Graikijos socialistai savo naujuoju vadovu išsirinko finansų ministrą

Graikijos finansų ministras Evangelas Venizelas sekmadienį buvo išrinktas socialistų partijos PASOK lyderiu ir turės ruoštis Heraklio vertam žygiui - išvengti katastrofinio pralaimėjimo per artėjančius rinkimus.

55 metų politikas, kuris buvo vienintelis kandidatas perimti postą, kurį paliko buvęs premjeras Georgas Papandrėjas, sakė savo šalininkams partijos būstinėje: „Atkūrėme pasitikėjimą prieš naują kelionę. Mes pradedame.“

PASOK duomenimis, apie visoje šalyje vykusiuose rinkimuose dalyvavo 200 tūkst. partijos narių arba jos šalininkų.

Tačiau dabar E.Venizelo laukia bauginanti užduotis.

Nors PASOK vadovavo Graikijai iš viso du dešimtmečius nuo 1974 metų, kai šalyje buvo atkurta demokratija po septynerius metus trukusios diktatūros, socialistų populiarumas, kaip rodo apklausos, dabar yra pasiekusios visų laikų žemumas.

Šiai partijai gali tekti brangiai sumokėti už griežtas taupymo priemones, įvestas siekiant išspręsti šalį prislėgusią skolų krizę.

Šios priemonės buvo dalis sutarties su Europos Sąjunga (ES) ir Tarptautiniu valiutos fondu (TVF), suteikusiais Graikijai pirmąjį 110 mlrd. eurų (379,8 mlrd. litų) finansinio gelbėjimo paketą 2010 metų gegužę.

Tačiau socialistai patyrė didelį spaudimą tiek parlamente, tiek gatvėse, kai biudžeto išlaidų mažinimas išprovokavo virtinę streikų ir audringų protestų, kartais peraugdavusių į riaušes.

G.Papandreou buvo priverstas atsistatydinti iš premjero posto pernai lapkritį, siekiant išvengti vidinio maišto parlamente.

Socialistų administraciją pakeitė koalicinė vyriausybė, kurią sudarė socialistai, centro dešinieji ir ultradešinieji, vadovaujama buvusio Europos centrinio banko pirmininko pavaduotojo Luko Papadimo.

Išsilavinimą Prancūzijoje įgijęs teisės profesorius E.Venizelos, kilęs iš Graikijos šiaurinio didmiesčio Salonikų, anksčiau sakė, kad balsavimas sekmadienį taps galimybe sutelkti partiją.

„Esu tikras, kad didelis aktyvumas mums padės įrodyti, kad klysta visi, manantys, jog didžioji demokratinė partija negali atsigauti“, - jis sakė atidavęs savo balsą viename vakariniame Atėnų priemiestyje.

E.Venizelas tikisi, kad jo partija įgis teigimo politinio kapitalo dėl praeitą savaitę pasiekto precedento neturinčio susitarimo su privačiais investuotojais, sutikusiais nubraukti daugiau nei 100 mlrd. eurų trumpalaikio ir vidutinio laikotarpio Graikijos skolų, kad vyriausybė galėtų imtis papildomų reformų, reikalingų siekiant skolintis ateityje.

Tačiau TVF penktadienį priminė Atėnams, kad spaudimas dar neatlėgo.

Graikija „neturi beveik jokios erdvės“ suklysti vykdant reformas pagal naująją finansinio gelbėjimo programą, nurodoma TVF dokumentuose dėl paskolos Atėnams.

TVF, kuris ketvirtadienį nusprendė suteikti Graikijai naują 28 mlrd. paskolą, nurodė, kad ši šalis gali įvykdyti savo skolų mažinimo uždavinius, jeigu toliau laikysis griežtų taupymo priemonių, įskaitant minimalaus darbo užmokesčio mažinimą, pensijų karpymus ir 15 tūkst. darbo vietų sumažinimą viešajame sektoriuje šiais metais.

Tačiau jeigu šios priemonės bus vykdomos per lėtai, neužtikrins nustatytų tikslų arba jeigu ekonomika į jas nereaguos pakankamai sparčiai, „tikėtinas rezultatas bus gilesnė recesija ir aukštesnė įsiskolinimo trajektorija“.

„Politinės grėsmės, susijusios su rinkimų kalendoriumi, sukuria papildomą netikrumą dėl priemonių vykdymų“, - pažymėjo TVF.

E.Venizelas tvirtino, kad jo tikslas - laimėti kitus parlamento rinkimus, kurių data dar nebuvo oficialiai paskelbta, tačiau tikėtina, kad jie vyks balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje.

„Tikslas gali būti tik pergalė“, - karingo būdo ministras sakė praeitą savaitę.


Šiame straipsnyje: GraikijaEvangelas Venizelas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių