Gyvenimas pavojuje: mafijos, ekstremistų ir teroristų grasinimai europarlamentarams

Kova už teisybę ir nepatogių reformų vykdymas gali reikšti pavojų jums ir jūsų šeimai. Tuo įsitikino trys mafijos, ekstremistų ir teroristų grasinimų sulaukę europarlamentarai.

Organizuoto nusikalstamumo tinklus nutraukęs Rosario Crocetta užsitraukė Sicilijos mafijos nemalonę, prie Graikijos aukštojo mokslo reformą vykdžiusios Mariettos Giannakou namų vieną rytmetį nugriaudėjo bombos sprogimas, o ispanų europarlamentarą Carlosą José Iturgaizą persekioja teroristinė grupuotė ETA, rašome Europos Parlamento internetinėje svetainėje.

Kviečiame susipažinti su trimis skirtingomis, tačiau kartu ir panašiomis istorijomis, kurias pasakoja Rosario Crocetta (Socialistų ir demokratų aljansas, Italija), Marietta Giannakou (Europos liaudies partija, Graikija) ir Carlos José Iturgaiz (Europos liaudies partija, Ispanija).

Kirtis Sicilijos mafijai

„Tai ne grasinimas, o mirties nuosprendis“, – apie savo padėtį kalba buvęs Sicilijos Dželos miesto meras Rosario Crocetta, vykdęs precedentų neturinčią kovą su mafija.

„Nutraukiau dideles sutartis, tikrinau subrangovus, reikalavau slaptų duomenų apie galimus viešuosiuose pirkimuose dalyvavusių bendrovių ryšius su mafija“, – vardija politikas, nutraukęs 50 mln. eurų vertės naujų teismo rūmų statybą. Po devynių darbo merijoje mėnesių policija užfiksavo skambutį, kuriame vietinis „verslininkas“ dėstė mero nužudymo planus.

Europarlamentaras sako, kad savivaldybėje dirbusios vietinio boso žmonos atleidimas mafijai buvo „didžiausias įžeidimas“: „2008 m. vasario 8 d. sulaukiau policijos skambučio ir trečiąjį kartą sužinojau apie ketinimus mane nužudyti.“

„Daugiau nei 120 žmonių atsisakymas paklusti bauginimams ir lupikavimui leido suimti 950 mafiozų“, – džiaugiasi grasinimų nepabūgęs politikas. „Mafija turi gerą atmintį. Paskutinįkart pasikėsinti į mano gyvybę bandyta šį balandį“, – prisimena jis.

Belgijoje apsaugos neturintis europarlamentaras jaučiasi pažeidžiamas: „Nors Belgijos pareigūnai sako, kad čia man nekyla grėsmė, mafija juk yra tarptautinė organizacija“.

Kokia politiko, kuriam kyla rimta grėsmė, kasdienybė? „Turi atsisakyti normalaus gyvenimo. Turėjau atsisakyti savo naujo automobilio, nes galėjau išlėkti į orą. Gyvenu 300 metrų nuo jūros, tačiau negaliu eiti maudytis. Eiti nusipirkti ledų. Išeiti į balkoną“, – niūrią realybę piešia EP narys.

Norėdamas atkreipti dėmesį į mafijų siautėjimą ekonominės krizės laikotarpiu, jis pasiūlė įkurti specialų komitetą Europos mafijų veiklai tirti: „Šiandieną įmonės susiduria su kreditavimo problema. Kriminalinių organizacijų iždas platus, todėl jos gali sau leisti nesąžiningai konkuruoti su teisėtomis firmomis. Pasitelkdamos neteisėtus mechanizmus, mafijos plėtoja teisėtą verslą.“

Nepatikusi aukštojo mokslo reforma

Kuo gali baigtis kažkieno interesus palietusi tavo vykdyta švietimo reforma? Prie tavo namų padėtos bombos sprogimu.

Graikijos Švietimo ministrė Marietta Giannakou 2004-2007 m. vykdė reformą, leidusią įdiegti Europinius standartus Graikijos universitetuose – buvo priimtas 21 jų modernizaciją įtvirtinęs įstatymas. Deja, reforma patiko ne visiems.

Į politinę veiklą tęsusios moters duris 2009 m. spalio 29 d. 4 val. 20 min. pasibeldusi policija pranešė, jog prie jos namų padėtas krepšys su nežinomu turiniu. Apie šią bombą buvo pranešta vienam laikraščių ir televizijos kanalui.

„Pradžioje mums buvo patarta bėgti, tačiau pasitarusi su policija pasakiau, kad bomba gali sprogti ar būti susprogdinta nuotoliniu būdu mums tik išėjus į kiemą. Viskas vyko staiga – 4 val. 32 min. vienas po kito nugriaudėjo keturi sprogimai, išdaužę visus įėjimo langus ir stipriai supurtę plienines duris“, – sustojusias akimirkas prisimena moteris. Pasak jos, šioje byloje jau suimti keturi žmonės, išduoti dar keli orderiai.

M. Giannakou pašalinti norintys asmenys, kad juos „provokuoja“ jos nenoras pasitraukti iš politikos. Europarlamentarės manymu, šios grupuotės išaugo iš „Lapkričio 17-osios“ teroristinės organizacijos ir panašių grupių, jos lengvai mobilizuojasi panaudodamos internetą. Ji primena, jog pernai gruodį nuo policijos rankos žuvus jaunuoliui į visų Graikijos didmiesčių gatves per pusvalandį pasipylė minios protestuotojų ir prievartos ištroškusių ekstremistų.

Ar politikės gyvenimas pasikeitė po šio pasikėsinimo? „Tebegyvenu kaip anksčiau. Nebijau – politikai yra viešos figūros, natūralu, kad jie iššaukia simpatiją ar priešingų tikslų siekiančių žmonių neapykantą. Didžiuojuosi savo darbu ir tęsiu jį“, – užtikrina europarlamentarė.

Žinoma, politikei neramu dėl jos namuose Graikijoje gyvenančios 91-erių metų motinos ir 17-metės dukros. „Laimei, mama nėra lengvai įbauginama, o duktė yra vaikas, kitą dieną po sprogimo išėjęs į mokyklą“, – džiaugiasi M. Giannakou, sakydama, kad atsisakymas paklusti bauginimams yra geriausias atskas terorizmui.

Separatistų taikinyje

„Teroristinė grupuotė ETA man grasina jau daugelį metų. Šie žudikai terorizuoja visus, nenorinčius šokti pagal jų dūdelę, ypač pasisakančius prieš jų nusikalstamus metodus ir baskų žemės nepriklausomybę“, – kalba ispanų europarlamentaras Carlos José Iturgaiz, jau penkiolika metų gyvenantis apsaugininkų apsuptyje.

„Bet kuris žmogus, priklausantis su ETA kovojančiai politinei partijai, gali tapti teroristų taikiniu – tą supratau gatvėse išvydęs savo vardą su ant jo nupieštu taikikliu“, – sako Europos liaudies partijos generalinis sekretorius baskų krašte. Į ispanų europarlamentarą greičiausiai kėsintasi keletą kartų – jam žinomi du pasikėsinimo atvejai.

„Į žudikų akiratį patekau protesto prieš ETA vykdomus grobimus metu, tačiau jie prarado galimybę šauti kažkam atsistojus priešais mane. Antrąjį kartą jie padėjo bombą kapinėse, kuriose kasmet prisimename septynis ETA nužudytus partijos kolegas. Gėlių vazone paslėptą bombą aptiko detektorių turėjęs apsaugininkas, – prisimena politikas. – ETA vėliau susproginus bombą, skraidant kaulams išvydome šiurpius Dantės aprašytus vaizdus“.

C. J. Iturgaiz sako suprantąs, jog visuomet bus stebimas ETA organizacijos: „ETA neatleidžia. Neatleisime ir mes. Vis dėlto, „negali gyventi krokodilų apsuptoje pilyje“.

„Tenka keisti įpročius: negali nuolat eiti į tą patį barą, turi atsargiai rinktis restoranus, negalima išvažiuoti tuo pačiu metu, vykti tuo pačiu maršrutu“, – apie išgyvenimo strategiją pasakoja europarlamentaras.

„Tavo ir tavo šeimos gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis. Gimus sūnui mano žmoną pirmieji pasveikino apsaugininkai – į ligoninę ją atvežė būtent jie. Normaliose šeimose tėvai su savo vaikais eina į parkus, pasitinka juos autobusų stotelėse. Aš to daryti negaliu – negaliu rizikuoti savo ir kitų žmonių vaikų gyvybėmis“, – apgailestauja C. J. Iturgaiz.


Šiame straipsnyje: Europos parlamentasEP

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių