Išviešintoje JAV kariuomenės medžiagoje - žurnalistų sušaudymas

Į viešumą pateko JAV kariuomenės vaizdo medžiaga, kurioje matyti, kaip amerikiečių sraigtasparnio įgula per klaidą sušaudė „Reuters“ žurnalistus ir civilius.

Fotoaparatą palaikė granatsvaidžiu

Filmuota medžiaga paviešinta svetainėje wikileaks.org. Joje pateikiami 2007 m. užfiksuoti vaizdai iš karinio JAV sraigtasparnio „Apache“, aiškiai girdimi įgulos bei karinio štabo tarpusavio pokalbiai. Akivaizdu, kad amerikiečiai, skubotai vertindami situaciją, naujienų agentūros „Reuters“ žurnalistų įrangą palaikė ginklais. Ši klaida Irake dirbusiems žurnalistams Namirui Nur-Eldinui ir Saidui Chmaghui bei niekuo dėtiems civiliams kainavo gyvybę.

„Apache“ vaizdo medžiagoje aiškiai matyti Bagdado gatve žygiuojantis S.Chmaghas. Vyriškis nešėsi filmavimo kamerą, tačiau sraigtasparnio įgulai taip nepasirodė. „Tai ginklas“, - įrašė girdimas vieno JAV kariškio balsas. Kitas įgulos narys jam be menkiausios dvejonės pritaria. Stebėdami žurnalistus ir praeivius, JAV kariai nepagailėjo ir necenzūrinių žodžių. Pavyzdžiui, N.Nur-Eldinas susilaukė epiteto „fucking prick“ - kiek sušvelnintas šio išsireiškimo vertimas būtų „sumautas šunsnukis“. Žinoma, žodį „sumautas“ reikėtų pakeisti kur kas sodresniu.

Įsitikinę, kad mato ginkluotus irakiečius, „Apache“ įgulos nariai kreipėsi į štabą, prašydami leidimo juos apšaudyti. Amerikiečiai tikino matė 5-6 asmenis, ginkluotus „Kalašnikovo“ automatais, JAV vadinamais AK-47.

Štabas nusprendė, kad detalesnės informacijos nereikia. Leidimas šaudyti išduotas vos per porą sekundžių.

Tuomet sraigtasparnio įgula padarė dar vieną „atradimą“. N.Nur-Eldinas Bagdado gatve ėjo nešinas fotoaparatu su teleobjektyvu, žurnalistas, pritūpęs prie pastato kampo, veikiausiai peržiūrinėjo padarytas nuotraukas, įrašė aiškiai matyti objektyvo kontūrai. Tačiau amerikiečiai fotoaparatą palaikė granatsvaidžiu.

„Pažiūrėk į tuos negyvus šunsnukis“

Galiausiai „Apache“ pasiekė apšaudymui tinkamą poziciją. S.Chmaghas tuo metu kalbėjo telefonu, o N.Nur-Eldinas fotografavo. Tuomet amerikiečiai paleido mirtiną seriją iš kulkosvaidžio.

Kulkų išvengę žmonės, tarp jų - ir abu žurnalistai, bėgo, mėgino slėptis. Juos sušaudė gulinčius.

Amerikiečių kariai, regis, mėgavosi šaudymu. „Tu šaudyk - aš kalbėsiu“, - linksmu balsu pratarė vienas įgulos narys. Po to sekė dar vienas dialogas:

- Pažiūrėk į tuos negyvus šunsnukius.

- Gražu. Gerai šaudei.

- Ačiū.

N.Nur-Eldinas buvo nužudytas netrukus po skerdynių pradžios. Vėliau „Apache“ įgula aptiko ir S.Chmaghą. Sunkiai sužeistas operatorius šliaužė šaligatviu, sraigtasparnio įgula laikinai nutraukė ugnį.

Sušaudė atvažiavusius padėti

Tuomet prie sužeisto žurnalisto privažiavo furgonas. Kaip paaiškėjo vėliau, tau buvo vietos gyventojai, mėginę padėti sužeistiesiems. S.Chmaghas jau buvo beveik įkeltas į automobilį, kai „Apache“ įgula vėl paprašė leidimo šaudyti. Kariškiai teigė, jog furgone esantys žmonės surenka ginklus ir sužeistuosius. Štabo karininkas į žinią sureagavo riebiu keiksmu. Ir davė leidimą šaudyti.

„Reuters“ žurnalistas ir jam pagelbėti bandę civiliai, kurių tarpe buvo ir vaikų, buvo sušaudyti.

JAV kariuomenė 2007 m. aiškino, kad buvo atliktas reidas prieš Irako sukilėlius, nors aiškių įrodymų, kad nors vienas nužudytas žmogus buvo ginkluotas ir kėlė pavojų „Apache“ įgulai ar amerikiečių kariams ant žemės, nebuvo pateikta. „Reuters“ ilgai mėgino išsiaiškinti savo žurnalistų mirties aplinkybes. Tačiau nesėkmingai. JAV kariuomenė pareiškė, kad „Apache“ įgula elgėsi pagal taisykles.

Galiausiai filmuota medžiaga pateko į wikileaks.org. Ši svetainė specializuojasi slaptos medžiagos išviešinimo srityje. Neabejojama, kad kraupius kadrus nutekino kažkas iš JAV kariuomenės.

Žemiau pateikiama wikileaks.org vaizdo medžiaga. Įspėjame, kad joje daug smurto, vaizdai šokiruojantys. Nepilnamečiams bei silpnų nervų žmonėms šio siužeto patariame nežiūrėti.


Šiame straipsnyje: Įrakas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių