ES nesiryžta atšaukti ambasadorius iš Baltarusijos

ES vyriausybės vengia imtis penktadienį svarstyto masiško diplomatų atšaukimo iš Baltarusijos, siekiant reaguoti į Baltarusijos ir Švedijos diplomatų išsiuntimą, kilus triukšmui dėl žmogaus teisių normų laikymosi.

Europos Sąjungos šalys peržiūrės diplomatinių sankcijų su Baltarusija lygį, pareiškė penktadienį žurnalistams Europos Sąjungos Tarybos Politikos ir saugumo komiteto pirmininkas Olofas Skoogas (Olofas Skogas).

„Situacija, susidariusi dėl Švedijos ir Baltarusijos, susijusi ne tik su šiomis dviem šalimis, ji atsilieps Baltarusijos santykiams su Europos Sąjunga“, - sakė O.Skoogas.

Penktadienį Briuselyje įvyko Komiteto specialusis posėdis, skirtas apsvarstyti atsakomąsias priemones į Švedijos ambasados išsiuntimą iš Baltarusijos. Buvo priimta rezoliucija, kurioje pažymima, kad, atsižvelgdama į diplomatinį skandalą su Švedija, ES iki spalio 31 dienos peržiūrės Baltarusijai taikomas ribojančias priemones.

Susirinkę Briuselyje visų 27 ES šalių ambasadoriai tarėsi, kaip elgtis atsidūrus tam tikroje aklavietėje, kai iš autoritariškos ES kaimynės buvo išsiųsti Švedijos diplomatai. Posėdžio pirmininkas, beje, švedas, pasakė, kad Minskui „artimiausiomis dienomis“ bus išsiųsta „labai aiški žinia“.

Anksčiau iškilę spėjimai, kad ES visos šalys turėtų atšaukti ambasadorius iš Baltarusijos, prorusiškos buvusios sovietinės respublikos, turinčios sienas su Latvija, Lietuva ir Lenkija, nepasitvirtino.

„Apie tai nediskutuota“, - pasakė O.Skoogas, paklaustas žurnalistų.

Be kita ko, jis pabrėžė, kad „visi dalyvavusieji stipriai rėmė Švediją“.

„Bus (išsiųsta) labai aiški žinia visiems Baltarusijos ambasadoriams Europoje artimiausiomis dienomis“, - pridūrė jis.

ES šalių ambasadoriai Baltarusijoje jau kartą buvo atšaukti iš Minsko - vasarį taip buvo reaguota, kai Minskas, atsakydamas į ES sankcijas dėl politinių represijų, pasiūlė Lenkijos ir Europos Komisijos ambasadoriams išvykti iš šalies.

Pasak O.Skoogo, dar anksčiau buvo nutarta spalį surengti pasitarimą dėl sankcijų Baltarusijai. „Sprendimas Švedijos ambasados atžvilgiu, žinoma, turės įtakos tam, kaip mes aptarsime mūsų santykius su Baltarusija“, - pažymėjo jis.

„Mes peržiūrėsime sankcijas, ribojančias priemones Baltarusijai vėliau“, - sakė O.Skoogas.

„Visiems posėdžio dalyviams buvo visiškai aišku dėl faktų, kad ši situacija nėra vien tik tarp Švedijos ir Baltarusijos“.

Skandalas prasidėjo tada, kai švedų aktyvistai praėjusį mėnesį nelegaliai lėktuvu įskrido į Baltarusijos oro erdvę ir mažyčiai parašiutais nuleido šimtus žaislinių meškiukų su šūkiais už žodžio laisvę ir žmogaus teises.

Baltarusija išsiuntė visus švedų diplomatus ir pagrasino pasekmėmis Lietuvai; be to prezidentas Aleksandras Lukašenka atleido iš pareigų karinių oro pajėgų vadą.

Briuselis jau yra paskelbęs sankcijų Baltarusijai, kad ši įkalino savo piliečius dėl politinių priežasčių.

2011-ųjų sausį Europos Sąjunga paskelbė draudimą A.Lukašenkai atvykti į ES, kai jo vyriausybė ėmė persekioti savo opoziciją po ginčijamų rinkimų.

Draudimas vykti į Europos Sąjungą šiuo metu galioja beveik 250 asmenų, priklausančių vyriausybei ir teisingumo sistemai. Verslą Europos Sąjungoje draudžiančios sankcijos taikomos ir dešimtims Baltarusijos bendrovių.


Šiame straipsnyje: BaltarusijaESdiplomatai

NAUJAUSI KOMENTARAI

gebelsas

gebelsas portretas
Jei yra palaikoma Svedija tai tada ir ES sienos pazeidimai nuo Baltarusijos puse neturetu buti smerkiami? o kai bus is baltarusisku kulkosvaidziu susaudytas pasiklydes civilis lakunas ka plaikysit ; Svedija ar Baltarusija? Baltarusija po sio incidento ginkluoja lektuvus....
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių