JAV į Pasaulio Banko prezidento postą pasiūlė Jimą Kimą (papildytas)

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) penktadienį į Pasaulio banko (PB) vadovo postą pasiūlė Dartmuto kolegijos direktorių ir pasaulio sveikatos specialistą Jim Yong Kimą (Džimą Jong Kimą).

Harvarde išsilavinimą įgijęs gydytojas ir antropologas J.Y.Kimas yra vadovavęs Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ŽIV ir AIDS departamentui.

Dartmuto kolegijos Naujajame Hampšyre direktoriumi jis tapo 2009-ųjų liepą.

Gimęs 1959 metais Seule, kartu su tėvais atvyko į JAV, kai jam buvo penkeri, augo Muskatine Ajovos valstijoje.

„Laikas plėtros profesionalui vadovauti didžiausiai pasaulyje plėtros įstaigai“, - sakė Baltųjų rūmų rožyne B.Obama, o greta jo stovėjo J.Y.Kimas.

„Jimas daugiau kaip du dešimtmečius dirbo siekdamas pagerinti sąlygas besivystančiose šalyse visame pasaulyje“, - kalbėjo JAV prezidentas.

Anot B.Obamos, PB misija – pakelti tautas iš skurdo į klestėjimą „daro pasaulį stipresnį ir saugesnį kiekvienam“.

„Štai kodėl Pasaulio bankas yra toks svarbus. Štai kodėl Pasaulio banko vadovas turi puikiai suprasti ir tai, kuo svarbi plėtra pasauliui, ir kaip svarbu sukurti tokias sąlygas, kad pagalbos daugiau nebereikėtų“, - sakė B.Obama.

„Esu įsitikinęs, kad niekas kitas nėra labiau kvalifikuotas šiai misijai atlikti kaip daktaras Jimas Kimas“, - nurodė JAV prezidentas.

JAV pasirinkus J.Y.Kimą, šis iš karto tampa favoritu į aukščiausią banko postą.

Pagal nerašytą tradiciją PB vadovu tampa amerikietis, tačiau Pietų Afrikos Respublika, Nigerija ir Angola mėgina tai užginčyti.

Bendrame šių šalių pareiškime sakoma, kad PB prezidento paskyrimas turi būti viešas, skaidrus, atrenkant pagal kandidato nuopelnus. Jų nuomone, geriausias kandidatas būtų Nigerijos finansų ministrė Ngozi Okonjo-Iweala (Ngozi Okondžo Iveala).

„Tai nepaprastai rimta kandidatūra: ji yra moteris, juodaodė, finansų ministrė ir Pasaulio bankui gerai žinomas žmogus“, nes dirbo jo vadybos direktore 2007-2011 metais, teigė vienas PB artimas šaltinis.

Kandidatų siūlymas baigiasi penktadienį 22 val. Grinvičo (vidurnaktį Lietuvos) laiku. Kandidatą turi pateikti 25 PB vykdomieji direktoriai.

Pasaulio Banko pranešime taip pat pažymima – jei kandidatų bus daugiau kaip trys, bus paskelbtas jų sąrašas; tiesa, tokio skelbimo laikas nenurodomas.

Vis dėlto, manoma, kad iš PB vadovo posto vasario 15 dieną pasitraukusį Robertą Zoellicką (Robertą Zeliką), kurio kadencija baigsis birželio 30 dieną, pakeis J.Y.Kimas.

Pasaulio bankui visada vadovaudavo amerikietis, o Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) - europietis, pagal nerašytą susitarimą tarp Vakarų valstybių, gyvuojantį nuo šių institucijų įkūrimo prieš beveik 70 metų.

Tačiau abiejų organizacijų, kurių narės yra 187 šalys, tradicinis valdymo modelis labai nepatinka besivystančioms ir kylančios ekonomikos šalims, siekiančioms, kad jų interesams būtų skiriama daugiau dėmesio, didėjant šių valstybių indėliui pasaulinėje ekonomikoje.

Kova dėl PB vadovo posto prasidėjo vasarį, kai apie atsistatydinimą paskelbė R.Zoellickas.

Tarp kandidatų H.Clinton vardas buvo vienas dažniausiai minimų. Prestižinis postas taip pat pranašautas JAV ambasadorei prie Jungtinių Tautų (JT) Susan Rice (Siuzan Rais), senatoriui demokratui Johnui Kerry (Džonui Keriui) ir buvusiam JAV iždo sekretoriui Larry Summersui (Lariui Samersui).NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių