Irako krikščionys sukaustyti baimės nori palikti šalį

Bagdade trečiadienį per kelis sproginimus ir apšaudymą iš minosvaidžių, kurio taikiniais tapo vietos krikščionių namai, mažiausiai trys žmonės žuvo.

Išpuolių banga

Išpuoliai įvykdyti šešiuose Irako sostinės rajonuose, kur dauguma gyventojų yra krikščionys. 26 žmonės buvo sužeisti.

„Du minosvaidžių sviediniai ir dešimt savadarbių bombų sprogo krikščionių namuose keliuose Bagdado rajonuose 6-8 val. vietos (5-7 val. Lietuvos) laiku“, – pranešė anonimu pageidavęs likti Irako vidaus reikalų ministerijos pareigūnas.

Išpuoliai įvykdyti kitą dieną po to, kai Irako premjeras apsilankė Bagdado krikščioniškoje Švč. Mergelės išgelbėjimo katedroje. Čia spalio 31 d. žuvo 44 krikščionys maldininkai, du kunigai ir septyni apsaugininkai, kai katedrą užpuolė islamistai kovotojai, o vėliau įvyko susišaudymas su bažnyčią šturmavusiomis saugumo pajėgomis.

Religiniai ir politiniai lyderiai ramina krikščionių bendruomenę, bet vis daugiau jos narių apimti baimės galvoja palikti Iraką.

„Jei liksime, mus nužudys“

Spalio 31 d. teroristų taikinių tapusi krikščionių katedra Bagdade šiandien vėl veikia. Langai dar nepakeisti, o ant sienų liko sprogimų ir kulkų žymių, bet šventuose namuose jau vyksta pamaldos.

Nepaisant to, Irako krikščionių lyderis Didžiojoje Britanijoje arkivyskupas Athanasiosas Dawoodas ragina Irako krikščionis palikti šią šalį, nes joje tapo pernelyg pavojinga.

„Jei liksime, jie mus nužudys, – sakė jis. – Kas yra geriau: išvažiuoti ar likti? Gyventi ar būti nužudytam? Bet kai pasakau „išvažiuoti“, man suskauda širdį.“

Bet pačiame Bagdade Bažnyčios lyderiai ir krikščionių politikai vienbalsiai ragina savo bendruomenės narius likti.

Priešinasi emigracijai

Sirijos katalikų vyskupas Bagdade Ignatius Metti Metokas sako, kad po išpuolio Švč. Mergelės išgelbėjimo katedroje maldininkų skaičius sumažėjo perpus.

„Žmonės klausia manęs: „Norite, kad liktume po to, kas įvyko? Tai gali pasikartoti, ir kas tuomet mus apgins?, – pasakojo vyskupas. – Mes sakome, kad Bažnyčia pasisako prieš emigraciją, kad turime likti, kad ir kokia būtų auka, ir liudyti savo tikėjimą. Bet žmonės yra žmonės, negalime uždrausti jiems išvykti.“

Irako krikščionių politikus piktina Vakarų šalims adresuojami raginimai atverti duris masinei krikščionių emigracijai.

„Tai yra mūsų namai, šimtmečius gyvenome kartu su musulmonais. Tai mūsų likimas, ir liksime drauge, – sakė Irako parlamento narys krikščionis Yonadamas Kanna. Jis piktinasi Prancūzijos ketinimais pakviesti apsigyventi tūkstantį Irako krikščionių.

„Tai prieštarauja krikščionių interesams, kursto musulmonus prieš mus ir pažeidžia Europos vertybėms, kurios draudžia skirstyti žmones pagal tikėjimą“, – tvirtino politikas.

Iškeliauja į JAV

Irakietė krikščionė Fadya Issa kartu su vyru, dviem vaikais ir pussesere Samira ruošiasi emigruoti į Jungtines Valstijas. Tai nebuvo žaibiškas sprendimas, kurį lėmė pastarųjų savaičių išpuoliai. Šeima laukė vizų dvejus metus.

Niekas iš jų dar niekada nėra buvęs užsienyje ir skridęs lėktuvu. Šeima skris į Kaliforniją ir ten susitiks su Samiros broliu. Angliškai jie moka vos keletą žodžių.

„Aišku, liūdna palikti gimtąją šalį, vietą, kur gimei ir užaugai, – prisipažino F.Issa. – Bet ką mes galime padaryti? Čia nuolat persekioja baimė. Bijai būdamas namuose, veždamas vaikus į mokyklą, eidamas į parduotuvę. Kad ir kur eitum, visur bijai.“

Puolami ne vien krikščionys

„Iki pasikeičiant režimui prieš septynerius metus tokių žudynių nebūdavo, – sakė vyskupas I.Metti Metokas. – Aišku, labai nerimaujame dėl savo bendruomenės ateities. Bet kad ir kaip ragintume žmones likti, jie klausia: „Ar garantuosite, kad liksime gyvi?“

I.Metti Metokas ir kiti religiniai lyderiai atkreipia dėmesį į tai, kad teroristų taikiniais tampa ne tik krikščionys. Praėjus dviem dienoms po išpuolio Švč. Mergelės išgelbėjimo katedroje 90 žmonių žuvo per sprogdinimų seriją šiitų gyvenamuose Bagdado rajonuose.

Irako krikščionys

Pirmosios krikščionių bendruomenės Irako teritorijoje atsirado dar gerokai prieš islamo atsiradimą. Katalikiškos chaldėjų ir sirų bendruomenės šioje šalyje gyvuoja iki šiol. 2003 m. Irake gyveno maždaug 900 tūkst. krikščionių, o šiandien – maždaug pusė tiek, nors tikslių statistinių duomenų nėra.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių