ES pripažinta pasauliniu lyderiu kovojant su klimato atšilimu

Tarptautinė energetikos agentūra praėjusią savaitę paskelbė pirmą Europos Sąjungos (ES) energetikos politikos ataskaitą. Joje įvertinti ES veiksmai energetikos politikos srityje. ES buvo įvertinta, kaip viena iš lyderių pasaulyje, savo inovatyvia energetikos politika siekianti sušvelninti klimato kaitos padarinius.

„ES savo veiksmais energetikos srityje stengiasi, kad būtų sumažinta priklausomybė nuo dujų ir naftos importo bei apsaugoti ekonomiką nuo augančių energijos kainų. Taip pat gerai įvertinta energetinių išteklių iš trečiųjų šalių saugumo politika. Dirbdamas energetikos srityje tiek aš, tiek ir mano kolegos jaučiame didelę atsakomybę – Europoje yra net 500 milijonų energijos vartotojų“, – sako europarlamentaras Š. Birutis.

Tarptautinė energetikos agentūra iš esmės pritarė išsamiam ES energetikos ir klimato kaitos priemonių paketui, kurį Europos Komisija pristatė šiemet sausį. Šiuo dokumentų rinkiniu siekiama ambicingų tikslų klimato kaitos srityje.

Tarptautiniai ekspertai puikiai įvertino trečiąjį energetikos paketą, kurio tikslas – liberalizuota ES energetikos rinka su efektyvesne konkurencija, didesniu pasirinkimu ir mažesnėmis kainomis.

„Šis paketas – tai žingsnis į vieningos ir konkurencingos ES energetinės rinkos kūrimą. Turime jį žengti, nes tai – neišvengiama sąlyga norint apginti vartotojų interesus, – sakė EP narys Š. Birutis. – Parlamente dėl šio dokumento balsavome vasarą. Po ilgų diskusijų pataisytas dokumentas, manau, atitiks daugelio valstybių narių strateginius siekius energetikos politikoje: sukurti efektyvią ir integruotą ES vidaus rinką.“

Tarptautinės energetikos agentūra pateikė ir rekomendacijų. Jose pirmiausia pabrėžė, kad ES valstybės privalo ieškoti būdų išskaidyti energijos šaltinius bei sukurti vieningą poziciją stambių tiekėjų iš trečiųjų šalių, o ypač – Rusijos – atžvilgiu, kurios energetiniai planai turi nemenką įtaką ES valstybėms narėms. Rusijos ir Gruzijos karinis konfliktas apsunkino ir taip sudėtingai kelią besiskinantį „Nabucco“ dujotakio tiesimo projektą. ES atsisakius investuoti į šį projektą, Rusija ilgam liktų vienintele valstybe, valdančia visą dujų tiekimą į ES iš Azijos. ES narės su energetinių resursų tiekėjais turėtų siekti derėtis ES vardu, nes šiandien dėl skirtingų valstybių narių santykių su Rusija Lietuvoje už dujas mokame daugiau nei dujų vartotojai Vokietijoje.

Vieninga derybinė ES pozicija dėl energetikos klausimų padėtų išvengti ES kylančių įtampų dėl nuolat „siurprizus“ pateikiančios Rusijos politikos. Tačiau džiugu pastebėti, kad raktiniais ES energetikos bei klimato kaitos klausimais ES valstybės narės siekia kalbėti vienu balsu.

Tarptautiniai ekspertai ES valstybėms rekomenduoja investuoti į atominę energetiką bei atsinaujinančių šaltinių energetiką, daugiau finansuoti energetikos srities mokslinių tyrimų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių