Istorinė pergalė gali brangiai kainuoti B.Obamai

Nauja JAV prezidento Baracko Obamos pergalė inicijuojant sveikatos apsaugos reformą žada dar labiau įtvirtinti jo vietą istorijoje.

Tačiau sveikatos apsaugos sistemos reformos įstatymas, kurį po ilgų kovų sekmadienį patvirtinęs JAV Kongresas pasiuntė pasirašyti prezidentui, turi tiek daug priešininkų, kad B.Obamos ir jo sąjungininkų demokratų politinės perspektyvos atrodo miglotos.

B.Obama jau pateko į JAV istoriją, kai 2008 m. buvo išrinktas pirmuoju šios šalies juodaodžiu prezidentu. Naujoji jo pergalė sveikatos apsaugos srityje, įtvirtinta po įsimintino balsavimo Atstovų Rūmuose dėl svarbiausių per kelis pastaruosius socialinių pokyčių, vainikavo šimtmečio senumo ir dažnai nesėkmingą demokratų politinį kryžiaus žygį.

Jos šalininkai galės tvirtinti, kad B.Obama yra svarbiausias reformas skatinęs demokratų prezidentas nuo Lyndono Johnsono, kurio pastangomis praėjusio šimtmečio 7-ame dešimtmetyje buvo priimti įstatymai, užtikrinę sveikatos apsaugą didelei daliai neturtingų ir vyresnio amžiaus piliečių, taip pat stiprinę žmogaus teises.

Sekmadienį iškovota pergalė pateisino bent dalį su dabartinio prezidento kadencija siejamų milžiniškų lūkesčių, kurie neseniai atrodė visiškai neįgyvendinami. B.Obama nuo šiol galės argumentuoti, kad įvykdė permainas, kurias jis buvo žadėjęs.

„Štai kaip atrodo pokyčiai, - pavargęs, tačiau triumfuojantis prezidentas sakė vėlų sekmadienio vakarą Baltuosiuose rūmuose po balsavimo Kongrese. - Šį vakarą atsakėme į istorijos šauksmą. Mes nepabūgome ateities - mes ją suformavome.“

„Manau, atsigręžę atgal šį balsavimą laikysime istoriniu. Jis pakeis santykį tarp piliečio ir vyriausybės, vyriausybės vaidmenį medicinoje“, - sakė Pensilvanijos Alegenio koledžo politologijos profesorius Danas Shea.

Tokiai nuomonei pritarė ir politologas iš Fordamo universiteto Costas Panagopoulosas: „Jeigu neįvyks kažkas itin svarbaus, manau, jog tai tikriausiai bus svarbiausia akimirka per B.Obamos pirmąją kadenciją ar netgi per visą prezidentavimo laikotarpį.“

Tačiau kai kurie apžvalgininkai spėlioja, kokią kainą gali tekti sumokėti už šią pergalę, o sekmadienį įvykęs balsavimas žymi prasidedantį naują mūšį - šįkart dėl vietų Kongrese.

Sveikatos apsaugos sistemos reforma prarado didžiąją dalį pradinio populiarumo po daugelį mėnesių trukusių respublikonų atakų, procedūrinio vilkinimo ir politinių rietenų.

Per kovas dėl sveikatos apsaugos reformos Amerika tapo dar labiau susipriešinusi negu 2009 metų sausį, kai B.Obama pradėjo savo prezidentavimo kadenciją. Šie politiniai prieštaravimai taip pat tapo pagrindu susikurti balsingam konservatyviam "arbatėlės susitikimų" judėjimui.

Tačiau konservatoriai tikisi, kad amerikiečiai sukils prieš reformos įstatymą ir atims iš demokratų daugumą Kongrese per lapkritį vyksiančius kadencijos vidurio rinkimus.

„Šis balsavimas ir šio įstatymo priėmimas nėra debatų dėl sveikatos apsaugos reformos pabaiga, - sakė C.Panagopoulosas. - Žengiant į 2010 metų kadencijos vidurio rinkimus, tai bus svarbiausias klausimas.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių