JAV prezidentas: taikos labiausiai nenori rusai

Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas teigia, kad didžiausia kliūtis Izraelio ir Palestinos taikos susitarimui – emigrantai iš Rusijos.

Pasak B. Clintono, nemažas skaičius Rusijos imigrantų, tarnaujančių Izraelio karinėse pajėgose, gali nesutikti vykdyti įsakymo perkraustyti naujakurius (tarp jų – ir nemažai imigrantų iš Rusijos) iš Vakarų kranto teritorijos. Niujorke surengtoje spaudos konferencijo

je B. Clintonas pastebėjo, kad Izraelio kariuomenėje tarnauja vis daugiau tiek Izraelyje gyvenančių rusų vaikų, tiek gimusių Vakarų krante, praneša „The Foreign Policy“.  

Jis taip pat pridūrė, kad šiuo metu Izraelyje 16 proc. gyventojų kalba rusiškai.

Anot sykį nesėkmingai vedusio taikos derybas prezidento B. Clintono, rusų imigrantai yra mažiausiai suinteresuota taika su palestiniečiais: jie čia atvyko neseniai, įsivaizduoja, kad valstybė priklauso tik jiems, yra prisirišę prie jos ateities ir negali suprasti jokių istorinių argumentų, grindžiančių teritorijos dalybas, žurnalistams sakė B. Clintonas.

Savo teiginius JAV prezidentas iliustravo asmeniu pokalbiu su Natanu Sharansky`iu, buvusiu sovietų disidentu bei Izraelio parlamentaru. Būtent šis žmogus buvo vienintelis Izraelio ministras nesutikęs su B. Clintono 2000 metais pasiūlytu taikos susitarimu.

„Aš klausiu: „Natanai, kodėl neparemi taikos susitarimo?“ – pokalbį prisimena B. Clintonas. – Jis atsako, kad už tai negalintis balsuoti, nes jis esą rusas: „Aš atvykau iš vienos didžiausios valstybės pasaulyje į vieną iš mažiausių. Nori, kad aš sutikčiau, jog ji būtų perskelta per pus? Ne, ačiū“.

„Nesuversk visko man. Tu atvykai čia iš kalėjimo kameros. Izraelis yra ir bus daug didesnius nei ta kalėjimo kamera“, – tuomet atsakė B. Clintonas.

B. Clintonas spaudos konferencijoje taip pat paminėjo ir tas tautybes, kurių atstovai labiausiai nori taikos susitarimo. Pasak jo, Izraelyje gimę žydai (sabra) yra didžiausi taikos tarp Palestinos ir Izraelio sąjungininkai, „laimėsiantys dėl istorinio konteksto“.   

Aškenaziai, į Izraelį atvykę iš Europos ir kurių čia gyvena bent viena ar dvi kartos, yra antra taikos susitarimą palaikanti Izraelio visuomenės dalis.

Pasak jo, „neapsisprendžiantys“ yra vadinamieji marokiečiai: Šiaurės Afrikos žydai, į Izraelį atvykę 8 praeito amžiaus dešimtmetyje. JAV prezidentas mano, kad tai centro dešinei priklausantys piliečiai, norintys ramaus ir stabilaus gyvenimo.

„Jei jie manys, kad taika – įmanoma, balsuos už ją, jei manys priešingai – nepalaikys“, – cituojamas B. Clintonas.

Vertindamas šiuo metu JAV prezidento Baracko Obamos ir valstybės sekretorės Hillary Clinton vedamas taikos derybas, B. Clintonas buvo optimistiškai teigė, kad jų sėkmės tikimybė lygi 50 proc.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių