Ieškomiausių nusikaltėlių sąrašui - 60 metų

Federalinio tyrimų biuro (FTB) sąrašas su ieškočiausių nusikaltėlių dešimtuku sukanka 60 metų, pranešą „ABC News“.

Kaip skelbia JAV transliuotojas „ABC News“ pirmasis labiausiai ieškomas Amerikoje nusikaltėlis buvo Thomas J. Holdenas. Jis 6-ojo dešimtmečio pradžioje terorizavo bankų tinklą „Midwest Banks“, dešimtmečius plėšė pašto traukinius, o 1949 metų pavasarį šeimyninio kivirčo metu nužudė savo žmoną ir du jos brolius.

FTB agentai apie visuotinę Th. J. Holdeno paiešką paskelbė 1950 metų kovo 14 dieną. Amerikai jis buvo pristatytas kaip „grėsmė bet kuriam vyrui, moteriai ar Amerikos vaikui“. Po 15 mėnesių ieškomiausią Amerikos nusikaltėlį atpažino už beveik 2,5 tūkst. kilometrų.

Nuo to laiko ieškomiausių nusikaltėlių sąraše atsidūrė dar 493 nusikaltėliai. Skelbiama, kad 463 iš jų (94 proc.) anksčiau ar vėliau buvo sulaikyti ir sulaukė teisingumo.

Šiuo metu FTB biuras ieškočiausių sąrašus skelbia ne tik ant pastatų sienų, tačiau ir per televiziją bei internete, tokiuose socialiniuose kanaluose kaip „Twitter“.

Šios labai sėkmingos, pasak FTB atstovų, programos ištakos sietinos su žurnalistu Jamesu F. Donovanu. Jis 1949 metais kreipėsi į FTB prašydamas „kiečiausių bėglių“ sąrašo. Tuomet jam buvo įteiktas neoficialus dokumentas su 4 ieškomų kalėjimo bėglių, 3 sukčių, 2 įtariamų nužudymais bei vieno banko plėšiko pavardėmis. Po metų FTB direktorius J. Edgaras Hooveris sąrašą patvirtino oficialiai.

Pastebima, kad šis sąrašas atspindi ne tik nusikaltimų pobūdžio kaitą Amerikoje, bet ir tai, su kokiomis grėsmėmis šalis susiduria.

Pavyzdžiui, 6 dešimtmetyje sąraše dažniausiai atsidurdavo bankų plėšikai, įsilaužėliai ar net automobilių vagys, po dešimtmečio - radikalūs aktyvistai, planavę sunaikinti valdžios nuosavybę, sabotažus ir pagrobimus.

XX a. 8 dešimtmečio pradžioje sąraše vis dažniau pradėjo atsidurti mafijos nariai, dar po dešimtmečio - narkotikų platintojai bei keli serijiniai žudikai.

Paskutinį dvidešimto amžiaus dešimtmetį ieškomiausių nusikaltėlių sąraše dažniausiai buvo įrašomos pedofilų, pinigų plovėjų bei didžiųjų narkotikų kartelių vadovų pavardės.

1993 metais į sąrašą pakliuvo ir pirmasis tarptautinio teroristų tinklo atstovas Ramzis Yousefas, vadovavęs nesėkmingui bandymui susprogdinti Pasaulio prekybos centrą Niujorke, bei „al Qaeda“ vadovas Osama bin Ladenas.

Per 60 metų ieškomiausių nusikaltėlių sąrašo viršūnėje pabuvojo tik 8 moterys. Pirmoji moteris, atsidūrusi šio sąrašo viršuje, buvo Ruth Eisemann-Schier. Ji 1968 metais pagrobė 20-metę turto paveldėtoją Jane Mackle. Moteris sulaikyta po 79 dienų.

Nors federaliniai agentai dažniausiai ieškomiausius nusikaltėlius sulaiko, tačiau būna ir išimčių. 1981 metais į šį sąrašą buvo įrašytas Donaldas Eugene'as Webbas, kurį kaltino mažo Pensilvanijos miestelio šerifo nužudymu. Iš sąrašo šio vyriškio pavardė išbraukta tik po 25 metų ir 10 mėnesių - bet net ir tada įtariamasis nebuvo rastas. FTB taip ir nepaaiškino, kodėl nutraukta šio vyriškio paieška.

Skelbiama, kad trumpiausiai šiame sąraše kabojo Billy'io Austino Bryanto pavardė. Paskelbus jo paiešką 1969 metų sausio 8 dienos 5 val. ryto, jis buvo sučiuptas jau po 2 valandų.

Per visą šio dešimtuko istoriją net 152 įtariamasis sučiuptas gavus piliečių informaciją.  NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių