Japonijos premjeras atsistatydina po ginčo dėl JAV karinės bazės

Japonijos centro kairiųjų ministras primininkas Yukio Hatoyama trečiadienį pranešė, jog atsistatydina iš vyriausybės vadovo posto.

Y.Hatoyama pasitraukė praėjus vos devyniems mėnesiams po triuškinamos jo partijos pergalės rinkimuose, o palikti postą jį privertė ginčas dėl amerikiečių bazės, į kurią nepalankiai žiūri šalies visuomenė.

Y.Hatoyamos partija per rugpjūtį vykusius rinkimus sutriuškino konservatorius ir užbaigė daugiau nei pusę šimtmečio trukusį jų valdymą, tačiau jis ptas tapęs premjeru greitai buvo pradėtas kritikuoti už neryžtingumą stovint prie antrosios pagal dydį pasaulio ekonomikos vairo.

63-ejų metų milijonierius politikas, kilęs iš įtakingos šeimos, kuri dažnai vadinama Japonijos Kenedžiais, apie sprendimą atsistatydinti pranešė per savo Japonijos demokratų partijos (JDP) susitikimą.

"Atsistatydinsiu", - emocingai sakė Y.Hatoyama partijos įstatymų leidėjams per specialiai sušauktą susitikimą parlamente ir tuo pat metu pažadėjo "sukurti naują JDP".

"Vyriausybės darbas neatspindėjo visuomenės pageidavimų", - sakė Y.Hatoyama, kuris formaliai eis vyriausybės vadovo pareigas, kol bus paskirtas jo įpėdinis.

"Atsiprašau visų jūsų, čia esantys įstatymų leidėjai, už sukeltą didžiulį rūpestį", - pridūrė jis.

Partija planuoja penktadienį išsirinkti naują lyderį. Realiausiu kandidatu pakeisti Y.Hatoyamą laikomas finansų ministras Naoto Kanas.

Vėliau penktadienį parlamente turėtų būti surengtas balsavimas dėl naujo JDP vadovo skyrimo ministru pirmininku.

Y.Hatoyamos atsistatydinimas nebuvo labai netikėtas - apie tokią galimybę jau kurį laiką buvo garsiai kalbama, o premjero populiarumo reitingas, kuris anksčiau buvo didesnis nei 70 proc., pastaruoju metu rekordiškai smuko ir nesiekė nė 20 procentų.

Prie staigaus visuomenės paramos vyriausybės vadovui sumažėjimo bene daugiausia prisidėjo neišspręstas opus ginčas dėl amerikiečių jūrų pėstininkų korpuso aviacijos bazės Okinavos saloje, dėl kurio pašlijo santykiai su Vašingtonu, pagrindiniu Tokijo sąjungininku.

JAV Stanfordo universitete inžinerijos daktaro laipsnį įgijęs Y.Hatoyama atėjo į valdžią žadėdamas siekti labiau lygiateisių santykių su Amerika ir stengtis plėtoti glaudesnius ryšius su kitomis Azijos šalimis.

Jis taip pat žadėjo iškelti amerikiečių kariškių bazę iš Okinavos, kad sumažintų nepatogumus vietos gyventojams, kurie jau seniai skundžiasi dėl karinių lėktuvų keliamo triukšmo, taršos, nelaimingų atsitikimų grėsmės bei konfliktų su JAV kariais.

Tačiau alternatyvios vietos Japonijoje paieškos baigėsi nesėkme, ir premjeras atsisakė savo pažado, nusprendę palikti bazę Okinavoje, o tai smarkiai supykdė salos gyventojus bei JDP koalicijos partnerius - pacifistinės pakraipos socialdemokratus.

Socialdemokratai sekmadienį pasitraukė iš valdančiosios trijų partijų koalicijos, susilpnindami paramą vyriausybei parlamento aukštuosiuose rūmuose prieš liepos 11 dieną numatytus jų rinkimus. JDP juose prognozuojamas pralaimėjimas.

Y.Hatoyama taip pat pranešė, jog paprašė atsistatydinti įtakingiausią JDP figūrą - partijos generalinį sekretorių Ichiro Ozawą. Jie abu buvo įsivėlę į politinio finansavimo skandalą.

Y.Hatoyamos pasiturinti motina paaukojo dideles sumas jo rinkimų kampanijai. Dėl šio fakto buvo pradėtas kriminalinis tyrimas, po kurio artimam padėjėjui buvo skirta lygtinė laisvės atėmimo bausmė.

Valdžios "pilkuoju kardinolu" vadinamo I.Ozawos trims padėjėjams buvo pareikšti kaltinimai dėl buhalterinių duomenų klastojimo. Prokurorai taip pat apklausė patį I.Ozawą ir surengė kratą jo biure.

Y.Hatoyama sakė, kad finansavimo skandalai ir Okinavos reikalas buvo dvi pagrindinės priežastys, paskatinusios jį priimti sprendimą atsistatydinti.

"Sukėliau rūpesčių Okinavos žmonėms", - sakė jis.

"Japonijos ir Jungtinių Valstijų bendradarbiavimas būtinas vardan taikos ir saugumo Rytų Azijoje, todėl apgailestaudamas turėjau paprašyti Okinavos gyventojų nešti šią naštą", - pridūrė Y.Hatoyama.

Tarp kitų galimų Y.Hatoyamos įpėdinių, be finansų ministro, taip pat minimi užsienio reikalų ministras Katsuya Okada (Kacuja Okada), transporto ministras Seiji Maehara (Seidžis Maehara) bei finansų viceministras Yoshihiko Noda.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių