Iranas grasina nutraukti naftos tiekimą kitoms ES šalims

Iranas nutrauks naftos eksportą į kitas ES šalis, jeigu jos ir toliau „tęs savo priešiškus veiksmus“, pareiškė Irano nacionalinės naftos kompanijos vadovas ir naftos pramonės viceministras Ahmadas Qalebani pirmadienį, po to, kai išvakarėse buvo nutraukta prekyba nafta su Prancūzija ir Britanija.

Ateityje bus sustabdytas naftos eksportas į Ispaniją, Graikiją, Italiją, Portugaliją, Vokietiją ir Nyderlandus, sakė A.Qalebani, kurio žodžius perdavė naujienų agentūra „Mehr“.

„Žinoma, jeigu kai kurių Europos šalių priešiški veiksmai tęsis toliau, naftos eksportas į tas šalis bus nutrauktas“, - sakė A.Qalebani.

„Esant dabartinei situacijai rinkose,  (naftos) kaina už barelį greičiausiai pasieks 150 JAV dolerių“, - pridūrė jis.

Pasak viceministro, visos Irano naftos norinčios šalys turės pasirašyti „ilgalaikes sutartis“. Europos valstybėms bus numatytos „nuo dvejų iki penkerių metų terminuotos sutartys, be jokių papildomų sąlygų“.

Iranas eksportuoja maždaug 20 proc. savo naftos į ES šalis - tai sudaro maždaug po 600 tūkst. barelių per dieną. Didžioji jos dalis keliauja į Italiją, Ispaniją ir Graikiją.

Pirmadienį Naftos pramonės ministerija pranešė nutraukusi naftos eksportą į Prancūziją ir Didžiąją Britaniją.

Taip Teheranas  akivaizdžiai keršija už liepos 1 dieną įsigaliosiantį ES šalių prekybos Irano nafta draudimui, kuris, reaguojant į Teherano vykdomą branduolinę programą, buvo įvestas kaip viena iš Vakarų šalių sankcijų Iranui.

Nors šie ministerijos veiksmai turi iš esmės simbolinę reikšmę - Prancūzija iš Irano perka tik tris, o Britanija - mažiau nei vieną procentą šalį pasiekiančios naftos - juodojo aukso kainos rinkoje pašoko.

Iranas jau daug savaičių grasina nutraukti naftos eksportą į Europą dėl ES jam taikomų sankcijų, tačiau iki šiol vis dar susilaikydavo. Visiškai nutraukti naftos eksportą būtų žalinga pačios šalies ekonomikai, nebent kitos Azijos šalys būtų pasirengusios perimti naftos pirkimo sutartis.

Iranui sustabdžius naftos pardavimą Prancūzijai ir Didžiajai Britanijai, o Kinijai sušvelninus paskolų teikimo politiką, pirmadienį naftos kainos pakilo aukščiausiai per devynis mėnesius.

Naftos kainos prekybos pradžioje Londone ir Niujorke siekė atitinkamai 121,15 JAV dolerio ir 105,21 JAV dolerio už barelį - daugiausiai nuo 2011 metų gegužės 5 dienos.

Vėliau Londone „Brent“ kainos nusileido iki 120,55 JAV dolerio už barelį, tačiau buvo 97 centais didesnės nei penktadienį.

WTI kainos pirmadienį po pietų buvo 1,61 JAV dolerio aukštesnės nei penktadienį ir siekė 104,85 JAV dolerio už barelį.

Remiantis Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, Italija iš Irano gauna 13 proc. savo importuojamos naftos ir tai sudaro185 tūkst. barelių per dieną, o Ispanija - 12 procentų arba 161 tūkst. barelių per dieną. Graikija iš Teherano perka 30 proc. į šalį importuojamos naftos ir tai sudaro 103 tūkst. barelių per dieną.

Iranas yra antras pagal dydį didžiausias naftos eksportuotojas po Saudo Arabijos Naftą eksportuojančių valstybių organizacijoje (OPEC). Per dieną jis išgauna 3,5 mln. barelių, iš kurių parduoda 2,5 mln. barelių.

Septyniasdešimt procentų Irano naftos keliauja į Azijos šalis, didžioji dalis - į Kiniją ir Indiją.

Praėjusį trečiadienį Irano užsienio reikalų ministerija per individualius pokalbius su Prancūzijos, Graikijos, Italijos, Nyderlandų, Portugalijos, Ispanijos  ambasadoriais pareiškė, kad Iranas „peržiūrės“ savo naftos prekybą su jų šalimis.

Atsakydama Europos Komisija nuramino, kad, net jei Iranas nutrauktų naftos pardavimą ES, didelės įtakos Bendrijai tai neturėtų, nes ES pirkėjai jau surado naujų tiekėjų Saudo Arabijoje.

ES ir JAV baiminasi, kad Iranas vykdo branduolinio ginklavimosi programą, nors Teheranas kategoriškai tai neigia.

ES nusprendė nuo liepos pasklebti visišką embargą Irano naftai, jei Teheranas neatsisakys savo branduolinės programos.

„Remiantis pramoniniais šaltiniais, didžiausios Europos naftos bendrovės sumažino kovo mėnesio naftos importą iš Irano daugiau nei 300 tūkst. barelių per dieną. Tai didina alternatyvių rūšių naftos paklausą ir kelia kainas“, - sakė „Commerzbank“ analitikas Carstenas Fritschas.

Savo ruožtu Iranas audringai sureagavo į JAV sąjungininkės Saudo Arabijos pažadus padidinti naftos išgavimą tiek, kad kompensuotų Irano naftos eksporto nutraukimą.

Toks veiksmas būtų laikomas „nedraugišku“, perspėjo Teheranas.


Šiame straipsnyje: Iranasnafta

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių