Estijoje sulaikyti valstybės išdavimu įtariami asmenys (papildyta)

Estijos saugumo policija (KAPO) sulaikė vyriausiąjį KAPO inspektorių Aleksejų Dresseną (Aleksejų Dreseną) ir jo žmoną Viktoriją Dressen (Viktoriją Dresen), įtariamus valstybės išdavyste. Abu sulaikyti 48 valandoms.

Generalinis prokuroras Normanas Aasas (Normanas Asas) spaudos konferencijoje pranešė, kad Saugumo policija A.Dresseną ir jo žmoną trečiadienio rytą sulaikė Talino oro uoste, kur A.Dressenas lydėjo savo žmoną į lėktuvą, skrisiantį iš Talino į Maskvą.

V.Dressen turėjo informacijos laikmeną su slaptais duomenimis.

Kaip sakė Saugumo policijos generalinis direktorius Raivo Aegas, A.Dressenas slaptą informaciją perduodavo Rusijos Federalinei saugumo tarnybai (FST). Instrukcijas jis gaudavo iš FST skyriaus, užsiimančio kontržvalgybos operacijomis.

R.Aegas pažymėjo, kad baudžiamosios bylos tyrimo metu reikės nustatyti, nuo kada ir kiek slaptos informacijos A.Dressenas perdavė Rusijai. KAPO vadovas leido suprasti, kad tai tęsėsi kelerius metus.

Pasak R.Aego, nuo 2007 metų A.Dressenas dirbo vyriausiuoju specialistu ir domėjosi radikalų tema. Iki tol A.Dresseno pozicija KAPO buvo žymiai aukštesnė. 1993 metais pradėjęs dirbti Saugumo policijoje A.Dressenas vadovavo įvairiems struktūriniams padaliniams ir turėjo galimybę dirbti su slapta informacija, galėjusia sudominti Rusijos žvalgybą.

R.Aegas pastebėjo, kad A.Dresseno bendradarbiavimas su FST, kaip įtariama, prasidėjo tuo metu, kai jis užėmė Saugumo policijoje aukštesnes pareigas. KAPO vadovas leido suprasti, kad informacija galėjo būti perduodama daugiau kaip 5 metus.

KAPO vadovas pažymėjo, kad A.Dresseno perduodama informacija buvo susijusi su jo veiklos sritimis. Jis taip pat informaciją gaudavo bendraudamas su kolegomis.

A.Dresseno žmona Viktorija slaptą informaciją pristatydavo užsakovui. Kaip sakė R.Aegas, moteris dirbo kurjeriu, aiškiai suvokdama, kad jos veikla neteisėta.

R.Aegas taip pat sakė, kad A.Dressenas su slaptos informacijos užsakovais susitikdavo trečiosiose šalyse. Siekdama išaiškinti jo veiklą KAPO bendradarbiavo su užsienio šalių kontražvalgybomis.

R.Aegas tvirtino, kad A.Dressenas už savo neteisėtą veiklą gaudavo pinigų.

Pasak jo, Dressenai negyveno ištaigingai. „Greičiau, jie gyveno kukliai, savo bute, auklėjo vaikus. Žmona buvo labiau namų šeimininkė, nors šiek tiek uždarbiavo privačiai, savo verslo interesus realizuodama ir Rusijos kryptimi“, - paaiškino KAPO generalinis direktorius.

Dar jis pažymėjo, kad A.Dressenas prieš ateidamas į KAPO tarnavo policijoje, o prie sovietų valdžios – milicijoje. Jo ryšių su KGB Sovietmečiu nebuvo nustatyta.

Vedančioji valstybės prokurorė Heili Sepp (Heili Sep) sakė, kad šiuo metu nėra pagrindo spėti, jog įtariamųjų bus daugiau. Anot jos, Valstybės prokuratūra ketvirtadienį tikriausiai pareikalaus, kad sutuoktiniai liktų suimti.

Anot valstybės prokuroro N.Aaso, A.Dresseno atvejis nėra susijęs su nuteisto tėvynės išdaviko Hermano Simmo (Hermano Simo) byla, nors abi jos yra panašios.

„Su H.Simmo byla įgyta patirtis padėjo tirti A.Dresseno bylą“, - paaiškino jis.

R.Aegas, savo ruožtu, nurodė, jog A.Dreseno byla nėra susijusi ir su įtarimais aukšto rango KAPO pareigūnui Indrekui Poederui (Indrekui Pederui)

Kadangi A.Dressenas turėjo galimybę išduoti tėvynę, pasak R.Aego, reikia pripažinti, „kad kurį laiką jis nebuvo pakankamai kontroliuojamas, bet nuo tam tikro laiko jį imta sekti“.

Pastarąjį kartą Estijoje nuosprendis dėl tėvynės išdavimo buvo paskelbtas 2009 metais. Harju apskrities teismas vasario 25 dieną pripažino buvusį Gynybos ministerijos pareigūną H.Simmą kaltu valstybės išdavyste ir nuteisė kalėti ilgą laiką (12,5 metų). Pasak Saugumo policijos, H.Simmas per 13 metų perdavė Rusijai tūkstančius slaptų dokumentų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių