Ispanijoje dėl korupcijos apklaustas karališkosios šeimos narys

Vienas Ispanijos teisėjas šeštadienį apklausė karaliaus Juano Carloso  žentą korupcijos byloje, dėl kurios retai į skandalus įsivelianti Ispanijos karališkoji šeima pateko į nepatogią padėtį.

Daugybė prieš monarchiją protestuojančių demonstrantų triukšmingai reiškė pasipiktinimą gatvėje prie Aukštojo Teismo pastato Maljorkos Palmoje, į kurį Palmos kunigaikštis Inaki Urdangarinas atėjo pėsčias, lydimas savo advokato.

Aukštaūgis 44 metų aristokratas, anksčiau žaidęs Ispanijos rankinio olimpinėje rinktinėje, įtariamas pasisavinęs lėšų iš vienos pelno nesiekiančios organizacijos, kurią jis kontroliavo.
Tačiau Urdangarinas neigia padaręs kokių nors nusikaltimų.

„Atvykau šiandien, kad pademonstruočiau savo nekaltumą“, - kunigaikštis, dėvintis juodą švarką ir pasirišęs pilką kaklaraištį, sakė prie teismo rūmų laukiantiems žurnalistams.

„Aš vykdžiau savo pareigas ir priiminėjau sprendimus korektiškai ir visiškai skaidriai“, - pridūrė jis.
Per uždarą posėdį tiriantysis teisėjas Jose Castro apklausė kunigaikštį dėl su šia byla susijusių bendrovių veiklos, sakė vienas teismo pareigūnas, prašęs neviešinti jo vardo.

„Šiandien ketinu išaiškinti tiesą apie tai, kas nutiko. Esu įsitikinęs, kad mano šiandieninis pareiškimas padės tai padaryti“, - I.Urdangarinas tvirtino eidamas į teismą.

Ši su I.Urdangarinu, kuris yra vedęs karaliaus jauniausiąją dukrą infantą Cristiną, susijusi byla yra pirmasis didelis skandalas, palietęs Juano Carloso šeimą.

Kaltinimai dėl korupcijos karališkojoje šeimoje buvo iškelti tuo metu, kai Ispanija kenčia nuo ekonomikos krizės padarinių, griežto taupymo priemonių ir beveik 23 proc. nedarbo.

Apie 200 protestuotojų, dėvinčių kartonines karūnas, švilpė ir šūkavo, kai kunigaikštis atėjo į teismą prieš 9 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku. Demonstrantai buvo atskirti metalinių užtvarų ir dešimčių riaušių policininkų, vilkinčių mėlynas uniformas.

„Saugokit pinigines - Urdangarinas ateina“, - šaukė vieni, o kiti mojavo plakatai su užrašais „Inaki, tu mums skolingas pinigų“ ir „Tiek daug didikų, o žmonės gyvena skurde“.
Viena moteris vilkėjo juodais ir baltais dryžiais išmargintą kalinės uniformą su užrašu: „Inaki, pasimatysime tavo naujojoje viloje“.

„Norime, kad teisingumas būtų vienodas visiems ispanams. Jis turėtų būti nuteistas“, - tvirtino 58 metų protestuotojas Claudio Borilla, laikantis plakatą, kuriame karalius buvo pavaizduotas kaip filmo apie mafiją „Krikštatėvis“ (The Godfather) pagrindinis veikėjas.

Šis posėdis buvo dalis preliminaraus tyrimo byloje, kurioje I.Urdangarinas ir jo buvę bendradarbiai laikomi įtariamaisiais.

Įtariama, kad jis nukreipdavo į savo sąskaitas lėšas, mokamas regionų vyriausybių Noos institutui - pelno nesiekiančiai organizacijai, kuriai kunigaikštis vadovavo 2004-2006 metais, už sporto renginių ir konferencijų organizavimą.

Karalius Juanas Carlosas siekė atsiriboti nuo šios aferos, o pernai gruodį karališkoji šeima nušalino I.Urdangariną nuo oficialių pareigų.

Teismo pareigūnas nurodė, kad tiriantysis teisėjas nuspręs, ar ši byla bus toliau nagrinėjama, pateikiant kaltinimus įtariamiesiems, ar bus nutraukta. Tyrimas gali tęstis dar kelis mėnesius, kol šis sprendimas bus priimtas.
Pernai karališkieji rūmai patvirtino pranešimus, kad karalius 2006 metais nurodė I.Urdangarinui pasitraukti iš posto Noos institute, todėl buvo iškelta klausimų dėl monarcho indėlio šioje byloje.

Tuo tarpu kunigaikštis tvirtino, kad karališkieji rūmai niekaip nesusiję su jo privačia veikla.
„Karalius irgi galėjo atsidurti čia, jeigu būtų žinojęs, kas vyksta“, - sakė apie 40 metų protestuotoja, vardu Aurora, nesutikusi atskleisti savo pavardės.

Nuo 2009 metų kunigaikštis, jog dukra ir keturi vaikai gyveno Vašingtone, kur jis dirba Ispanijos telekomunikacijų bendrovėje „Telefonica“.

I.Urdangarinas kartu su Ispanijos rankinio rinktine yra laimėjęs du bronzos medalius per 1996 ir 2000 metų olimpiadas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių