Iranas grasina nutraukti naftos tiekimą kitoms ES šalims

Iranas nutrauks naftos eksportą į kitas ES šalis, jeigu jos ir toliau „tęs savo priešiškus veiksmus“, pareiškė Irano nacionalinės naftos kompanijos vadovas ir naftos pramonės viceministras Ahmadas Qalebani pirmadienį, po to, kai išvakarėse buvo nutraukta prekyba nafta su Prancūzija ir Britanija.

Ateityje bus sustabdytas naftos eksportas į Ispaniją, Graikiją, Italiją, Portugaliją, Vokietiją ir Nyderlandus, sakė A.Qalebani, kurio žodžius perdavė naujienų agentūra „Mehr“.

„Žinoma, jeigu kai kurių Europos šalių priešiški veiksmai tęsis toliau, naftos eksportas į tas šalis bus nutrauktas“, - sakė A.Qalebani.

„Esant dabartinei situacijai rinkose,  (naftos) kaina už barelį greičiausiai pasieks 150 JAV dolerių“, - pridūrė jis.

Pasak viceministro, visos Irano naftos norinčios šalys turės pasirašyti „ilgalaikes sutartis“. Europos valstybėms bus numatytos „nuo dvejų iki penkerių metų terminuotos sutartys, be jokių papildomų sąlygų“.

Iranas eksportuoja maždaug 20 proc. savo naftos į ES šalis - tai sudaro maždaug po 600 tūkst. barelių per dieną. Didžioji jos dalis keliauja į Italiją, Ispaniją ir Graikiją.

Pirmadienį Naftos pramonės ministerija pranešė nutraukusi naftos eksportą į Prancūziją ir Didžiąją Britaniją.

Taip Teheranas  akivaizdžiai keršija už liepos 1 dieną įsigaliosiantį ES šalių prekybos Irano nafta draudimui, kuris, reaguojant į Teherano vykdomą branduolinę programą, buvo įvestas kaip viena iš Vakarų šalių sankcijų Iranui.

Nors šie ministerijos veiksmai turi iš esmės simbolinę reikšmę - Prancūzija iš Irano perka tik tris, o Britanija - mažiau nei vieną procentą šalį pasiekiančios naftos - juodojo aukso kainos rinkoje pašoko.

Iranas jau daug savaičių grasina nutraukti naftos eksportą į Europą dėl ES jam taikomų sankcijų, tačiau iki šiol vis dar susilaikydavo. Visiškai nutraukti naftos eksportą būtų žalinga pačios šalies ekonomikai, nebent kitos Azijos šalys būtų pasirengusios perimti naftos pirkimo sutartis.

Iranui sustabdžius naftos pardavimą Prancūzijai ir Didžiajai Britanijai, o Kinijai sušvelninus paskolų teikimo politiką, pirmadienį naftos kainos pakilo aukščiausiai per devynis mėnesius.

Naftos kainos prekybos pradžioje Londone ir Niujorke siekė atitinkamai 121,15 JAV dolerio ir 105,21 JAV dolerio už barelį - daugiausiai nuo 2011 metų gegužės 5 dienos.

Vėliau Londone „Brent“ kainos nusileido iki 120,55 JAV dolerio už barelį, tačiau buvo 97 centais didesnės nei penktadienį.

WTI kainos pirmadienį po pietų buvo 1,61 JAV dolerio aukštesnės nei penktadienį ir siekė 104,85 JAV dolerio už barelį.

Remiantis Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, Italija iš Irano gauna 13 proc. savo importuojamos naftos ir tai sudaro185 tūkst. barelių per dieną, o Ispanija - 12 procentų arba 161 tūkst. barelių per dieną. Graikija iš Teherano perka 30 proc. į šalį importuojamos naftos ir tai sudaro 103 tūkst. barelių per dieną.

Iranas yra antras pagal dydį didžiausias naftos eksportuotojas po Saudo Arabijos Naftą eksportuojančių valstybių organizacijoje (OPEC). Per dieną jis išgauna 3,5 mln. barelių, iš kurių parduoda 2,5 mln. barelių.

Septyniasdešimt procentų Irano naftos keliauja į Azijos šalis, didžioji dalis - į Kiniją ir Indiją.

Praėjusį trečiadienį Irano užsienio reikalų ministerija per individualius pokalbius su Prancūzijos, Graikijos, Italijos, Nyderlandų, Portugalijos, Ispanijos  ambasadoriais pareiškė, kad Iranas „peržiūrės“ savo naftos prekybą su jų šalimis.

Atsakydama Europos Komisija nuramino, kad, net jei Iranas nutrauktų naftos pardavimą ES, didelės įtakos Bendrijai tai neturėtų, nes ES pirkėjai jau surado naujų tiekėjų Saudo Arabijoje.

ES ir JAV baiminasi, kad Iranas vykdo branduolinio ginklavimosi programą, nors Teheranas kategoriškai tai neigia.

ES nusprendė nuo liepos pasklebti visišką embargą Irano naftai, jei Teheranas neatsisakys savo branduolinės programos.

„Remiantis pramoniniais šaltiniais, didžiausios Europos naftos bendrovės sumažino kovo mėnesio naftos importą iš Irano daugiau nei 300 tūkst. barelių per dieną. Tai didina alternatyvių rūšių naftos paklausą ir kelia kainas“, - sakė „Commerzbank“ analitikas Carstenas Fritschas.

Savo ruožtu Iranas audringai sureagavo į JAV sąjungininkės Saudo Arabijos pažadus padidinti naftos išgavimą tiek, kad kompensuotų Irano naftos eksporto nutraukimą.

Toks veiksmas būtų laikomas „nedraugišku“, perspėjo Teheranas.


Šiame straipsnyje: Iranasnafta

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • EK vadovas: dvigubi maisto kokybės standartai ES – nepriimtini
  EK vadovas: dvigubi maisto kokybės standartai ES – nepriimtini

  Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) Slovakijai ir kitoms Rytų Europos valstybėms narėms ketvirtadienį pažadėjo padėti užkirsti kelią „visiškai nepriimtinam“ prastesnės kokybės...

 • Nuo Lietuvos nusisuko ir Latvija
  Nuo Lietuvos nusisuko ir Latvija

  Lietuvos ir jos šiaurinių kaimynių pozicija energetikos klausimais vis labiau išsiskiria. Latvija prisijungė prie Estijos ir pareiškė, kad nepakanka vienos jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos Baltijos šalių elektros tinklų sinc...

  4
 • Dėl duomenų skandalo – griūtis Švedijos vyriausybėje
  Dėl duomenų skandalo – griūtis Švedijos vyriausybėje

  Švedijos vidaus reikalų ir infrastruktūros ministrai traukiasi iš vyriausybės, kuri performuojama dėl didžiulio opių duomenų nutekinimo, sukrėtusio trapią centro kairės vyriausybę, ketvirtadienį pranešė premjeras Stefanas Lofv...

 • Rusija paskyrė naują ambasadorių prie JT
  Rusija paskyrė naują ambasadorių prie JT

  Kremlius ketvirtadienį paskelbė, kad Vasilijus Nebenzia bus naujasis Rusijos ambasadorius prie Jungtinių Tautų, jo pirmtakas ilgametis įgaliotinis Vitalijus Čiurkinas, kuris mirė vasario mėnesį. ...

 • Čekija rekordiškai pagerino parduodamo benzino ir dyzelino kokybę
  Čekija rekordiškai pagerino parduodamo benzino ir dyzelino kokybę

  Egzistuoja viena strateginė prekių kategorija, kurioje pati Čekija pripažįsta visiškai priešingus rezultatus ir prisiskiria sau sąjunginę pirmenybę. Čekijos prekybos inspekcijos duomenimis, per pastaruosius 15 metų šalyje parduod...

 • Prezidentė su M. Pence'u Taline aptars saugumo klausimus
  Prezidentė su M. Pence'u Taline aptars saugumo klausimus

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė Taline vyksiančiame Baltijos šalių vadovų susitikime su Jungtinių Valstijų viceprezidentu Mike'u Pence'u (Maiku Pensu) žada aptarti amerikiečių karinę paramą, kibernetinį saugumą, Baltarusijos atomin...

  1
 • A. M. Villaras atsistatydino iš FIFA ir UEFA viceprezidentų postų
  A. M. Villaras atsistatydino iš FIFA ir UEFA viceprezidentų postų

  Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) pranešė, kad atsistatydino dėl įtarimų korupcija sulaikytas jos viceprezidentas Angelis Maria Villaras (Anchelis Marija Viljaras). ...

 • V. Putinas vyksta vienos dienos vizito į Suomiją
  V. Putinas vyksta vienos dienos vizito į Suomiją

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį vyksta vienos dienos vizito į Suomiją, kur su šios šalies vadovu Sauli Niinisto (Sauliu Nyniste) aptars dvišalio bendradarbiavimo klausimus ir aktualias tarptautines problemas. ...

 • Britanija po „Brexit“ planuoja aktyviau veikti Azijoje
  Britanija po „Brexit“ planuoja aktyviau veikti Azijoje

  Didžioji Britanija planuoja po „Brexit“ aktyviau veikti Azijoje, o prireikus galbūt netgi dislokuoti ten savo kariuomenę, ketvirtadienį pareiškė britų diplomatijos vadovas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas). ...

  2
 • JAV admirolas įvykdytų D. Trumpo įsakymą smogti branduoliniais ginklais
  JAV admirolas įvykdytų D. Trumpo įsakymą smogti branduoliniais ginklais

  JAV Ramiojo vandenyno laivyno vadas ketvirtadienį pareiškė, kad būtų pasiruošęs bet kada įvykdyti įsakymą smogti Kinijai branduoliniais ginklais, jeigu prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) duotų tokį įsakymą, ir perspėjo, ...

  2
Daugiau straipsnių