Per Izraelio ataką prieš humanitarinės pagalbos laivus žuvo 19 žmonių (papildyta 13.46 val.)

Mažiausiai 19 žmonių žuvo Izraelio pajėgoms šturmuojant į Gazos ruožą humanitarinę pagalbą plukdžiusių laivų vilkstinę.

Grubiai pasiuntė kariškius?

Šeši laivai, gabenantys 10 tūkst. tonų humanitarinės pagalbos, sekmadienį išplaukė iš Kipro ir pirmadienį turėjo pasiekti Gazą. Tačiau ankstyvą pirmadienio rytą jiems kelią pastojo Izraelio karo laivai. Kariškiai per radijo ryšį įspėjo, kad Gaza yra blokuojama, ir liepė plaukti į Ašdodo uostą. Pasak Izraelio valstybinio radijo "Kol Israel", vieno humanitarinių laivų kapitonas į tai atsakė grubiu anglišku keiksmažodžiu "F*** you".

Izraelio jūrų pajėgų komandosai nusprendė šturmavo laivus. Kariams išsilaipinus juose, užvirė konfliktas, pasipylė kulkos. Žuvo mažiausiai 19 žmonių, dauguma jų – palestiniečius palaikantys aktyvistai.

Per incidentą darytuose vaizdo įrašuose matyti denyje gulintys sužeisti žmonės, taip pat moteris, laikanti kruvinus neštuvus. Sužalojimų patyrė vieno laivų kapitonas, taip pat Izraelio islamiško judėjimo lyderis poetas Raedas Salahas, Tel Avivo kaltinamas palestiniečių ekstremistinės organizacijos "Hamas" finansavimu.

Izraelis pranešė, kad laivu plaukę žmonės puolė karius kumščiais, peiliais ir metaliniais strypais. Pastarieji tvirtina, kad izraeliečiai tik išsilaipinę pradėjo šaudyti.

Humanitarinės pagalbos plukdymą į Gazą organizavusio judėjimo "Laisvę Gazai" atstovė Audrey Bomse tvirtino: „Mes neketinome imtis jokio smurtinio pasipriešinimo. Vienintelis pasipriešinimas, kuris galėjo įvykti – tai pasyvus pasipriešinimas, bandymas užblokuoti kapitono kabiną arba variklių skyrių ir neleisti perimti laivų kontrolės.“

Incidentas įvyko tarptautiniuose vandenyse, maždaug 65 km nuo kranto.

Mėgino pralaužti blokadą

Aktyvistų laivais buvo gabenama humanitarinės pagalbos siunta palestiniečiams. Taip tikėtasi nutraukti Gazos ruožo blokadą.

Izraelis dar anksčiau įspėjo, kad neleis humanitariniams laivams plaukti tiesiai į Gazą, ir siūlė iškrauti krovinį Izraelio uoste bei nugabenti jį į Gazos ruožą per sausumą. Laivų mėginimą prasibrauti į Gazos ruožą Tel Avivas vadina provokacija.

Izraelis perėmė laivus ir nuplukdė juos į Ašdodo uostą. Jais plaukę palestiniečius palaikantys aktyvistai bus teisiami arba deportuoti. Atplukdytą humanitarinę pagalbą Tel Avivas pažadėjo nugabenti į Gazos ruožą.

Šešiais laivais plaukė maždaug 700 palestiniečių rėmėjų – Turkijos, Graikijos, Kuveito ir kitų šalių piliečiai, taip pat keli Europos Parlamento nariai.

Tai jau devinta judėjimo „Laisvę Gazai“ organizuojama pagalbos Gazos ruožo gyventojams misija. Penkis kartus Izraelis praleisdavo laivus, bet po operacijos „Lydytas švinas“ uždraudė pagalbos gabenimą apeinant pasienio kontrolę.

Pasaulis protestuoja

Incidentas Viduržemio jūroje sukėlė didelį pasipiktinimą visame pasaulyje. Turkija apkaltino Tel Avivą nekaltų civilių žudymu, o Graikija pasitraukė iš bendrų karo pratybų su Izraeliu.

Šimtai turkų pirmadienį protestavo prie Izraelio konsulato Stambule. Turkijos, Graikijos, Švedijos ir Ispanijos užsienio reikalų ministerijos iškvietė Izraelio ambasadorius, reikalaudamos paaiškinimų. ES išorės politikos vadovė Catherine Ashton pareikalavo iš Izraelio išsamaus incidento tyrimo.

Kruvinas incidentas jūroje įvyko JAV prezidento Baracko Obamos ir Izraelio premjero Benjamino Netanyahu susitikimo Vašingtone išvakarėse. Padidėjusi įtampa šių dviejų šalių santykiuose tvyro jau kurį laiką.

Gazos ruožo blokada

Izraelis įvedė Gazos ruožo blokadą po to, kai 2007 m. per ginkluotą perversmą valdžią šioje teritorijoje perėmė islamistinė organizacija „Hamas“. Blokadą palaikė ir Egipto valdžia.

2008 m. gruodį Izraelis Gazos ruože surengė stambią karinę operaciją „Lydytas švinas“ ir smarkiai nuniokojo palestiniečių gyvenamas teritorijas.

Jungtinės Tautos ir didžiosios Vakarų valstybės ragina Izraelį atšaukti blokadą, nes dėl jos Gazos ruožui gresia humanitarinė katastrofa. Izraelis tikina, kad šios teritorijos gyventojai gauna pakankamai maisto ir medikamentų. Blokada, pasak Tel Avivo, būtina siekiant užkirsti kelią ginklų kontrabandai.

Nepaisant blokados, Izraelis ir Egiptas retsykiais atidaro kai kuriuos perėjimo punktus humanitarinei pagalbai.

Izraelio kariškiai įspėja humanitarinės pagalbos laivus

Izraelio pajėgos šturmuoja huminitarinį laivą


Šiame straipsnyje: IzraelisPalestiniečiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių