Gedintys koptai atsisveikina su popiežiumi Shenuda III

Dešimtys tūkstančių gedinčių Egipto koptų plūsta į Šv. Morkaus katedrą Kaire atsisveikinti su popiežiumi Shenuda III, kuris joje pašarvotas sėdintis soste, o Bažnyčia tuo tarpu taip pat svarsto, kas taps naujuoju šios didžiausios Artimuosiuose Rytuose krikščionių bendruomenės vadovu.

Atsisveikinimas vyksta po sekmadienio ryto mišių, kurių metu velionis Aleksandrijos popiežius ir Šv. Morkaus sosto patriarchas su iškilmių drabužiais jau buvo pasodintas tame puošniame mediniame soste.

„Jis buvo mūsų gynėjas nuo pat tos dienos, kai gimiau“, - su ašaromis akyse kalbėjo Antonios Lateefas, sekmadienį laukęs eilėje galimybės paskutinį kartą pažvelgti į popiežių, kuris Koptų Ortodoksų Bažnyčiai vadovavo 40 metų.

Minios prie katedros Kairo centre nešė kryžius ir Shenoudos III portretus, unisonu skandavo „Ya Allah!“ („O, Dieve!“).

Popiežius, kuris būdavo vadinamas „Baba Shenouda“ („Tėvu Shenouda“), mirė šeštadienį, būdamas 88 metų amžiaus, po ilgos ligos. Jam mirus prasidėjo procesas naujam koptų bendruomenės patriarchui išrinkti.

Koptų, kurie sudaro 10 proc. iš daugiau kaip 80 mln. Egipto gyventojų, dvasiniu lyderiu Shenuda III buvo didelę ištisos kartos gyvenimo dalį, tokiu metu, kai Egipte kilo islamo ekstremizmo banga, nuo kurios jis stengėsi apsaugoti savo bendruomenę.

Daugelis koptų Shenoudą III ėmė laikyti savo globėju. Šis charizmatiškas lyderis turėjo gerą humoro jausmą, maskavusį itin konservatyvią doktriną, kuri piktino Bažnyčios liberalus ir jaunus, pasaulietiškai nusiteikusius koptus, siekiančius didesnio vaidmens ir platesnio identiteto visuomenėje.

Žmonės sekmadienį prie katedros laukė eilėje, kuri nusidriekė daugiau kaip kilometrą; netoliese budėjo kariškių transporto priemonės.

Šaltiniai Bažnyčioje pranešė, kad minioms plūstant pasižiūrėti į pašarvotą popiežių, per spūstį žuvo trys žmonės, tačiau daugiau informacijos kol kas nebuvo.

Valstybinė televizija paragino gedėtojus vengti spūsčių ir nurodė, kad jie laiko atsisveikinti su velioniu lyderiu turi iki antradienio.

Shenudos III palaikai iškilmių drabužiais, su aukso karūna ant galvos ir skeptru rankoje, buvo pasodinti aukštame Šv. Morkaus („Mar Morkos“) popiežiaus soste, kur bus pašarvoti iki antradienį įvyksiančių laidotuvių.

Tūkstančiai tikinčiųjų juodais drabužiais, vildamiesi savo dvasinio vadovo paskutinio palaiminimo, verkdami fotografavo popiežių telefonais.

„Egiptui tai didelė netektis, - sakė turizmo ministras Muniras Fakhry Abdelnuras - koptas ir artimas Shenudos III draugas. - Jis buvo išmintingas (žmogus), jo klausė daugelis. Jo pasigesime - tokiu metu, kai mums reikia išminties ir patriotinės dvasios“.

Shenudos III gedi visos šalies koptai. Viena sielvartaujanti moteris Ismailijos mieste prie Sueco kanalo bandė nusižudyti ir dabar kritinės būklės guli ligoninėje, pranešė oficialioji naujienų agentūra MENA.

Pranešime taip pat sakoma, kad valdančiosios Ginkluotųjų pajėgų aukščiausiosios tarybos vadovas, feldmaršalas Husseinas Tantawi apsilankė katedroje pareikšti pagarbos velioniui popiežiui.

Vykdant velionio valią, išsakytą testamente, Shenuda III bus palaidotas Šv. Pišojaus vienuolyne Vadi an Natrūne Nilo deltoje, kur leido savo tremtį po susipykimo su velioniu prezidentu Anwaru Sadatu, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Popiežiaus pareigas dviem mėnesiams, iki naujo popiežiaus rinkimų pradžios, perėmė Nilo deltos al Bucheiros provincijos vyskupas Pachomijus, pranešė valstybinė televizija.

„Egiptas rauda“, - skelbia valstybinio dienraščio „al Akhbar“ antraštė, o kiti laikraščiai sako „Sudie, popiežiau Shenuda“.

„Egiptas neteko vieno didžiausių savo žmonių, - sakoma Kaire įsikūrusio Al Azharo universiteto - prestižiškiausios musulmonų sunitų studijų institucijos - pareiškime. - Tai didelė netektis, (jis yra) brangus draugas“.

Popiežius Benediktas XVI pasimeldė už Shenudą III, pranešė Vatikanas.

„Galiu pasakyti, kaip labai visa Katalikų Bažnyčia kenčia drauge su ortodoksais koptais“, - sakoma Benedikto XVI pareiškime, kurį paskelbė Vatikanas.


Šiame straipsnyje: Shenuda III

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių