JAV karys nušovė 12 kolegų, keliasdešimt sužeidė (papildyta)

Teksase Fort Hudo armijos poste vienas kariškių psichiatras ketvirtadienį pradėjęs šaudyti iš dviejų pistoletų nušovė 12 žmonių, o dar 31 sužeidė, pranešė armijos pareigūnai, kurie pridūrė, kad į įtariamąjį buvo kelis kartus šauta, bet jis liko gyvas.

Gydė kolegas

Pareigūnai nurodo, kad įtariamasis yra majoras Nidalas Malikas Hasanas, kuris gydydavo karius, sužeistus užsienio karuose ir tame poste rengiamus išsiųsti į užsienį.

 „Mūsų tyrimas dar vyksta, bet preliminarūs pranešimai rodo, kad šaudė vienas asmuo, - spaudos konferencijoje sakė Fort Hudo bazės vadas generolas leitenantas Robertas Cone'as. - Šaudęs asmuo nėra negyvas - jis sulaikytas, jo būklė stabili".

Pasak R.Cone'o, į įtariamąjį buvo kelis kartus šauta. Anksčiau vadas buvo paskelbęs, kad įtariamąjį per šį išpuolį didžiausioje pasaulio karinėje bazėje policininkai nušovė.

„Šiuo metu jis su tyrėjais nesikalba", - sakė R.Cone'as, o primygtinai klausinėjamas apie įtariamojo būklę pridūrė: „Pasakyčiau, kad mirtis jam dar negresia".

Paklaustas, ar tai buvo teroro aktas, R.Cone'as atsakė: „Negalėčiau to atmesti, bet ... įrodymai to nerodo".

Šalia vyko diplomų įteikimo ceremonija

Armija pranešė, kad užpuolikas pradėjo šaudyti maždaug 13 val. 30 min. vietos (21 val. 30 min. Lietuvos) laiku karių parengimo centre - pastatų komplekse, kuriame tikrinama karių sveikata prieš išsiunčiant juos į misijas užsienyje.

R.Cone'as sakė, jog užpuolikas turėjo du ginklus, kurių vienas buvo pusiau automatinis, ir jog „nėra požymių, kad tai buvo kariniai ginklai".

Tai vienos didžiausių žudynių JAV kariškių bazėse. Gegužę amerikiečių bazėje Bagdade vienas JAV karys nušovė penkis savo tarnybos draugus.

R.Cone'as sakė, kad tuo metu, kai užpuolikas pradėjo šaudyti, auditorijoje už maždaug 50 m vyko koledžo diplomų įteikimo ceremonija daugiau kaip šimtui karių.

„Keli kariai dėl greitos reakcijos uždarė duris į tą auditoriją, kurioje buvo maždaug 600 žmonių, - nurodė bazės vadas. - Kad ir kaip siaubinga tai buvo, manau, kad galėjo būti daug blogiau".

Pasak vado, kariai paprastai bazėje ginklų nesinešioja. Karo policininkai ir apsaugininkai būna ginkluoti.

Nenorėjo vykti tarnauti į Iraką

Įtariamojo pusbrolis Naderas Hasanas „Fox News" sakė, kad N.M.Hasanui buvo nurodyta vykti tarnauti į Iraką ir kad jis tokiam dislokavimui priešinosi.

Pasak N.Hasano, jo pusbrolis yra JAV gimęs musulmonas, kuris po mokyklos nuėjo tarnauti į armiją ir kuris dirbo psichiatru Walterio Reedo armijos medicinos centre Vašingtone, kur gydoma daug sunkiai sužeistų karių.

„Jis buvo Walterio Reedo (centro) psichiatras, dirbo su grįžtančiais žmonėmis ir ... bandė padėti jiems (susidoroti) su savo traumomis", - sakė N.Hasanas.

Pasak jo, pusbrolis į Fort Hudą buvo perkeltas balandį ir labai nenorėjo vykti į Iraką: „Pastaruosius penkerius metus žinojome, kad tai tikriausiai didžiausias jo košmaras".

Klausimai dėl amerikiečių misijų tikslingumo

Minimas incidentas iškėlė naujų klausimų dėl to, kiek JAV pajėgoms ir atskiriems kariams, kurių daugelis kovinėse misijose tarnavo po kelis terminus, atsiėjo šešeri nepaliaujamos kovos Irake metai ir beveik aštuoneri kovos Afganistane metai.

JAV prezidentas Barackas Obama kalbėdamas Vašingtone pavadino šį įvykį "šiurpiu smurto protrūkiu" ir pažadėjo "atsakymus į visus iki vieno klausimus apie šį siaubingą incidentą".

Fort Hude yra maždaug 50 tūkst. karių, tačiau Teksasui atstovaujanti senatorė Kay Bailey Hutchison sakė, kad incidento metu bazėje buvo tik maždaug 35 tūkst. karių. Tas 1942 metais įsteigtas fortas užima 878 kv. km teritoriją centrinėje Teksaso dalyje ir yra didžiausias darbdavys visoje valstijoje.

Šioje bazėje nuo JAV invazijos į Iraką 2003-aisiais nusižudo daugiausiai karių, palyginti su visais kitais JAV armijos postais.

Buvusio FTB pareigūno pastabos

Vienas buvęs FTB darbuotojas, kuris padėdavo suprasti nusikaltėlių elgseną, atkreipė dėmesį į ironišką aplinkybę, kad įtariamas užpuolikas buvo psichiatras ir specializavosi trauminio streso, kurį dažnai patiria kovos veiksmuose dalyvaujantys kariai, srityje.

"Gali būti, kad jis pasidavė tam, ką pats turėjo gydyti", - sakė Clintas Van Zandtas.

Fort Hudas yra pusiaukelėje tarp Ostino ir Veiko. Netoliese esančiame Kiline 1991 metais įvyko vienos didžiausių JAV žudynių, per kurias užpuolikas savo sunkvežimiu rėžėsi į kavinę "Luby's", nušovė 23 žmones, sužeidė dar 20 ir nusišovė pats.


Šiame straipsnyje: žudynėsJAV kariai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių