JAV pateiks skundą dėl Kinijos apribojimų retųjų žemių eksportui

JAV prezidentas Barackas Obama antradienį paskelbs apie naują prekybos bylą prieš Kiniją, kurią išprovokavo Pekino taikomi suvaržymai retųjų žemių, naudojamų aukštųjų technologijų produktų gamyboje, eksportui.

Vienas aukštas Baltųjų rūmų pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė, kad Jungtinės Valstijos šį skundą pateiks Pasaulinei prekybos organizacijai (PPO) kartu su Europos Sąjunga (ES) ir Japonija.

Toks žingsnis byloja apie didėjančią įtampą tarp Vašingtono ir Pekino prieš prezidento rinkimus Jungtinėse Valstijose.

Kinija yra didžiausia pasaulyje retųjų žemių eksportuotoja, prie šių žaliavų priskiriami 17 cheminių elementų yra itin svarbūs gaminant įvairius elektronikos komponentus, naudojamus tiek planšetiniuose kompiuteriuose „iPod“.

Pekino pastangos nustatyti diktatą retųjų žemių gavyboje ir eksporte išprovokavo protestus visame pasaulyje.

Kritikai sako, kad Pekinas siekia padidinti pasaulines retųjų elementų kainas ir priversti užsienio bendroves steigti bendras įmones sparčiai besivystančioje Kinijoje, kad galėtų naudotis jos ištekliais.

Tačiau Pekinas teigia, kad eksporto suvaržymai būtini, siekiant apsisaugoti nuo per spartaus itin paklausių gamtinių išteklių naudojimų, sumažinti intensyvios jų gavybos daromą žalą aplinkai ir patenkinti paklausą vidaus rinkoje.

Kinijos vyriausybė šiemet leido eksportuoti apie 30 tūkst. tonų retųjų žemių, išlaikant maždaug tą patį lygį, kaip ir 2011 metais. Tačiau eksportuotojai pernai pardavė tik apie pusę šio kiekio.

Kinijos valstybinė žiniasklaida jau paskelbė, kad šalis ruošiasi atremti naujus reikalavimus liberalizuoti retųjų žemių eksporto kontrolę, kai PPO nutarė, jog šioms itin svarbioms žaliavoms taikomi suvaržymai pažeidžia galiojančius prekybos susitarimus.

Kinija taip pat paragino labiau naudoti retąsias žemes vidaus rinkoje, o šis žingsnis irgi sukėlė susirūpinimą Vakarų šalims.

Retosios žemės itin svarbios įvairiose pramonės srityse, ypač kariniame ir aukštųjų technologijų sektoriuose.

Šie cheminiai elementai naudojami gaminant kompiuterius, MP3 grotuvus, duomenų laikmenas, karines raketas, plokščiaekranius televizorius ir mobiliuosius telefonus.

Taip nurodoma Tarptautinės grynosios ir taikomosios chemijos sąjungos (IUPAC) apibrėžime, retieji žemės elementai arba retieji žemės metalai yra 17 cheminių elementų (15 lantanoidų, taip pat skandis ir itris).Skandis ir itris priskiriami prie šios grupės, nes jie dažniausiai aptinkami tuose pačiuose rūdų telkiniuose kaip ir lantanoidai bei pasižymi panašiomis cheminėmis savybėmis.

Šios grupės pavadinimas siejamas su jų lotynišku pavadinimu „terrae rarae“ (retosios žemės). Šių elementų retai pasitaiko Žemės plutoje, kurioje jie sudaro tik apie 2 proc. pagal masę. Be to, jie sudaro sunkiai lydomus vandenyje beveik netirpius oksidus, kurie XIX amžiaus pradžioje vadinti žemėmis.

Pavadinimas retieji žemės elementai istoriškai pradėtas naudoti XVIII ir XIX amžių sandūroje, kai buvo klaidingai manoma, kad mineralai, turintys lengvųjų cerio grupės (lantano, cerio, prazeodimio, neodimio, samario, europio) ir sunkiųjų itrio grupės elementų (itrio, gadolinio, terbio, disprozio, holmio, erbio, tulio, lutecio) retai aptinkami Žemės plutoje.

Tačiau pagal žaliavų atsargas retieji metalai nėra reti: žinomuose telkiniuose jų yra dešimt kartų daugiau negu švino, 50 kartų daugiau negu molibdeno ir 165 kartus daugiau negu volframo.

B.Obama, rinkimų metais patiriantis didelį savo oponentų respublikonų spaudimą santykių su Kinija srityje, ne kartą ragino Pekiną laikytis „kelio taisyklių“, šiai šaliai tampant vienu iš pagrindinių veiksnių pasaulio ekonomikoje.

JAV prezidentas jau įkūrė naują teisėsaugos agentūrą, siekiant agresyviau priešintis „nesąžiningiems“ tarptautinės prekybos taisyklių pažeidimams, įskaitant vykdomus Kinijos.

 


Vašingtonas taip pat kaltina Kiniją dirbtinai palaikant žemą juanio kursą, siekiant padidinti savo eksportą, o nuo tokios politikos nukenčia Amerikos gamintojai ir lėtėja JAV ekonomikos atsigavimas.

Tuo tarpu Kinija gina savo monetarinę politiką, argumentuodama, kad palaipsniui įveda lankstesnes juanio kurso reguliavimo taisykles.

Per anksčiau šiais metais vykusį tikėtino būsimojo Kinijos lyderio viceprezidento Xi Jinpingo vizitą Vašingtone B.Obama išsakė JAV lūkesčius dėl Pekino prekybos politikos.

„Norime dirbti su Kinija, siekiant užtikrinti, kad visi dirba pagal tas pačias kelio taisykles pasaulio ekonomikos sistemoje“, - JAV vadovas pareiškė prieš derybas su Xi Jinpingu Ovaliniame kabinete.

„Taip pat siekiama užtikrinti, kad būtų subalansuoti prekybos srautai ne vien tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos, bet ir visame pasaulyje“, - pažymėjo B.Obama.Per šį vizitą Xi Jinpingas išreiškė viltį, kad JAV politika rinkimų metais nepadarys „apgailėtino poveikio“ ryšiams tarp dviejų didžiausių ekonomikų.

Jungtinės Valstijos taip pat kaltino Kiniją subsidijuojant savo automobilių detalių gamybos sektorių ir nepakankamai rūpinantis JAV sukurtos programinės įrangos piratavimą.

B.Obamos administracijos darbo pradžioje 2009 metais Vašingtonas įvedė didelius muito tarifus iš Kinijos importuojamoms padangoms, nors Baltieji rūmai siekė bendradarbiauti su Pekinu sprendžiant geopolitikos klausimus.

ES prisidės prie JAV teikiamo skundo politikos

Europos Sąjunga (ES) antradienį paskelbs prisidedanti prie JAV ir Japonijos keliant naują prekybos bylą prieš Kiniją dėl jos taikomų apribojimų retųjų žemės elementų, naudojamų aukštųjų technologijų sektoriuose, eksportui.

Šiai bylai artimi ES šaltiniai sakė, kad ieškinys bus pateiktas Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) vėliau antradienį.

Kinija yra didžiausia pasaulyje vadinamųjų retųjų žemių eksportuotoja, prie šių žaliavų priskiriami 17 cheminių elementų yra itin svarbūs gaminant įvairius elektronikos komponentus, naudojamus tiek planšetiniuose kompiuteriuose „iPod“, tiek balistines raketas.

Pekino pastangos nustatyti diktatą retųjų žemių gavyboje ir eksporte išprovokavo protestus visame pasaulyje.

Anksčiau antradienį Pekinas teisino savo įvestus šių žaliavų eksporto suvaržymus, sakydamas, kad jie atitinka PPO taisykles.

„Dėl aplinkos apsaugos ir siekiant užtikrinti tvarų vystymąsi, Kinija vykdo retųjų žemių eksporto reguliavimą, - sakė šios šalies URM atstovas Liu Weiminas. - Esame įsitikinę, kad tokios priemonės atitinka PPO taisykles.“

Kinija gina suvaržymus

Kinija antradienį teisino savo įvestus retųjų žemės elementų eksporto suvaržymus, Vašingtonui ruošiantis pateikti naują ieškinį Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) dėl Pekino taikomų apribojimų.

Kinija išgaunama daugiau nei 95 proc. vadinamųjų retųjų žemių, kurios itin svarbios gaminant aukštųjų technologijų produktus, pradedant planšetiniais kompiuteriais „iPod“, baigiant mažai anglies dvideginio į aplinką išmetančiais automobiliais. Pekino įvesti šių žaliavų eksporto apribojimai išprovokavo didžiųjų prekybos partnerių protestus.

JAV prezidentas B.Obama vėliau antradienį turėtų paskelbti, kad jo šalis kartu su Europos Sąjunga (ES) ir Japonija pateiks skundą PPO, tačiau šis žingsnis gali padidinti įtampą tarp Pekino ir Vašingtono, artėjant JAV vadovo rinkimams.

„Dėl aplinkos apsaugos ir siekiant užtikrinti tvarų vystymąsi, Kinija vykdo retųjų žemių eksporto reguliavimą, - sakė šios šalies URM atstovas Liu Weiminas. - Esame įsitikinę, kad tokios priemonės atitinka PPO taisykles.“

Kinijos vyriausybė šiemet leido eksportuoti apie 30 tūkst. tonų retųjų žemės elementų, išlaikant maždaug tą patį lygį, kaip ir 2011 metais. Tačiau eksportuotojai pernai pardavė tik apie pusę šio kiekio.


Šiame straipsnyje: KinijaJAVeksportas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių