Fukušimos tyrėjai: „saugumo mito“ buvo ignoruojama rizika

Japonijos vyriausybės ir bendrovės „Tokyo Electric Power Co.“ (TEPCO) pareigūnai ignoravo branduolinių nelaimių riziką, nes tikėjo „branduolinio saugumo mitu“, sakoma ataskaitoje dėl Fukušimos branduolinę krizę, kurią pirmadienį paskelbė vyriausybinė komisija.

„Esminė problema glūdi fakte, jog įmonės, įskaitant TEPCO, ir vyriausybė nesugebėjo įvertinti pavojaus kaip tikrovės, nes buvo supančiotos mito apie branduolinį saugumą ir nuomonės, kad didelės avarijos nevyksta branduolinėse jėgainėse mūsų šalyje“, - nurodoma 450 puslapių dokumente.

Šioje studijoje, parengtoje vyriausybės paskirtos komisijos, į kurią buvo įtraukti mokslininkai, žurnalistai, teisininkai ir inžinieriai, taip pat sakoma, kad Fukušimos jėgainės darbuotojai buvo prastai parengti reaguoti į avariją, po kurios pernai išsilydė šios elektrinės reaktorių šerdys.

Pirmadienį paskelbta ataskaita yra jau ketvirtas šios krizės tyrimas. Anksčiau buvo paskelbta parlamentinės komisijos studija, grupės žurnalistų ir mokslininkų privataus tyrimo ataskaita, taip pat studija, parengta pačios Fukušimos 1-osios jėgainės operatorės TEPCO.

Dėl avarijos šioje jėgainėje didelėje teritorijoje pasklido radioaktyvūs teršalai, o dešimtys tūkstančių žmonių buvo priversti palikti savo namus - dalis jų tikriausiai visam gyvenimui.

Avarija įvyko, kai Fukušimos reaktorių aušinimo sistemų atsarginiai elektros generatoriai buvo sugadinti didžiulio cunamio, sukelto 9 balų žemės drebėjimo.

Naujoje ataskaitoje sakoma, kad TEPCO bei Branduolinio ir pramonės saugumo agentūra (NISA) buvo blogai pasiruošusios reaguoti į cunamio ir kitų didelių stichinių nelaimių poveikį.

„Pasiruošimas didelio masto kompleksinei katastrofai buvo nepakankamas; jos buvo nepasiruošusios didelio radioaktyvių medžiagų kiekio patekimui į aplinką, kai nebuvo sugebėta jų sulaikyti“, - pridūrė tyrėjai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių