Įtampa kyla

Šiaurės Korėjos ginkluotosios pajėgos žada „negailestingą“ atsaką į bet kurią JAV provokaciją, pranešė penktadienį oficialioji Šiaurės Korėjos (KLDR) naujienų agentūra KCNA.

KCNA pranešime, kuriame minimas neseniai Vašingtono surengtas raketų smūgis Sirijoje, sakoma, kad prezidento Donaldo Trumpo (DonaldoTrampo) administracija „įžengė į atviro grasinimo ir šantažo KLD Respublikai kelią“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
na gal atsiras ir tas ---kas ypis amerikonams y skudurus, kad ilgai uz balos pers subines sukise y bala aplink jankyna.

Stop jankiams

Stop jankiams portretas
JAv yra didžiausias agresorius ir pavojus pasauliui. Š. Korėjai reikia atgrasyti JAV, kad nekiltu noras kelti pavoju pasauliui.

...

... portretas
Tai jau steigti centrus pabėgėliams iš Š.Korėjos?.. o gal pačios JAV juos prisiglaus? (vergų gabentojai šalių negriaudavo, tik šiaip afrikiečius gaudydavo, dabartiniai šalis sugriauna kad žmoneliai patys bėgtų... jep, kam leisti pinigus jų atgabenimui jei galima dar ir uždirbti juos 'kontrabanda' vežant).
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių