Garsus JAV mokslininkas įtariamas mėginęs šnipinėti Izraeliui

Jungtinėse Valstijose pirmadienį buvo areštuotas garsus šalies mokslininkas, dirbęs Baltiesiems rūmams bei Nacionalinei aeronautikos ir kosmoso administracijai (NASA), kuris buvo apkaltintas mėginęs šnipinėti Izraeliui.

Speciali operacija

52-ejų metų Stewartas Nozette'as buvo sulaikytas po specialios operacijos, kurioje dalyvavo su priedanga dirbęs FTB agentas, nurodė JAV Teisingumo departamentas, pridūręs, kad Izraelis jokio nusižengimo neįvykdė.

Teigiama, kad S.Nozette'as, kuriam pareikštas kaltinimas dėl mėginimo šnipinėti, „sąmoningai ir apgalvotai bandė užmegzti kontaktą su asmeniu, kurį laikė Izraelio žvalgybos karininku, ir perduoti jam slaptą informaciją, susijusią su Jungtinių Valstijų nacionaline gynyba".

S.Nozette'as, kuris buvo sulaikytas Vašingtono priemiestyje Čevi Čeise Merilande ir uždarytas į areštinę, antradienį gali pirmą kartą stoti prieš teismą dėl kaltinimo, už kurį numatyta maksimali bausmė yra įkalinimas iki gyvos galvos.

„Šiame skunde įvardijamas elgesys yra sunkus (nusikaltimas) ir turėtų būti įspėjimas visiems asmenims, kurie dėl naudos galėtų ryžtis sukelti grėsmę mūsų valstybės paslaptims", - sakė JAV teisingumo ministro pavaduotojas nacionalinio saugumo klausimais Davidas Krisas.

Turėjo priėjimą prie įslaptintos informacijos

S.Nozette'as suplanavo eksperimentą, kuris turėjo padėti rasti vandens Mėnulio pietiniame ašigalyje. Anksčiau mokslininkas turėjo specialų saugumo leidimą dirbti su branduolinėmis medžiagomis Energetikos departamente.

Be tarnybos NASA ir Energetikos departamente, S.Nozette'as 1989 ir 1990 metais taip pat dirbo Baltųjų rūmų, kurių šeimininku tada buvo George'as Bushas vyresnysis, Nacionalinėje kosmoso taryboje.

Nuo 1989-ųjų iki 2006 metų S.Nozette'as turėjo specialius saugumo leidimus dirbti su ypač slapta medžiaga ir turėjo nuolatinį priėjimą prie įslaptintos informacijos ir dokumentų, susijusių su JAV nacionaline gynyba, nurodė Teisingumo departamentas.

Departamento atstovų teigimu, rugsėjo pradžioje S.Nozette'as sulaukė skambučio iš asmens, kuris „tvirtino esąs Izraelio žvalgybos karininkas, nors iš tiesų šis žmogus buvo su priedanga dirbęs FTB darbuotojas".

„Tą pačią dieną S.Nozette'as susitiko su šiuo asmeniu ir aptarė savo ketinimus dirbti Izraelio žvalgybai", - informavęs slaptąjį agentą, jog „anksčiau jis turėjo leidimus dirbti su ypač slapta medžiaga ir priėjimą prie JAV palydovinės informacijos", nurodė departamentas.

Pasiūlė atskleisti papildomos slaptos informacijos

Mokslininkas pasiūlė „už pinigus atsakyti į klausimus apie šią informaciją", sakė pareigūnai.

„Be to, S.Nozette'as pasiūlė atskleisti papildomos slaptos informacijos, kuri tiesiogiai susijusi su branduoline ginkluote, kariniu erdvėlaiviu ar palydovais bei kitomis labai svarbiomis ginklų sistemomis", - nurodė Teisingumo departamentas.

Po šio susitikimo per kelias savaites S.Nozette'as su slaptu agentu apsikeitė vokais su pinigais ir atsakymais į klausimus apie JAV palydovinę technologiją.

Pirmiausiai mokslininkas atsakė į klausimus, už kuriuos jam buvo sumokėti 2 tūkst. dolerių grynaisiais pinigais. Viename iš jo pateiktų atsakymų buvo „informacijos, kuri pažymėta slaptumo žyma", nurodė Teisingumo departamentas.

Atsakymai - voke sutartoje vietoje

Vėliau rugsėjį S.Nozette'as gavo dar 9 tūkst. dolerių grynaisiais ir naujus klausimus. Atsakymus į šiuos klausimus mokslininkas įdėjo į dokumentams skirtą voką ir šį mėnesį paliko sutartoje vietoje.

FTB agentai paėmė minėtą voką ir jame rado ‚atsakymus, kuriuose buvo slaptos ir ypač slaptos informacijos apie JAV palydovus, ankstyvojo įspėjimo sistemas, gynybos ar atsako į didelio masto ataką priemones, svarbiausius gynybos strategijos elementus".

Neaišku, kaip S.Nozette'as tapo slaptos FTB operacijos taikiniu. Teisingumo departamentas ir FTB išsamesnių komentarų šiuo klausimu nepateikė.

1987 metais Jungtinėse Valstijose kalėti iki gyvos galvos buvo nuteistas karinio jūrų laivyno analitikas Jonathanas Pollardas, kuris nuo 1984-ųjų gegužės iki arešto 1985 metų lapkritį perdavė Izraeliui tūkstančius įslaptintų karinių dokumentų apie JAV šnipų veiklą, ypač arabų valstybėse.

Izraelis ne kartą ragino paleisti J.Pollardą, tačiau šie raginimai buvo bevaisiai.


Šiame straipsnyje: NozetteŠnipas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių