Indija išbandė tolimojo nuotolio balistinę raketą

Indija ketvirtadienį sėkmingai išbandė naują ilgojo nuotolio balistinę raketą, galinčią nuskraidinti toną sveriantį branduolinį užtaisą į bet kurią regioninės varžovės Kinijos teritorijos vietą, taip pat smogti šalims ne Azijoje.

17 metrų ilgio raketa „Agni V“, galinti nuskrieti daugiau nei 5 tūkst. kilometrų, buvo paleista 8 val. 5 min. vietos (5 val. 35 min. Lietuvos) laiku iš bandymų poligono rytinėje Orisos valstijoje.

Šis bandymas buvo „nepriekaištinga sėkmė“ ir „svarbus pasiekimas Indijos raketų programoje“, nurodoma gynybos ministro Arackaparambilo Kurieno Antony (Arakaparambilo Kurieno Antonio) komentaruose, kuriuos išplatino jo atstovas.

Su sėkmingu naujos balistinės raketos bandymu mokslininkus pasveikino ir Indijos premjeras Manmohanas Singhas.

„Premjeras dr. Manmohanas Singhas sveikina DRDO (Gynybos tyrimų ir plėtros organizacijos) mokslininkus su sėkmingu (raketos) “Agni V„ paleidimu“, - sakoma jo biuro pranešime.

Indija laiko 50 tonų sveriančią „Agni V“ laiko svarbiu veiksniu siekiant išlaikyti regioninės galybės statusą, taip pat, nors ir nežymiai, sumažinančiu didžiulį atotrūkį nuo Kinijos technologiškai pažangių raketų sistemų.

Šis sėkmingas bandymas Indiją priartino prie šalių, turinčių tarpžemyninių balistinių raketų, galinčių nuskrieti iki 8 000 kilometrų.

Šiuo metu tokių raketų oficialiai turi tik penkios nuolatinės Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos narės - Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija ir JAV.

„Skelbiu apie sėkmingą “Agni V„ paleidimą..., kuriantį istoriją ir leidžiantį mūsų šaliai didžiuotis savo raketų technologijomis“, - pareiškė šią raketą sukūrusios Indijos gynybos tyrimų ir plėtros organizacijos (DRDO) vadovas V.K.Saraswatas.

DRDO atstovas Ravi Gupta tvirtino, kad „Agni V“ neskirta atgrasyti „specifiškai kuriai nors šaliai“, tačiau analitikai pažymėjo, kad ši raketa galėtų pasiekti visą Kinijos žemyninę teritoriją, įskaitant karinius objektus jos rytiniame pakraštyje.

„Agni“, kurios pavadinimas sanskrito kalba reiškia „ugnis“, įvairių modifikacijų raketos buvo pradėtos konstruoti pagal ambicingą integruotą valdomų raketų kūrimo programą, pradėtą 1983 metais.

Trumpesnį atstumą galinčios nuskrieti „Agnis I“ ir „Agnis II“ buvo kuriamos pirmiausiai atsižvelgiant į tradicinio Indijos varžovo Pakistano karinę grėsmę, tačiau vėlesnės versijos, galinčios nuskrieti apie 3 500 kilometrų, suvokiamos kaip potenciali Kinijos sulaikymo priemonė.

„Agni V“ gali smogti taikiniams visoje Kinijoje, potencialiai atlaisvindama kitas trumpojo ir vidutinio nuotolio raketas naudojimui prieš Pakistaną ir didelę dalį vakarų bei pietinės ir centrinės Kinijos„, - sakė strateginių tyrimų organizacijos “IHS Jane" analitikas Poornima Subramaniamas.

„Plačios iš sausumo ir jūros leidžiamų raketų kūrimo programos tapo svarbiais Indijos branduolinės strategijos elementais, o šiame kontekste “Agni V„ yra reikšmingas pasiekimas“, - jis aiškino naujienų agentūrai AFP.

Stokholmo tarptautiniame taikos tyrimų institute dirbantis branduolinių ginklų ekspertas Shannonas Kile'as sakė, kad „Agni V“ iš dalies buvo sukurta dėl „prestižo“, stiprinant Indijos siekius tapti pasaulio galybe.

Tuo pačiu šios raketos didesnis veikimo nuotolis „suteiks Indijos gynybos pajėgų planuotojams didesnę erdvę išdėstyti raketų paleidimo įrenginius“, pažymėjo Sh.Kile'as.

„Agni V“ buvo išbandyta praėjus kelioms savaitėms po to, kai Indija grįžo į elitinį atominių povandeninių laivų turinčių šalių klubą, išsimokėtinai įsigijusi naują laivą iš Rusijos.

Nuo nepriklausomybės paskelbimo 1947 metais Indija triskart kariavo su savo pagrindiniu priešu Pakistanu, tačiau dabar Delis vis labiau nerimauja dėl Kinijos ilgalaikės strateginės grėsmės.

Kinijos karinis arsenalas daug didesnis ir technologiškai gerokai pranašesnis negu Indijos. Pasak Delyje įsikūrusio Sausumos karų studijų centro vyresniosios mokslinės bendradarbės Monikos Chansorios, dėl šios priežasties „Agni V“ užims svarbią vietą Indijos strateginiame arsenale.

„Ši raketa suteikia galimybę Indijai atnaujinti dabartinę strateginę poziciją kitų šalių, tokių kaip Kinija, poziciją - nuo atkalbinėjimo iki patikimo atgrasymo“, - pažymėjo ji.

1962 metais buvo kilęs trumpas, tačiau kruvinas Indijos ir Kinijos karas, o 15 derybų sesijų dėl jų teritorinių ginčų kol kas neatnešė jokios pažangos.

Taip pat baiminamasi, kad Delis ir Pekinas pradeda vis labiau kategoriškai reikšti savo teritorines pretenzijas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių