JAV bus teisiami įtariami Rugsėjo 11-osios išpuolių planuotojai

JAV pareigūnai trečiadienį atvėrė kelią pradėti seniai atidėliojamą 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių sumanytojo ir keturių įtariamų šio sąmokslo dalyvių teismą, paskelbdami kaltinimus, kuriuos patvirtinus gali būti skirta mirties bausmė.

Khalidas Sheikhas Mohammedas ir jo įtariami bendrininkai buvo laikomi Kuboje esančioje JAV Gvantanamo įlankos karinėje bazėje, kol teisiniu ir politiniu lygiu vyko nesutarimai, kaip ir kur juos teisti.

„Kaltinimuose teigiama, kad šie penki kaltinamieji atsakingi už 2001 metų rugsėjo 11 dieną įvykdytų atakų Niujorke, Vašingtone ir Šanksvilyje, Pensilvanijoje, planavimą ir įvykdymą, dėl ko žuvo 2 976 žmonės“, - sakoma JAV Gynybos departamento pranešime.

Jeigu būtų teisiami karinio tribunolo, „penki kaltinamieji gali būti nuteisti myriop“, pridūrė Pentagonas.

Praėjus daugiau nei dešimtmečiui po Ameriką smarkiai sukrėtusių atakų, „svarbu pasirūpinti, kad būtų įvykdytas teisingumas“, sakė Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney.

46 metų Kh.Sh.Mohammedas kartu su Walidu bin Attashu iš Saudo Arabijos, Jemeno piliečiu Ramzi bin al Shibhu, pakistaniečiu Ali Abd al Azizu Ali, dar žinomu kaip Ammaras al Baluchi, ir Mustapha Ahmedu al Hawsawi iš Saudo Arabijos turėtų per 30 dienų stoti prieš teismą, kur bus sprendžiama dėl tolesnės proceso eigos, informavo Gynybos departamentas.

Bendras teismas, kuris gali prasidėti po kelių mėnesių, vyks JAV jūrų pajėgų Gvantanamo įlankos bazėje, kur Amerikos vyriausybė yra įkūrusi specialias karines komisijas įtariamiems teroristams teisti.

Kh.Sh.Mohammedas, kurį JAV pareigūnai dažnai įvardija tiesiog KSM, yra atsidūręs jau ne vienerius metus vykstančių debatų dėl kaltinamų sąmokslininkų teisinės atsakomybės.

Prieš devynerius metus sučiuptas Kh.Sh.Mohammedas buvo daug kartų tardytas naudojant vadinamąjį skandinimo imitavimą. Šis ir kiti šiurkštūs tardymo metodai daugelio yra prilyginami kankinimams.

Elgesys su šiuo suimtuoju iškėlė klausimų, ar jo parodymai, duoti per tardymus, teisme būtų laikomi svariais, tačiau šią problemą gali padėti išspręsti jo buvusio padėjėjo liudijimas.

Buvęs Kh.Sh.Mohammedo padėjėjas Majidas Khanas priėmė JAV pareigūnų pasiūlymą liudyti prieš kitus įtariamus teroristus mainais į bausmės sušvelninimą.

2009 metais pradėjęs darbą prezidento poste B.Obama iš pradžių siekė, kad Kh.Sh.Mohammedas ir kiti keturi įtariami jo bendrininkai būtų teisiami civiliniame teisme Niujorke - beveik toje pačioje vietoje, kur 2001 metais per išpuolius buvo sugriauti Pasaulio prekybos centro (PPO) bokštai dvyniai.

Tačiau šis pasiūlymas buvo griežtai kritikuojamas, o prezidento oponentai respublikonai šiuos planus blokavo Kongrese, uždrausdami atvežti įtariamus teroristus į Jungtines Valstijas.

Respublikonas Buckas McKeonas, vadovaujantis Atstovų Rūmų ginkluotųjų pajėgų komitetui, sakė, kad kaltinamuosius derėtų teisti kariniam tribunolui.

„Laikas Amerikos žmonėms išgirsti išsamiausią įmanomą ataskaitą apie žiaurumus, kuriuos šie asmenys yra įvykdę prieš Jungtines Valstijas, - pareiškė jis. - Laikas priimti sprendimą ir įvykdyti ilgai vilkintą teisingumą.“

Kariniai tribunolai įtariamiems teroristams buvo įkurti ankstesnio JAV prezidento George'o W.Busho administracijos po rugsėjo 11-osios atakų, pareigūnams argumentuojant, kad tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ kovotojai priklauso kategorijai, neatitinkančiais civilinių teismų jurisdikcijos.

Karinių tribunolų arba komisijų procedūros buvo pakoreguotos B.Obamos administracijos, jas labiau priartinant prie civiliniuose teismuose galiojančios tvarkos.

Kh.Sh.Mohammedui ir jo bendrininkams kaltinimus pateikė G.W.Busho laikų komisijos, o pertvarkius šią sistemą, kaltinimai turėjo būti pateikti iš naujo, prieš pradedant nagrinėti bylą.

Šie penki asmenys kaltinami terorizmu, lėktuvų pagrobimu, suokalbiu, žudymu pažeidžiant karo įstatymus, atakomis prieš civilius ir civilinius objektus, sąmoningo sunkaus kūno sužalojimo ir nuosavybės sunaikinimo pažeidžiant karo įstatymus.


Šiame straipsnyje: 911rugsėjo 11-oji9/11

NAUJAUSI KOMENTARAI

hm

hm portretas
G.W. Bush'a teis?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių