Europos Sąjunga skelbti sankcijų Rusijai neketina

  • Teksto dydis:

Europos Sąjunga (ES) nesvarsto galimybės paskelbti Rusijai sankcijų dėl jos vaidmens Sirijoje, bet galimos tolesnės priemonės prieš Maskvos sąjungininką Damaską, pirmadienį pareiškė Bendrijos išorės politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini).

Liuksemburge susirinkę ES užsienio reikalų ministrai nebuvo linkę griežtinti sankcijų Rusijai, kurios jai buvo įvestos dėl krizės Ukrainoje, nors Jungtinės Valstijos bei Didžioji Britanija paragino imtis naujų baudžiamųjų priemonių prieš Maskvą dėl skerdynių Alepe.

„To nėra pasiūliusi nei viena šalis narė“, – sakė M. Mogherini, kai atvykusi į ES užsienio reikalų ministrų susitikimą žurnalistų buvo paklausta apie galimas priemones prieš Maskvą.

Numatoma, kad šiame susitikime daugiausiai dėmesio bus skirta Sirijos krizei.

„Tačiau taikome sankcijas Sirijos režimui ir, aišku, vyksta diskusijos dėl (sankcijų išplėtimo), kuris gali būti įmanomas“, – pridūrė buvusi Italijos užsienio reikalų ministrė.

Šie F. Mogherini komentarai, regis, skiriasi nuo anksčiau JAV ir Britanijos išsakyto perspėjimo, kad Vakarų šalys dėl Alepo miesto apsiausties svarsto galimybę imtis sankcijų prieš ekonominius taikinius Sirijoje bei Rusijoje.

ES užsienio politikos vadovė sakė „besididžiuojanti“, kad Bendrija tiesiogiai nedalyvauja kariniuose veiksmuose Sirijoje ir todėl gali skirti savo dėmesį pastangoms sutelkti į tuos, kurie turi sutarti dėl paliaubų, humanitarinės pagalbos ir ilgalaikio politinio sprendinio.

Paklausta konkrečiai apie sankcijas, F. Mogherini atsakė: „Aš linkusi svarstyti kitas poveikio priemones“.

Ketvirtadienį į viršūnių susitikimą Briuselyje susirinksiančių bloko lyderių lauks nelengva užduotis peržiūrėti santykius su Rusija, kai viltis bent kiek sumažinti santykiuose su Maskva tvyrančią priešpriešą žlugdo įtampa dėl Sirijos krizės.

Vokietija nusiteikusi skeptiškai

ES jau taiko Rusijai skaudžias sankcijas dėl krizės Ukrainoje, o daugelis Bendrijos narių nelinkusios dar labiau aštrinti padėties ir didinti spaudimą Maskvai.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris) pareiškė, kad sankcijos nepadės pagerinti civilių gyventojų padėties Alepe.

„Ne tik aš skeptiškai žiūriu į sankcijas“, – sakė ministras ir pridūrė, kad derybos „vis dar yra geriausia galimybė“.

„Nemanau, kad būtų vaisinga mums ištisas valandas diskutuoti apie tai, ar turime spręsti dėl sankcijų Rusijai, (o jeigu turime) – kaip ir kada“, – sakė Liuksemburgo užsienio reikalų ministras Jeanas Asselbornas (Žanas Aselbornas).

„Visų pirma nerasime konsensuso, o antra – ir esu tuo įsitikinęs – kad dabar tam nėra tinkamas laikas ir kad tai duotų priešingų rezultatų“, – pridūrė jis.

Tačiau kiti ministrai išsakė poziciją dėl būtinumo didinti spaudimą Rusijai ir Sirijos prezidentui Basharui al Assadui (Bašarui Asadui), kad būtų sustabdytos skerdynės Alepe.

Britų užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas), kuris sekmadienį vakare Londone buvo susitikęs su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry (Džonu Keriu), sakė, kad žmonijai turėtų būti gėda dėl įvykių Alepe.

Pasak jo, pirmadienio derybose turėtų būti kalbama apie tai, kaip „išlaikyti spaudimą B.al Assado režimui ir jo lėlininkams rusams“.

„Kreipiuosi į Rusijos žmones ir prašau pasirinkti kitą kelią ir grąžinti mus prie derybų stalo“, – sakė B. Johnsonas.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Marcas Ayrault (Žanas Markas Airo) savo ruožtu sakė, kad ministrai „išnagrinės visas galimybes, kaip reikšmingai padidinti spaudimą B.al Assado režimui ir jo sąjungininkams“.

Šeštadienį Lozanos mieste Šveicarijoje buvo surengtos JAV, Rusijos ir Sirijos kaimyninių valstybių pasiuntinių derybos. Susitikime, kuriame dalyvavo ir J. Kerry bei Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas, nepavyko pasiekti jokio persilaužimo.

ES jau taiko griežtas sankcijas Sirijai, įskaitant naftos ir ginklų embargus, taip pat suvaržymus daugiau nei 200 fizinių ir 70 juridinių asmenų.

Pirmadienį per naujus antskrydžius Alepe žuvo mažiausiai dvylika civilių gyventojų, o žuvusiųjų per parą skaičius padidėjo iki 45.

Iš viso konfliktas jau nusinešė beveik 300 tūkst. gyvybių, o pusę visų Sirijos gyventojų privertė palikti savo namus. Daugelis šių žmonių pabėgo iš šalies.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių