Gruzijos savivaldybių rinkimuose pirmauja M.Saakašvilio partija (papildyta)

Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio valdančioji partija ir dabartinis sostinės meras, artimas prezidento sąjungininkas, artėja prie triuškinamos pergalės sekmadienį vykusiuose vietos rinkimuose, kurie vertinami kaip dabartinės valdžios demokratijos testas ir pasirengimas prezidento rinkimams.

Centrinės rinkimų komisijos (CRK) pirminiais duomenimis, pagrįstais duomenimis, gautais iš 15 proc. visų rinkimų apylinkių, M.Saakašvilio Vieningasis nacionalinis judėjimas, surinko 66,44 proc. rinkėjų balsų, o šios partijos narys, dabartinis Tbilisio meras Gigis Ugulava buvo perrinktas 53,69 proc. balsų.

Opozicinis susivienijimas "Už Gruziją", vadovaujamas buvusio šalies ambasadoriaus Jungtinėse Tautose Iraklijaus Alasanijos, per pirmąjį balsavimą po 2008 metų rugpjūtį vykusio Gruzijos karinio konflikto su Rusija liko antrojoje vietoje sostinėje, surinkęs 17,72 proc. balsų, o pats I.Alasanija, balotiravęsis į įtakingą sostinės mero postą, gavo 19,83 proc. balsų.

Daugelis stebėtojų šalies sostinės vadovo postą laiko galimu tramplinu į prezidentūrą, kai 2013 metais pasibaigs antroji M.Saakašvilio kadencija.

Rinkėjų aktyvumas per rinkimus, kur dėl vietų ketveriems metams renkamose 64-ose vietos valdžios institucijose kovojo trijų susivienijimų ir 14 partijų kandidatai, taip pat keliasdešimt mažoritarinių kandidatų, sudarė 51 procentą.

Valdančiosios partijos ir jos kandidato į merus pergalę rodo ir dvi iš rinkimų apylinkių išėjusių po balsavimo rinkėjų apklausos, surengtos pagal trijų pagrindinių Gruzijos televizijos kompanijų, JAV kompanijos "Edison Research" ir Vokietijos GFK užsakymą.

Dauguma opozicinių partijų ir kai kurios vietos nevyriausybinės organizacijos pareiškė, kad per rinkimus buvo pažeidimų, tarp jų spaudimo rinkėjams ir partijų atstovams apylinkėse faktų, problemų dėl rinkėjų sąrašų, taip pat didelio skaičiaus valdančiosios partijos aktyvistų buvimo netoli rinkimų apylinkių.

Tačiau CRK pareiškė, kad pažeidimai buvo tik techninio pobūdžio ir neturėjo įtakos balsavimo rezultatams.

"Rinkimai apskritai vyko ramiai ir sąžiningai... Skundų dėl rimtų pažeidimų mes negavome", - sakė CRK vadovas Zurabas Charatišvilis, kurio teigimu buvo gauta daugiau kaip 700 partijų ir nevyriausybinių organizacijų skundų.

"Rinkimų apylinkėse nebuvo užfiksuota tokių pažeidimų, kad būtų būtina surengti pakartotinius savivaldos rinkimus, nors CRK nagrinėja gautus skundus, ir jeigu jie bus pagrįsti, mes neatmetame galimybės surengti pakartotinius rinkimus vienoje ar kitoje rinkimų apylinkėje", - pridūrė jis.

ESBO tarptautiniai stebėtojai pateiks savo išvadas 14 val. vietos laiku (13 val. Lietuvos laiku).

Tarptautinių stebėtojų išvados svarbios šalies vadovybei ir Gruzijos prezidentui, kurio įvaizdis pablogėjo vykstant opozicijos protestams ir pralaimėjus karą su Rusija prieš dvejus metus.

"Galutinis balsavimo rezultatas yra demokratijos pergalė", - sakė M.Saakašvilis sekmadienį valdančiosios partijos rinkimų štabe netrukus po balsavusių rinkėjų apklausų rezultatų paskelbimo. Prezidentui kalbant, šalia stovėjo Tbilisio meras G.Ugulava.

Analitikai mano, kad pirmą kartą Gruzijos istorijoje tiesioginiai sostinės mero rinkimai yra pasirengimas 2013 metais vyksiantiems prezidento rinkimams, kai M.Saakašvilis turi atsistatydinti po 10 metų buvimo valdžioje.

"Pergalė vietos rinkimuose užtikrins rimtą paramą valdančiajai partijai ir jos kandidatui 2013 metais", - sakė agentūrai "Reuters" analitikas Arčilas Gegešidzė.

Surengtos per rinkimų kampaniją apklausos parodė, kad svarbiausi klausimai rinkėjams buvo socialinės problemos.

Kai kurie opozicijos lyderiai, kurie pastaraisiais mėnesiais ėmė dažnai važinėti į Maskvą, kur susitiko su Rusijos vadovybės atstovais, siekia, kad būtų atkurtas dialogas su Rusija, o oficialusis Tbilisis mano, kad atkurti santykius galima tik tada, kai bus išspręsti konfliktai dviejose Gruzijos separatistiniuose regionuose - Abchazijoje ir Pietų Osetijoje, kurių nepriklausomybę pripažino Rusija po karinio konflikto.

Sekmadienio rinkimų rezultatai parodė, kad opozicijos partijos nėra itin populiarios tarp Gruzijos gyventojų, ir apskritai susiskaldžiusiai opozicijai, kurios pernai vykusios protesto akcijos baigėsi be rezultatų, niekaip nepavyksta sutelkti protestuojančių rinkėjų ir kažin ar pavyks vėl išvesti žmones į gatves.


Šiame straipsnyje: GruzijaSaakašvilis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių