Japonijos bendrovės uždarinėja įmones ir biurus Kinijoje

Didžiosios Japonijos bendrovės laikinai uždarė savo įmones ir biurus Kinijoje, kurioje įsiplieskė protestai, provokuojami abiejų šalių teritorinio ginčo, kuris pakurstė didžiausias per kelis dešimtmečius antijaponiškas nuotaikas kylančios Azijos milžinės miestuose.

Japonijos ir Kinijos ginčas dėl kelių negyvenamų salų Rytų Kinijos jūroje išprovokavo smurto išpuolius prieš garsias Japonijos bendroves, tokias kaip automobilių gamintojos

„Toyota“ ir „Honda“, išgąsdinusius Kinijoje gyvenančius japonus ir privertusius juos slapstytis.

Įtampa toliau didėjo pirmadienį, kai Kinijos valstybinė žiniasklaida perspėjo Japoniją, jog jai gali kęsti dar vieną „prarastą dešimtmetį“, jeigu pablogės dvišaliai prekybos ryšiai.
Kinija pernai buvo pagrindinė Japonijos prekybos partnerė, o bendra dvišalės prekybos apyvarta buvo didesnė nei 340 mlrd. JAV dolerių.

"Šiandien neisiu iš namų ir paprašiau savo vaikino kino rytoj visą dieną būti su manimi, sakė 29 metų japonė doktorantė Sayo Morimoto (Sajo Morimoto), studijuojanti Šendženo universitete.

Praeitą savaitgalį dešimtyse Kinijos miestų vyko protestai, kai kur smurtiniai, reaguojant į praeitą savaitę Japonijos vyriausybės priimtą sprendimą išpirkti dalį ginčijamų salų iš jų privačių savininkų japonų.

Šis Tokijo žingsnis sukėlė Pekino įtūžį.

Dauguma protestų Kinijoje vyko prie Japonijos diplomatinių atstovybių, tačiau jų taikiniais taip pat parduotuvės, restoranai ir automobilių prekybos salonai mažiausiai penkiuose miestuose. „Toyota“ ir „Honda“ pranešė, kad buvo padegti ir smarkiai apgadinti jų salonai Čingdao mieste.

Japonijos elektronikos milžinė „Panasonic“ nurodė, kad vienoje iš jos gamyklų darbininkai kinai įvykdė diversiją ir kad ji neveiks iki antradienio, kai Kinijoje bus minimos dalies jos žemyninės teritorijos okupacijos, įvykdytos Japonijos 1931 metais, metinės.

Tokijas perspėjo savo piliečius apie antradienį Kinijoje galinčius kilti didelius protestus.

Daug japonų mokyklų Kinijoje, įskaitant veikiančias Pekine ir Šanchajuje, šią savaitę nedirbs.

Japonijos premjeras Yoshihiko Noda (Jošihikas Noda), pirmadienį susitikęs su viešinčiu JAV gynybos sekretoriumi Leonu Panetta (Leonu Paneta), paragino Pekiną užtikrinti Japonijos piliečių ir nuosavybės saugumą.

L.Panetta sakė, kad Jungtinės Valstijos laikysis saugumo sutarties su Japonija įpareigojimų, tačiau nebus šališka šiame ginče. Jis taip pat paragino abi šalis elgtis ramiai ir santūriai.

„Visi suinteresuoti..., kad Japonija ir Kinija palaikytų gerus santykius ir rastų būdą išvengti tolesnio eskalavimo“, - jis pareiškė žurnalistams Tokijuje.

Ginčas dėl salų, kurias Japonija vadina Senkaku, o Kinija - Diaoju, suintensyvėjo praeitą savaitę, kai Pekinas pasiuntė šešis stebėjimo laivus į teritoriją, kurioje galimai slypi dideli dujų telkiniai, reaguodama į Tokijo pranešimą apie planuojamą salų nacionalizaciją.

Anglų kalba leidžiamas Kinijos komunistų partijos dienraštis „People's Daily“ perspėjo, kad Pekinas gali imtis atsakomųjų ekonominių sankcijų, jeigu šis ginčas gilės.

„Kaip Japonija gali norėti dar vieno prarasto dešimtmečio ir galbūt netgi yra pasiruošusi žengti atgal dviem dešimtmečiais?“ - klausiama šio laikraščio pirmajame puslapyje išspausdintame vedamajame.

Kinija iki šiol „visada būdavo itin atsargi, lošdama ekonomikos korta“, pridūrė leidinys.
„Tačiau kovoje dėl teritorinio suverenumo, jeigu Japonija tęs savo provokacijas, Kinija turės stoti į į mūšį“, - perspėjo „People's Daily“.

Japonijos užsienio reikalų ministras Koichiro Gemba (Koičiras Gemba) pirmadienį po derybų su L.Panetta sakė, kad Tokijas ir Vašingtonas sutarė, jog ginčijamos salos yra Japonijos ir JAV saugumo sutarties objektas.

„Šiandien nekelsiu šios temos, tačiau tiek Japonija, tiek Jungtinės Valstijos supranta, kad (toms saloms) yra taikoma ši sutartis“, - pažymėjo K.Gemba.


Šiame straipsnyje: JaponijaKinijaginčassalos

NAUJAUSI KOMENTARAI

isvis

isvis portretas
reikia kuo maziau bendradarbiaut su kinieciais ir nepirkti ju made in china sudo .
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių