Egipto prezidento rinkimuose uždrausta dalyvauti 10-čiai asmenų

Egipto rinkimų komisija antradienį patvirtino, kad 10-čiai kandidatų, tarp jų - dviem islamiškų jėgų atstovams ir buvusiam Hosni Mubarako žvalgybos vadovui, uždrausta dalyvauti prezidento rinkimuose.

Komisija atmetė visas 10-ies kandidatų apeliacijas dėl dalyvavimo kitą mėnesį įvyksiančiuose rinkimuose, pranešė oficialioji naujienų agentūra MENA. Iš viso savo kandidatūras kėlė 23 asmenys.

Komisija visą dieną svarstė apeliacijas, kurias pateikė diskvalifikuoti kandidatai, tarp jų - buvęs žvalgybos vadovas Omaras Suleimanas, Musulmonų brolijos atstovas Khairatas El Shateras ir populiarus ultrakonservatyvių musulmonų salafitų politikas Hazemas Abu Ismailas.

Tarp kandidatų, galinčių dalyvauti rinkimuose, yra buvęs Arabų Lygos (AL) vadovas Amras Mussa ir buvęs įtakingos Musulmonų brolijos narys Abdelmoneimas Abul Futuhas.

Šeštadienį rinkimų komisija paskelbė, kad atmetė minimų 10 asmenų kandidatūras dėl pažeidimų jų paraiškose.

Nors kai kas tokio komisijos sprendimo tikėjosi, jis sukėlė sąmyšį rinkimų kampanijoje.

Musulmonų brolija tokiam sprendimui pasirengė iškeldama ir „alternatyvų“ kandidatą - savo Laisvės ir Teisingumo partijos (LTP) pirmininką Mohammedą Morsi.

Kh.El Shaterui, kuris pernai sėdėjo kalėjime dėl kaltinimų terorizmu ir pinigų plovimu, dalyvauti buvo uždrausta pagal įstatymą, kuriame sakoma, kad anksčiau teisti kandidatai rinkimuose gali dalyvauti tik praėjus šešeriems metams po paleidimo ar malonės suteikimo.

Brolija savo puslapyje „Twitter“ cituoja Kh.El Shatero žodžius, jog jo „pašalinimas iš prezidentinių varžybų nepaisant stiprių teisinių argumentų yra įrodymas, kad Mubarakas vis dar valdžioje“.

„Tęsime taikią kovą savo nebaigtai revoliucijai užbaigti“, - sakė Kh.El Shateras, kuris yra turtingas verslininkas.

Vėliau Kaire kreipdamasis į šimtus bendražygių jis paragino egiptiečius „ginti revoliuciją“ ir perspėjo, kad kurpiami planai klastoti rinkimus ir pirkti balsus.

Jis pažadėjo „nuversti Mubarako režimo likučius“.

O.Suleimanas buvo diskvalifikuotas dėl to, kad nesurinko pakankamai pritarimo visose 15-oje provincijų, kaip reikalauja įstatymai.

H.Abu Ismailas rinkimuose negali dalyvauti dėl to, kad jo motina turi užsienio pilietybę. Pagal rinkimų taisykles, visi kandidatai, jų tėvai ir sutuoktinės turi būti tik Egipto piliečiai.

Naujausias prezidento rinkimų kampanijos posūkis dar labiau komplikuoja perėjimą prie demokratijos po to, kai pernai buvo nušalintas prezidentas H.Mubarakas.

Šis posūkis įvyko savaitė po to, kai Kairo teismas sustabdė islamo jėgų dominuojamos komisijos, kuriai buvo pavesta parengti naują konstituciją, įgaliojimus. Komisiją boikotuoja liberalai, nuosaikūs musulmonai ir Koptų Bažnyčia.

Komisiją, kurios pusę narių sudaro parlamentarai, o kitą pusę - visuomenės veikėjai, išrinko parlamentas.

Tačiau dauguma jos narių priklauso Musulmonų brolijai ir salafitų fundamentalistams, nes šių jėgų atstovai turi daugumą abejuose parlamento rūmuose.

Pasaulietinės partijos jau pasitraukė iš komisijos, nes mano, kad jų dalyvavimas buvo tik priedanga, sudariusi sąlygas islamiškų jėgų atstovams pagrindinį įstatymą rengti pagal savo ideologijas.

Prestižinis musulmonų sunitų universitetas „al Azhar“ ir Egipto Koptų Bažnyčia taip pat boikotuoja komisiją.

Islamiškos ideologijos šalininkai mano, kad komisijoje turi atsispindėti jėgų pasiskirstymas parlamente, kur LTP turi beveik pusę, o salafitų partija „al Nur“ - beveik ketvirtadalį vietų.

Pasaulietinės santvarkos šalininkai nori labiau subalansuotos komisijos ir nuogąstauja, kad islamo jėgų dominavimas paskatins reikalavimus konstituciją grįsti šariatu (islamo teise).

Iš principo komisija turi šešis mėnesius naujai konstitucijai parengti. Ji turi pakeisti konstituciją, kurios galiojimą sustabdė pernai į valdžią atėję kariškiai.

Rinkimai numatyti gegužės 23-24 dienomis, ir daugelis nuogąstauja, kad gali būti išrinktas prezidentas, kurio įgaliojimai bus neapibrėžti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių