Irake per mirtininko išpuolį armijos verbavimo centre žuvo 59 žmonės (patikslinta)

Irako sostinėje mirtininkui antradienį susisprogdinus viename žmonių pilname armijos verbavimo centre, žuvo mažiausiai 59 žmonės, pranešė pareigūnai.

Dar mažiausiai šimtas žmonių buvo sužeisti per kruviniausią šiemet įvykdytą ataką.
Smurto išpuolių Irake pastebimai pagausėjo prasidėjus musulmonų šventajam pasninko, maldos ir susilaikymo mėnesiui Ramadanui.

Pastarasis sprogimas Bagdade driokstelėjo kitą dieną po to, kai dvi pagrindinės šalies partijos sustabdė derybas dėl naujos vyriausybės suformavimo, nors po rinkimų praėjo jau penki mėnesiai, o Jungtinės Valstijos išveda tūkstančius savo karių.
"Šįryt mums atvežti 59 lavonai", - naujienų agentūrai AFP sakė Bagdado lavoninės atstovas, pageidavęs likti anonimu.

Vienas gydytojas, dirbantis netoli įvykio vietose esančioje ligoninėje "Medical City", nurodė, kad jo klinika priėmė jau 125 sužeistuosius.

Mirtininkas susisprogdino apie 7 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku Bagdado centriniame Baab al Muatamo rajone. Jo taikiniu tapo verbavimo centras, veikiantis buvusiame Gynybos ministerijos pastate, kuriame dabar taip pat įsikūrus vietos saugumo pajėgų vadavietė.

Vienas Irako VRM pareigūnas sakė, jog dauguma žuvusiųjų buvo į armiją atvykę užsirašyti vyrai, tačiau sprogimas taip pat nusinešė kelių verbavimo centrą saugojusių karių gyvybes.

"Po sprogimo visi bėgo lauk, o kariai šaudė į orą, - pasakojo įvykio liudininkas 19-metis Ahmedas Kadhima, kuris per išpuolį nenukentėjo. - Mačiau ant žemės gulinčius dešimtis žmonių; kai kurie jų degė. Kiti bėgo apsipylę krauju."
Pasak A.Kadhimo, būsimi kariai buvo suskirstyti į grupes pagal išsilavinimą, o mirtininko taikiniu tapo viena aukštųjų mokyklų absolventų grupė.

"Nežinau, kaip jis sugebėjo įveikti visas saugumo priemones", - pridūrė jaunuolis. Jis nurodė, kad žmonės buvo įleidžiami į verbavimo centrą tik dukart apieškojus.
"Galbūt jis slėpėsi teritorijoje nuo praeito vakaro", - spėliojo A.Kadhimas.

Po sprogimo Irako saugumo pajėgos apsupo aplinkinius kvartalus, visoje sostinėje buvo sugriežtintos saugumo priemonės, dėl kurių eismas rytą visiškai įstrigo.
Antradienį dar dviejų sprogdinimų taikiniais tapo Bagdado ir centrinio Baakubos miesto teisėjai, iš kurių keturi buvo sužeisti, pranešė saugumo pareigūnai.

Pastarasis sprogdinimas karių verbavimo centre tapo kruviniausia ataka Irake nuo gruodžio 8 dienos, kai per kelis koordinuotus sprogdinimus sostinėje žuvo 127 žmonės.
Per pastaruosius du mėnesius smurto išpuolių Irake gausėjo. Vien rugpjūtį šalyje jau žuvo apie 200 žmonių, o kai kurie vyriausybės šaltiniai nurodo, kad liepa nusinešė 535 gyvybes ir tapo daugiausiai aukų pareikalavusiu mėnesiu nuo 2008 metų.

JAV kariškiai ginčija šiuos duomenis ir sako, kad per smurto išpuolius liepą žuvo 222 žmonės.

Smurto banga Irake dar labiau pakilo rugpjūčio 11 dieną prasidėjus Ramadanui. Savaitgalį sprogdinimai ir šaudymo incidentai nusinešė 18 gyvybių, o praeitą antradienį detonavus sprogmenų prikrautam automobiliui žuvo penki žmonės, tarp jų keturi maldininkai iš Irano.

Šie įvykiai verčia dar labiau nerimauti, kad vietos pajėgos dar nepasiruošusios savarankiškai užtikrinti saugumo šalyje.

Tuo tarpu JAV pajėgų vadai teigia, kad irakiečiai kariai susidoros su jiems perduodama našta, kai tūkstančius amerikiečių karių ruošiamasi išvesti iki suplanuotos kovinių operacijų pabaigos rugpjūčio gale.

Irako kariuomenės lyderiai abejoja, ar jų pajėgos bus tinkamai paruoštos, kai paskutiniai JAV kariai bus išvesti iki ateinančių metų pabaigos. Generolas leitenantas Babakeras Zebari anksčiau šį mėnesį pareiškė, kad amerikiečių kariai turėtų likti iki 2020 metų.

Irakas taip pat neišbrenda iš politinės aklavietės: kovą rinkimus laimėjusios partijos lyderis pirmadienio vakarą nutraukė derybas su pagrindiniu varžovu, dar labiau aptemdydamas viltis, kad vyriausybė bus suformuota iki Ramadano pabaigos rugsėjo viduryje.

Irako saugumo pajėgos nuolat tampa kovotojų išpuolių taikiniais nuo JAV vadovaujamų pajėgų invazijos 2003 metais, per kurią buvo nuverstas diktatorius Saddamas Husseinas. Sukilėliai Irako kariuomenę laiko vyriausybės įrankiu ir "okupacinių pajėgų" bendrininke.


Šiame straipsnyje: Įrakasbombasprogimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių