Haičiui smogęs žemės drebėjimas nusinešė daug gyvybių

Niokojantis žemės drebėjimas antradienį smogė Haičio sostinei ir sugriovė daug pastatų, po kuriais liko užversti šimtai, o galbūt tūkstančiai žmonių, pranešė nelaimės liudininkai.

Užversti po griūvančiais pastatais

7 balų pagal momentinės magnitudės skalę smūgių epicentras buvo po sala, vos už 16 kilometrų nuo sostinės Port o Prenso.

Panikos apimti žmonės išbėgo į gatvės, tačiau daugelis buvo užversti po griūvančiais pastatais, nuo kurių kilo dulkių ir dūmų debesys.

Sugriauta daug biurų pastatų, viešbučių, namų ir parduotuvių. Žmonės šaukėsi Dievo ir bėgiojo į visas puses. Balti prezidentūros rūmai taip pat buvo nuniokoti, o jų stogo kupolai nuvirto ant sienų, sulygintų su žeme.

Krauju apsipylę apduję išsigelbėjusieji būriavosi atvirose vietose, o griuvėsiuose matėsi daug prispaustų lavonų.

Sugriuvo JT atstovybės pastatas

Jungtinės Tautos (JT) pranešė, jog buvo pasigesta daug Haityje buvusių jų darbuotojų, kai sugriuvo penkių aukštų JT atstovybės pastatas.

"Sugriauta beveik visa Jungtinių Tautų stabilizavimo misijos Haityje būstinė. Po griuvėsiais yra daug žmonių - ir žuvusiųjų, ir sužeistųjų", - sakė misijos vietos darbuotojas.

"Visas miestas skendi tamsoje. Tūkstančiai žmonių sėdi gatvėse - jie neturi kur eiti, - sakė Rachmani Domersantas, labdaros organizacijos "Food for the Poor" operacijų vadovas. - Žmonės bėgioja, verkia, šaukia."

Aukų ieškoma ir su žiebtuvėliais

R.Domersantas, kuris buvo ant kalvos šlaito esančiame Petionvilio rajone, sakė nematęs jokių policijos arba gelbėtojų automobilių.

"Žmonės mėgina atkasti aukas, (pasišviesdami) žibintuvėliais, - pasakojo jis. - Manau, šimtai žuvusiųjų būtų gerokai sumažintas skaičius".

JT pareigūnai sakė, kad įprastas ryšys su sostine nutrūko ir kad su ten esančiais žmonėmis įmanoma susisiekti tik palydovinio ryšio telefonais.

Haitis - viena iš neturtingiausių Vakarų pusrutulio šalių, kurią dažnai siaubia gamtinės nelaimės. Dėl šio žemės drebėjimo ir pakartotinių smūgių kai kuriose Karibų jūros salose buvo paskelbtas cunamių pavojus, tačiau vėliau jis buvo atšauktas.

JAV prezidentas Barackas Obama sakė "mintimis ir maldomis" esąs su Haičio žmonėmis ir pažadėjo nedelsiant suteikti pagalbą.

JAV žada atsiųsti pagalbą

Jungtinės Valstijos į tą Karibų šalį pasiųs karinius ir civilius gelbėtojus bei kitokią pagalbą, sakė JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, prieš pradėdama kalbą apie Vašingtono santykius su Azija Havajų sostinėje Honolulu.

Jos vyras buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas, kuris yra JT specialusis pasiuntinys Haičiui, taip pat pažadėjo pagalbą.

Amerikos vystymo bankas nurodė nedelsiant skirsiantis tai šaliai 200 tūkst. JAV dolerių finansinę paramą.

Pasaulio bankas informavo, jog jo atstovybė Haityje buvo sugriauta, tačiau dauguma darbuotojų buvo rasti. Ši tarptautinė finansų institucija planuoja pasiųsti į salą savo darbuotojų grupę, kuri įvertins žalą ir parengs atkūrimo planą.

„Padaryta didelė žala“

Niujorke JT atstovas spaudai Martinas Nesirky patvirtino, kad JT kompleksui Port o Prense "padaryta didelė žala".

JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas paskelbė pareiškimą, kuriame sako: "Reiškiu nuoširdžią užuojautą Haičio žmonėms po šio niokojančio žemės drebėjimo".

"Šios tragedijos metu labai nuogąstauju dėl Haičio žmonių ir daugybės toje šalyje dirbančių Jungtinių Tautų darbuotojų", - sakoma B.Ki-moono pareiškime.

Brazilijos vadovaujamas Stabilizavimo pajėgas Haityje (MINUSTAH) sudaro 7 060 karių ir 2 091 policininkas. MINUSTAH šioje Karibų jūros saloje, kurioje gyvena 8 mln. žmonių, buvo dislokuotos 2004 metų viduryje.

"Nežinome, kiek tame pastate buvo žmonių", - žurnalistams sakė JT taikdariškų operacijų vadovas Alainas Le Roy.

A.Le Roy padėjėjas Edmondas Mulet sakė, kad darbo dieną paprastai tame pastate būdavo 200-250 žmonių. Žemės drebėjimas smogė po 17 val. vietos (trečiadienio vidurnakčio Lietuvos) laiku, pasibaigus darbui, todėl neaišku, kiek žmonių ten buvo likę.

Dulkės ir dūmai

JAV Geologijos tarnyba (USGS) nurodo, kad požeminiai smūgiai buvo užfiksuoti 16 val. 53 min. vietos (antradienį 23 val. 53 min. Lietuvos) laiku.

Port o Prensą kertančiame pagrindiniame Delma prospekte išlikusių pastatų yra mažiau nei sugriautų, pranešė kitas "Food for the Poor" darbuotojas.

"Po minutės nuo drebėjimo pradžios... virš miesto pakilo žemės, dulkės ir dūmai, kurie tarsi antklodė visiškai dengė miestą apie 12 minučių, kol dulkės išsisklaidė", - JAV Tarptautinio vystymo agentūros (USAID) darbuotojas Mike'as Godfrey sakė televizijai CNN.

Pasak ekspertų, šių požeminių smūgių židinys buvo labai negiliai - tik 10 kilometrų gylyje, o dėl šios priežasties jo griaunamoji jėga buvo labai didelė.

Drebėjimų nebuvo 200 metų

USGS geofizikas Dale'as Grantas, dirbantis Kolorado mieste Goldene, kad Haityje žemės drebėjimų nebuvo užregistruota ilgiau nei 200 metų.

"Du dideli žemės drebėjimai įvyko 1751 ir 1770 metais, tačiau nuo to laiko tokio stiprumo smūgių nebuvo", - nurodė jis.

Port o Prense esantis humanitarinės organizacijos "Gelbėkit vaikus" darbuotojas Ianas Rogersas sakė CNN girdintis tamsos apgaubtame mieste pykčio ir nevilties šūksnius.

Ant kalvų šlaitų buvę pastatai sugriuvo ir nuslinko žemyn kartu su žemėmis bei nuolaužomis.

Visi keliai užblokuoti

"Šiuo metu visi keliai užblokuoti", - nurodė I.Rogersas.

Sostinėje esantis viešbutis "Montana", kuriame apsistoja daug užsieniečių, buvo bent lengvai apgadintas.

Dvylika JAV studentų iš Lynno (Lino) universiteto Floridoje, buvo atvykę į "Food for the Poor" padalinį Haityje. Kai kurie iš jų sugebėjo pasiųsti SMS žinutes, kuriose nurodė, jog jiems nieko nenutiko, sakė šios labdaros organizacijos atstovė Kathy Skipper.

Šio galingo žemės drebėjimo smūgiai taip pat buvo juntami Kubos pietryčiuose, už maždaug 260 kilometrų nuo epicentro. Paskelbus cunamių pavojų, Kubos pareigūnai evakavo pakrančių gyventojus.

"Sėdėjau terasoje ir pamaniau, kad slystelėjo kėdė, ant kurios sėdėjau. Tačiau supratau, jog tai žemės drebėjimas", - sakė Eduardo Machinas, gyvenantis pajūrio mieste Santjago de Kuboje.

Tas smūgis "buvo labai stiprus", pridūrė vyras.

Gvantanamo kalėjime drebėjimą juto

Kubos rytuose esančios Gvantanamo įlankos pakrantėje veikiančioje JAV jūrų pajėgų bazėje buvę jūreiviai pajuto požeminius smūgius, tačiau bazei jokios žalos nebuvo padaryta. Taip pat nenukentėjo sulaikymo centras, kuriame Jungtinės Valstijos lauko 198 terorizmu įtariamus asmenis, sakė vyresnysis laivūnas Billas Mesta.

"(Žemės drebėjimas) tiesiog sudrebino kai kuriuos pastatus", - nurodė kariškis.

Kruizų kompanija "Royal Caribbean" citavo preliminarius pranešimus, kuriuose sakoma, jog Haičio šiaurinėje pakrantėje jos valdomas Labadžio pajūrio kurortas nenukentėjo.

Bendrovės atstovė Cynthia Martinez sakė, jog per šį žemės drebėjimą "Royal Caribbean" laivų uoste nebuvo.


Šiame straipsnyje: Haitisžemės drebėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių