Iranas neįleido TATENA inspektorių į svarbų karinį objektą

Jungtinių Tautų (JT) branduolinių programų priežiūros agentūra trečiadienį pranešė, kad jos inspektorių grupė, viešinti Irane, nebuvo įleista į Parčino karinį kompleksą, kuriame, kaip manoma, vykdoma įtartina branduolinė veikla.

„Apmaudu, kad Iranas nepriėmė mūsų prašymo aplankyti Parčiną per pirmąjį arba antrąjį susitikimą, - Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) generalinis direktorius Yukiya Amano. - Bendravome konstruktyvia dvasia, tačiau joks susitarimas nebuvo pasiektas.“

Nepavyko susitarti

Jungtinių Tautų (JT) branduolinių programų priežiūros agentūra trečiadienį pareiškė, kad Irane viešinčios jos inspektorių grupės „intensyvios pastangos“ nepadėjo susitarti dėl kelio į priekį ir kad ji nebuvo įleista į vieną svarbų karinį kompleksą.

„Buvo dedamos intensyvios pastangos pasiekti susitarimą dėl dokumento, kuris skatintų neišspręstų klausimų, susijusių su Irano branduoline programa, išaiškinimą, - sakoma Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) pranešime. - Deja, susitarimas dėl šio dokumento nebuvo pasiektas.“

TATENA inspektoriai per šį vizitą ir per ankstesnę viešnagę sausio pabaigoje prašė leisti jiems aplankyti Parčino karinį kompleksą, kuriame, kaip manoma, vykdoma įtartina branduolinė veiklą, tačiau Iranas „nesuteikė leidimo“, nurodoma agentūros pranešime.

„Apmaudu, kad Iranas nepriėmė mūsų prašymo aplankyti Parčiną per pirmąjį arba antrąjį susitikimą, - sakė TATENA generalinis direktorius Yukiya Amano. - Bendravome konstruktyvia dvasia, tačiau joks susitarimas nebuvo pasiektas.“

Aukšto rango TATENA pareigūnų grupė, vadovaujama jos vyriausiojo inspektoriaus Hermano Nackaertso, planuoja vėliau trečiadienį grįžti į agentūros būstinę Vienoje.

Antrasis per mažiau nei mėnesio laikotarpį vizitas, pasak TATENA, turėjo padėti išspręsti visus „neatsakytus esminius klausimus“, susijusius su Teherano branduoline programa, ypač dėl jos „tikėtinų karinių dėmenų“.

Irano naujienų agentūra ISNA citavo šalies ambasadorių prie TATENA Ali Asgharą Soltanieh, kuris sakė, kad derybos buvo intensyvios, o jų tema buvo „bendradarbiavimas ir abipusis supratimas tarp Irano ir TATENA“.

„Šios derybos bus tęsiamos ateityje“, - pridūrė A.A.Soltanieh.

Šis TATENA darbo grupės vizitas taip pat laikomas svarbia įžanga į galimą derybų atnaujinimą tarp Irano ir galingųjų valstybių grupės „P5 plius 1“, kurią sudaro JAV, Kinija, Rusija, Prancūzija, Didžioji Britanija ir Vokietija. Šis dialogas nutrūko Turkijoje prieš 13 mėnesių.

TATENA pernai lapkritį paskelbė lūžį šiame procese sukėlusią ataskaitą, kurioje sakoma, jog kai kuri Irano vykdyta veikla įvairiose srityse „atitinka pastangas pasigaminti“ branduolinių ginklų.

Tuo tarpu Iranas neigia šiuos kaltinimus ir tvirtina, kad ši TATENA ataskaita pagrįsta suklastotais įrodymais.

Paskelbus šį dokumentą, Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga sugriežtino sankcijas Irano naftos sektoriui. Taip pat vis dažniau keliama prielaida, jog Irano pagrindinis priešas Izraelis gali šiemet surengti karinius smūgius prieš šiitiškos respublikos branduolinius objektus.


Šiame straipsnyje: IranasTATENA

NAUJAUSI KOMENTARAI

nu

nu portretas
ir gerai,kad neileido,tegul amerikonai savo sikna rupinasi,o ne suverianes valstybes okupuoja.

tam nu

tam nu portretas
is kokio suverenaus kaimo busi? Mu, bu ar me.ee.Neisileido- vadinasi slepia. Reik bombikiu mestelt.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių