Gvantanamo kalėjimas ir prieštaringas teismas spaudžia sąžinę JAV prezidentui

Gvantanamo kalėjime prasidėjęs teismo procesas sulaukė daug kritikos ir priminė neištesėtą JAV prezidento Baracko Obamos rinkimų pažadą.

Žudikas ar auka?

Kubos Gvantanamo įlankoje esančioje JAV karinio jūrų laivyno bazėje antradienį prasidėjo jauniausio čia laikomo kalinio teismo procesas. Prieš karo tribunolą stojo Kanados pilietybę turintis Omaras Ahmedas Khadras, kuris buvo sulaikytas Afganistane 2002-aisiais, kai jam buvo vos 15 metų.

Jaunuolis, kuriam dabar 23-eji, kaltinamas 2002 m. liepą per mūšį Rytų Afganistane metęs granatą, kuriai sprogus žuvo amerikiečių seržantas Christopheris Speeras. Pats O.A.Khadras buvo sunkiai sužeistas ir nebemato kairiąja akimi.

Pasak prokurorų, O.A.Khadras buvo "Al Qaedos" kovotojas. Tačiau jaunuolio advokatai tvirtina, kad jis pats tapo kovotojų auka, nes jo šeima, glaudžiai susijusi su Osama bin Ladenu, privertė jį į rankas paimti ginklą.

JAV pareigūnų duomenimis, O.A.Khadro tėvas buvo "Al Qaedos" finansininkas ir žuvo per kovas Pakistane 2003-iaisiais.

Pavojingas precedentas

Jungtinių Tautų specialioji atstovė vaikų ir karinių konfliktų klausimais Radhika Coomaraswamy teigė, kad nuo Antrojo pasaulinio karo nė vienas vaikas nebuvo teisiamas už karo nusikaltimus, todėl Vašingtonas sukurs pavojingą precedentą.

"Teisingumo standartai paaugliams yra aiškūs: vaikų negali teisti karo tribunolai", – pareiškė R.Coomaraswamy. Anot jos, į karą įtraukti vaikai turi būti laikomi aukomis, jiems turi būti suteikta galimybė grįžti į normalų gyvenimą.

Tačiau prokurorui paklausus prisiekusiųjų, ar vaikai turi būti baudžiami už žiaurius nusikaltimus ir ar kaltinamajam neturi būti taikomi kitokie standartai vien todėl, kad jis įvykdė nusikaltimą būdamas 15-os, niekas neprieštaravo.

Tušti pažadai

Tai pirmasis Gvantanamo kalinio teismo procesas per prezidento B.Obamos kadenciją. Praėjusių metų sausį užėmęs šalies vadovo postą jis pažadėjo per 12 mėnesių uždaryti šį liūdnai pagarsėjusį kalėjimą, bet iki šiol to nepadarė.

Po to, kai praėjusį mėnesį JAV išsiuntė du Gvantanamo kalinius į Ispaniją ir Latviją, bazėje liko 176 terorizmu įtariami asmenys. Daugelis valstybių nesutinka priimti Gvantanamo kalinių, o Kongresas neleidžia perkelti jų į JAV kalėjimus.

Vašingtonas kritikuojamas dėl to, kad Gvantaname pažeidžiamos žmogaus teisės, kaliniai kankinami ir metų metus laikomi be teismo.

O.A.Khadras taip pat tvirtino, kad parodymai iš jo buvo traukiami per prievartą. Tačiau jis atsisakė pripažinti kaltę mainais į 30 metų kalėjimo bausmę. Dabar jaunuoliui gresia kalėjimas iki gyvos galvos. Teismo procesas truks mažiausiai tris savaites.


Šiame straipsnyje: GvantanamasOmaras Khadras

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių