Gelbėdamiesi nuo potvynio, lenkai užlies kaimus (papildyta 15.07)

Bandydama suvaldyti potvynį, Lenkija nutarė sąmoningai užlieti milžiniškus plotus Oderio upės baseine. Tačiau vietos gyventojai iš kaimų evakuotis nenori.

Papildyta: užlies kaimus

Potvynio zonos regionų valdžia nusprendė užlieti Lipkų-Olawos polderį, esantį šalia Oderio vagos. Tikimasi, kad dalį upės vandens nukreipus į 38 mln. kubinių metrų talpos polderį, pavyks bent iš dalies suvaldyti stichiją.

Sprendimas jau priimtas - polderis kartu su dviem jame esančiais kaimais turėtų būti užlietas jau trečiadienį. Valdžios atstovai ragina abiejų kaimų gyventojus evakuotis, tačiau kol kas tai padarė tik du žmonės - likusieji nemato reikalo palikti namus. Valdžios atstovai neslepia, kad į pievas paleidus patvinusios upės vandenis, geriausiu atveju, žmonės keletą dienų bus atkirsti nuo pasaulio. Tačiau yra ir galimybė, kad jų namai atsidurs po vandeniu.

Prašo visokeriopos pagalbos

Kaip trečiadienį pranešė Europos Komisija, pradėjo veikti ES pagalbos koordinacijos mechanizmas. Lenkija ES šalių prašo pirmiausiai padėti kovojant su potvyniu.

Labiausiai lenkams reikia techninės įrangos, o ypač - didelio galingumo pompų. Šiuos įrenginius jau pasiūlė paskolinti Prancūzija ir Vokietija, laukiama ir kitų šalių pagalbos.

Briuselis neatmeta galimybės, kad Lenkijai gali būti skirta ir finansinė parama, jeigu tik šalis jos paprašys.

Evakuacijos laukia bent 15 tūkst. žmonių

Kaip praneša portalas gazeta.pl, upei pralaužus pylimą, pavojus gresia maždaug 2,5 tūkst. Krokuvos gyventojų. Krokuvos specialiosios tarnybos šiuo metu rengia autobusus nelaimės zonoje esančių žmonių evakuacijai. Pranešama, kad šalia vietų, kuriose upė pralaužė pylimą, gyvena bent trys šeimos, policijos pareigūnai šiuo metu bando prie jų prasibrauti.

Apsauginiai pylimai pralaužti ir keliuose kituose Lenkijos miestuose. Sandomeže. Nedidelį Bierunės miestelį patvinusios upės siaubia taip smarkiai, kad rengiamasi evakuoti beveik pusę jo gyventojų – 7 iš 19 tūkstančių. Tarnobžego mieste evakuoti reikia 5-7 tūkst. gyventojų.

Dėl įvairiose vietose pralaužtų apsauginių pylimų uždaryta daugelis gatvių ir keletas svarbių tarpmiestinių kelių.

Šešios mirtys - turbūt dar ne viskas

Trečiadienį oficialiai pranešta, kad potvynis Lenkijoje nusinešė jau šešių žmonių gyvybes. Veikiausiai netrukus bus pranešta ir apie septintąją auką – tai jaunas tėvas. Jis su savo mažamečiu sūnumi stebėjo šėlstančią upę, vaikas netikėtai įkrito į vandenį. Tėvas šoko gelbėti sūnaus, jam pavyko vaiką išstumti ant kranto. Tačiau patį vyriškį nusinešė vanduo. Įvykis užfiksuotas pirmadienį, vyriškio vis dar nepavyko rasti.

Vandens niokojamoje Bierunėje žmonės sunkiai pakelia stresą. Ugniagesiai ir policijos pareigūnai ragina nepanikuoti ir laukti evakuacijos, tačiau persigandę žmonės su emocijomis nesusitvarko. Pranešama, kad vienas vyriškis, nepatenkintas, jo manymu, nieko nedarančia policija, užpuolė pareigūnus ir apspardė jų automobilį.

Liūtys niokoja ir netoli Krokuvos esantį Lanckoronos kaimelį, žinomą dėl puikiai išsaugotų medinių architektūros paminklų. Kaimelio apylinkėse prasidėjo žemės nuošliaužos, jos nugriovė jau daugiau kaip 30 namų. Vietos gyventojai evakuojami, tačiau baiminamasi, kad jau dabar trūkinėjanti kelių danga neatlaikys nuošliaužų.

Krokuvoje upė tapo nevaldoma

Kokuvos gyventojai ir specialiosios tarnybos pralaimėjo kovą su Vysla. Pylime žioji milžiniška skylė, vanduo veržiasi į armiausias gatves.

Evakuacija, kaip pranešama, vyksta sėkmingai. Trys arčiausiai plyšio esančios gatvės evakuotos. Link jų jau ritasi potvynio banga.

Tiesa, ne visi nelaimės zonos gyventojai nori būti evakuoti. Dalis jų atsisako palikti namus ir tikina potvynio nebijantys - esą vanduo, blogiausiu atveju, užlies tik rūsius. Savo namų nepalieka netgi pirmuose aukštuose gyvenantys lenkai.

Naujausia vaizdo medžiaga iš Krokuvos:

Po vandeniu - ištisi namai

Bierunės miestelyje situacija itin sudėtinga. Pranešama, kad po vandeniu atsidūrė ištisi namai, paviršiuje matyti tik stogai.

Vietos gyventojai žurnalistams skundžiasi netekę viso savo turto. Situacija, kaip pranešama, kritiška. Gyventojų evakuacija vyksta toli gražu ne pagal planą.

„Kiek žemiau esančių namų nematyti. Net kaminų nesimato, - radijo stočiai TOK FM sakė evakuotas Bierunės gyventojas. - Viską. Viską praradau."

Varšuva tikisi atsilaikyti

Petinėje Lenkijoje liūtys kuriam laikui nurimo, upių vandens lygis pamažu stabilizuojasi ir netgi šiek tiek krenta. Tačiau potvynio banga juda link Lenkijos sostinės Varšuvos, kuri jau ruošiasi grumtis su stichija.

Pranešama, kad vadinamoji kulminacinė banga juda maždaug vieno metro per sekundę greičiu. Ji Varšuvą turėtų pasiekti naktį iš penktadienio į šeštadienį. Prognozuojama, kad Vyslos upės lygis Varšuvoje pakils net 3 metrais. Tačiau Lenkijos sostinės valdžia teigia, jog kovai su vandens stichija pasirengta. Mokslininkai, savo ruožtu, tikina, kad kai kurios pakrantės konstrukcijos yra tiesiog per senos ir gali neatlaikyti gamtos smūgio.

Dar viena potvynio auka

Pranešama, kad potvynis kaimyninėje šalyje nusinešė dar vieną gyvybę. Sandomeže paskendo neįgali 88 metų senutė.

Anot Lenkijos žiniasklaidos, tik vežimėlyje judėti galinti senyva moteris nesulaukė pagalbos. Ji paskendo savo namuose.

Potvynio pavojus jau skelbiamas ir Varšuvos apylinkėse. Ten upės taip pat jau pakilo aukščiau kritinio lygio, tačiau stipriausias gamtos smūgis dar priešaky.


Šiame straipsnyje: Potvyniai Lenkijoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių