Ginklų kontrabandininkas V.Butas iš Tailando išskraidintas į JAV (papildyta)

Įtariamas ginklų kontrabandininkas Viktoras Butas, kuris yra Rusijos pilietis, po kelis mėnesius trukusių teisminių ginčų dėl jo ekstradicijos antradienį buvo specialiu lėktuvu išskraidintas į Jungtines Valstijas, kur stos prieš teismą dėl terorizmo.

43 metų buvęs Sovietų Sąjungos oro pajėgų karininkas priešinosi ekstradicijai nuo pat savo arešto 2008 metų kovą. Jis buvo sučiuptas Bankoke per slaptą operaciją, kuriai vadovavo JAV agentai, apsimetę Kolumbijos sukilėlių judėjimo atstovais.

"Butas paliko Tailandą 13 val. 27 min. vietos (8 val. 27 min. Lietuvos)", - policijos pulkininkas Supisarnas Bhakdinarunartas, vadovaujantis Tailando nusikalstamumo mažinimo skyriui, sakė naujienų agentūrai AFP.

"Jis išskrido iš Don Mueango oro uosto JAV lėktuvu, lydimas šešių pareigūnų, - pridūrė pareigūnas. - Aš pats jį išsiunčiau. Kitas šio skrydžio sustojimas įslaptintas, tačiau jo galutinis tikslas - Jungtinės Valstijos".

V.Butas buvo išskraidintas netrukus po to kai Tailando ministrų kabinetas patvirtino sprendimą jį išduoti, o šis žingsnis tikriausiai dar labiau supykdys Maskvą, kuri pažadėjo padaryti viską, kad įtariamasis grįžtų į tėvynę.

Jis buvo išvežtas iš griežčiausio režimo Bang Kvango kalėjimo, lydimas šešių policijos automobilių įjungtomis sirenomis.

V.Buto žmona Ala laukė prie kalėjimo, tačiau nepamatė savo vyro, kai jis buvo išvežtas.
Tailando apeliacinis teismas rugpjūtį nurodė išduoti V.Butą Jungtinėms Valstijoms, kurios jį kaltina terorizmu. Vašingtonas jam parskraidinti atsiuntė specialų lėktuvą.

Tačiau tąsyk lėktuvui teko laukti oro uoste, kai ekstradicija buvo sustabdyta dėl teisinių formalumų, kai Jungtinės Valstijos V.Butui pateikė papildomus kaltinimus dėl pinigų plovimo ir sukčiavimo, mėginant sustiprinti išdavimo argumentus.

Tailando premjeras Abhisitas Vejjajiva sakė priimsianti galutinį sprendimą, ar Vašingtonui bus išduotas V.Butas, kurį "mirties pirkliu" praminė vienas buvęs Didžiosios Britanijos vyriausybės ministras.

Per savo daugiau kaip dviejų dešimtmečių karjerą šis tvirto sudėjimo rusas įtariamas kurstęs smurtą nuo Siera Leonės iki Afganistano, tiekdamas ginklus ir orlaivius mainais į įvairias prekes ir pinigus.

Manoma, kad V.Butas moka šešias kalbas ir keliaudavo prisidengęs įvairiais išgalvotais vardais, tokiais kaip Borisas arba Vadimas Markovičius Aminovas.

Jo numanoma gyvenimo istorija paskatino Holivudą sukurti filmą "Karo dievas" (Lord of War), kuriame aktorius Nicolasas Cage'as vaidina teisingumo sėkmingai išvengiantį prekeivį ginklais.

Panašu, kad V.Butui "verslo" vystyti netrukdė jokios JAV ir Jungtinių Tautų (JT) sankcijos iki pat 2008 metų kovo, kai jis buvo sučiuptas per vieną slaptųjų agentų operaciją, vertą įamžinti didžiajame ekrane.

Rusas buvo suimtas penkių žvaigždučių viešbutyje "Sofitel" Bankoke per derybas su JAV agentais, apsimetusiais Kolumbijos revoliucinių ginkluotųjų pajėgų (FARC) sukilėliais.

V.Butui gresia įkalinimas iki gyvos galvos, jeigu jis bus pripažintas dalyvavęs sąmoksle nužudyti JAV piliečius ir teikęs materialinę paramą arba išteklius užsienio teroristinėms organizacijoms.

Jis neigė savo kaltę nuo pat suėmimo Tailando sostinėje dienos, nors nurodoma, kad jis sutiko "FARC atstovams" parduoti "žemė oras" tipo raketų per virtinę susitikimų, kurie taip pat vyko Danijoje ir Rumunijoje.

JAV prokurorai tvirtina, kad V.Butas sutiko parduoti ginklų, nors suvokė, kad šias raketas ketinama panaudoti prieš Jungtinių Valstijų sraigtasparnius.

Tačiau V.Butas tvirtina, jog visada vertėsi teisėtu krovinių skraidinimu ir atmeta žiniasklaidos pranešimus dėl jo įtariamų ryšių su tarptautiniu teroristų tinklu "al Qaeda".

V.Butas, kuris gimė Tadžikistano sostinėje Dušanbėje 1967 metais, studijavo kalbas, tarp jų anglų, prancūzų ir portugalų Maskvos kariniame užsienio kalbų institute, o vėliau tarnavo karinėse oro pajėgose.

Jis ne kartą neigė įtarimus, jog buvo Sovietų Sąjungos KGB agentas ir kad byrant šiai valstybei pusvelčiui pirkdavo ginklus, lėktuvus ir sraigtasparnius, kuriuos vėliau parduodavo konfliktų zonose.

Žurnalistas Douglasas Farah, vienas iš knygos apie V.Buto veiklą autorių, vadino jį unikalia figūra, gimusia komunizmo eros pabaigoje ir iškilusiu įsigalėjus laukiniam kapitalizmui po Berlyno sienos griuvimo praeito amžiaus 10-o dešimtmečio pradžioje.

Buvęs Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Peteris Hainas (Piteris Heinas) jį praminė "Mirties pirkliu", o žmogaus teisių organizacija "Amnesty International" teigia, jog vienu metu V.Butui priklausė daugiau nei 50 lėktuvų, gabenančių ginklus į įvairias Afrikos šalis.

JAV prokurorai sako, kad ginklai, kuriuos V.Butas pardavė arba tarpininkavo juos įsigyjant, kurstė konfliktus ir palaikė autoritarinius režimus Afganistane, Angoloje, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Liberijoje, Ruandoje, Siera Leonėje ir Sudane.

V.Butas kaltinamas pažeidęs JT sankcijas bendradarbiaudamas su buvusio Liberijos prezidento Charleso Tayloro (Čarlzo Teiloro) režimu, siekusiu "destabilizuoti padėtį Siera Leonėje ir neteisėtai įgyti deimantų".

Ch.Tayloras šiuo metu teisiamas tarptautinio tribunolo Hagoje, kuris jį sieja su nužudymais, žaginimais ir vergija per 1991-2001 metų pilietinį karą Siera Leonėje, nusinešusį apie 120 tūkst. gyvybių.


Šiame straipsnyje: Viktoras Butas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių