Gėjų santuokas leidžiantis įstatymas - jau ir Didžiojoje Britanijoje

 • Teksto dydis:

Didžiosios Britanijos parlamento žemieji rūmai priėmė įstatymą, įteisinantį tos pačios lyties asmenų santuokas Anglijoje ir Velse, kurios gali būti pradėtos registruoti jau nuo ateinančių metų.
Bendruomenių Rūmų įstatymų leidėjai nusprendė nesipriešinti kai kurioms nedidelėms pataisoms Santuokų (tos pačios lyties porų) įstatyme, kurias pasiūlė Lordų Rūmai.

Dabar tikimasi, kad įstatymą vėliau šią savaitę oficialiai patvirtins karalienė Elizabeth II, kai parlamento nariai pritarė pakeitimams, tokiems kaip socialinės apsaugos užtikrinimas lytį pakeitusių žmonių poroms.

Jau pirmadienio vakarą džiūgaujantys gėjų teisių aktyvistai šoko prie parlamento, kai vyriausybės palaikomą įstatymo projektą be prieštaraujančių balsų priėmė Lordų Rūmai. Kai kurie tos sesijos nariai buvo įsisegę rausvų gvazdikų žiedus.

Kultūros ministerijos, kuri parengė šį įstatymo projektą, atstovas sakė naujienų agentūrai AFP, kad naujasis teisės aktas veikiausiai bus oficialiai patvirtintas valstybės vadovės karalienės trečiadienį arba ketvirtadienį.

"Tačiau tikimės pamatyti pirmąsias gėjų vestuves 2014-ųjų viduryje, nes dar reikia išspręsti įvairius klausimus, tokius kaip poveikis pensijoms", - pridūrė jis.

Taip pat reikės atnaujinti vyriausybės kompiuterines sistemas, kad būtų galima registruoti tos pačios lyties asmenų santuokas, o tai gali kainuoti apie 2 mln. svarų (8 mln. litų).

Tačiau vyriausybė tikisi, kad gėjų santuokų įteisinimas gali suteikti bendrą teigiamą postūmį šalies ekonomikai: prognozuojama, kad šis pokytis leis uždirbti iki 14,4 mln. svarų (57,4 mln. litų) maisto tiekėjams, viešbučiams ir kitiems vestuvių pramonės dalyviams.

Dėl šio teisės akto buvo audringai diskutuojama parlamente, o dešimtys premjero Davido Camerono Konservatorių partijos narių balsavo prieš.

Torių ministras Geraldas Howarthas (Džeraldas Hovartas) kritikavo vyriausybės palaikymą tam įstatymui.

"Turiu pasakyti, jog esu priblokštas, kad teisės aktas, kuriam (priimti) nėra absoliučiai jokio mandato, prieš kurį balsavo dauguma konservatorių, buvo buldozerio principu prastumtas per abejus rūmus, o šį vakarą debatams skirtos vos dvi valandos yra absoliuti gėda parlamentui", - piktinosi jis.

"Manau, vyriausybė ateityje turėtų labai kruopščiai apgalvoti, ar ji nori palaikymo šiuose suoluose. Įžeisti didelę dalį Konservatorių partijos nėra geras būdas tai užsitikrinti", - pridūrė jis.
Mėginimas sužlugdyti šį teisės aktą, praeitą mėnesį Lordų Rūmuose siūlant "ardomąją pataisą", nebuvo sėkmingas.

Premjero pavaduotojas Nickas Cleggas, vadovaujantis D.Camerono koalicijos partneriams liberalams demokratams, sakė, kad naujasis įstatymas užtikrins, kad lesbietės, gėjai, biseksualūs ir lytį pakeitę žmonės jaustųsi "pripažįstami ir vertinami, o ne atribojami".

Gėjų teisių aktyvistai žadėjo daryti spaudimą, kad sąlygos tuoktis tos pačios lyties asmenims būtų sudarytos ir kitose Jungtinės Karalystės dalyse - Škotijoje bei Šiaurės Airijoje.
Tačiau gėjų santuokų priešininkai perspėjo, kad šis įstatymas "atsirūgs" premjerui D.Cameronui.

Aktyvistų organizacija "Koalicija už santuoką" (Coalition for Marriage) pareiškė mobilizuosianti 700 tūkst. savo šalininkų prieš ateinančiais metais vyksiančius Europos Parlamento rinkimus ir 2015-ųjų visuotinius rinkimus.

"Jie yra užsidegę, motyvuoti ir pasiryžę kovoti prieš įstatymą, dėl kurio žodžiai, tokie kaip vyras ir žmona, tampa bereikšmiai", - sakė šio judėjimo pirmininkas Colinas Hartas.

Tos pačios lyties asmenų poros Britanijoje nuo 2005 metų turi teisę sudaryti civilinę partnerystę, kuri joms suteikia tas pačias teises ir pareigas, kaip ir įprastose civilinėse santuokose.
Tačiau aktyvistai atkreipė dėmesį į kai kuriuos skirtumus, tokius kaip tarptautinis pripažinimas, taikomas santuokoms, bet ne partnerystėms.

Naujasis įstatymas draus valstybinėms Anglijos ir Velso Bažnyčioms, kurios yra nusistačiusios prieš gėjų santuokas, vadovauti tuokiant tos pačios lyties asmenų poras. Tai suteiks joms teisinį pagrindą atsisakyti tuokti tos pačios lyties asmenų poras.

Kitoms religinėms institucijoms bus suteikiama "pasirenkamo dalyvavimo" teisė, jeigu jos to panorės.

Škotijoje ir Šiaurės Airijoje šioje srityje vadovaujasi atskirais įstatymais.

Škotijos vyriausybė praeitą mėnesį paskelbė tos pačios lyties santuokas įteisinantį įstatymą, bet Šiaurės Airijos asamblėja panašų teisės aktą blokavo.

Prancūzija gegužę tapo 14-ąja tos pačios lyties asmenų santuokas įteisinusia valstybe, prisidėdama prie Nyderlandų, Ispanijos, Kanados, Pietų Afrikos Respublikos, Norvegijos, Švedijos, Portugalijos, Islandijos, Argentinos, Danijos, Urugvajaus, Belgijos ir Naujosios Zelandijos.

Gėjų poros turi teisę tuoktis 13 JAV valstijų ir sostinėje Vašingtone. Tokios santuokos taip pat leidžiamos kai kuriuose Meksikos regionuose.NAUJAUSI KOMENTARAI

galės

galės portretas
gėjai iš Lietuvos tuoktis Anglijoje. Ir klausimas išspręstas.Bet kaip bus su vaikais, ar atiduosime jiems tvirkinti vaikus?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių