Egipto prezidentas sako, kad laimėjo teisingus rinkimus ir liks

Islamistų prezidentas Mohamedas Mursi (Mohamedas Mursis) antradienį egiptiečiams pasakė, kad kiek daugiau nei prieš metus buvo išrinktas laisvuose rinkimuose ir ketina toliau eiti savo pareigas nepaisydamas jo atsistatydinimo reikalaujančių masinių protestų.

Per televiziją kreipdamasis į šalies gyventojus M.Mursi perspėjo, kad vienintelė alternatyva jo valdymo konstitucinio teisėtumo gerbimui yra tolesnis kraujo liejimas gatvėse.

Opozicinis judėjimas „Tamarud“, kuris sekmadienį į masinius protestus, armijos pavadintus didžiausiais per Egipto istoriją, sukvietė milijonus žmonių, apkaltino M.Mursi „grasinant savo paties liaudžiai“.

M.Mursi kalbą pasakė artėjant armijos nustatytam trečiadienio terminui jam paklusti „liaudies reikalavimams“. Priešingu atveju armija pagrasino primesti jam sprendimą.

Savo kalboje prezidentas to ultimatumo tiesiogiai nepaminėjo, bet atskiroje žinutėje savo oficialiame „Twitter“ puslapyje paragino armiją jį atšaukti ir perspėjo, kad netoleruos jokio bandymo panaikinti konstitucinę tvarką.

„Prezidentas Mursi primygtinai laikosi (savo) konstitucinio legitimumo ir atmeta bet kokius bandymus jį peržengti, - sakoma žinutėje. - (Jis) ragina ginkluotąsias pajėgas atšaukti savo perspėjimą, ir atmeta bet kokį diktatą, vidaus ar užsienio“.

M.Mursi ir armijos vadas Abdel Fattahas al Sisi (Abdel Fatahas Sisis) visą dieną „aptarinėjo dabartinę krizę“, sakė šaltinis ginkluotosiose pajėgose.

Ultimatumą, kurį armija paskelbė pirmadienį, džiaugsmingai sveikino M.Mursi oponentai, bet prezidento šalininkai piktai kaltino generolus rengiantis grįžti prie nepopuliaraus karinio valdymo, kaip mėnesiais nuo Hosni Mubarako (Hosnio Mubarako) nuvertimo iki M.Mursi prisaikdinimo praėjusiais metais.

Savo kalboje M.Mursi sakė, kad pagarba konstitucinei tvarkai yra „vienintelė apsauga nuo tolesnio kraujo liejimo“.

„Žmonės mane išrinko laisvuose ir teisinguose rinkimuose“, - sakė M.Mursi ir pridūrė, kad „toliau prisiims savo atsakomybę“, Egiptui grumiantis su dešimtmečius trukusio autoritarinio valdymo palikimu.

Jis dar kartą apkaltino nušalintojo prezidento H.Mubarako režimo šalininkus bandymu skleisti chaosą ir kurstyti smurtą.

M.Mursi sakė, kad yra pasirengęs „atiduoti gyvybę“ gindamas savo legitimumą. Šie jo žodžiai atkartojo Musulmonų brolijos aukšto rango lyderio raginimus šalininkams būti pasirengus paaukoti gyvybę, kad būtų užkirstas kelias perversmui.

„Tamarud“ lyderis Mohammedas Abdelazizas (Mohamedas Abdelazizas) Egipto televizijai sakė: „Tai prezidentas, grasinantis savo paties liaudžiai“.

Prezidentas taip pat pakartojo raginimą opozicijai įsitraukti į dialogą, bet šie raginimai jau ne kartą buvo atmesti kaip apgaulė.

Pagrindinė opozicijos koalicija sakė, jog yra pasirengusi dalyvauti skubiose derybose dėl pereigos, kurias surengti paragino armija, ir savo vyriausiuoju derybininku paskyrė buvusį Jungtinių Tautų (JT) atominės energetikos priežiūros agentūros vadovą Mohamedą ElBaradei (Mohamedą ElBaradėjų).

„Birželio 30-osios frontas, kuriam priklauso ir judėjimas “Tamarud", paskelbė, kad pavedė M.ElBaradei būti opozicijos balsu.

M.Mursi oponentai kaltina jį išdavus revoliuciją – tuo, kad valdžia buvo sukoncentruota islamiškų jėgų rankose ir kad buvo sukeltas ekonomikos smukimas.

Tuo tarpu prezidento šalininkai sako, kad daug problemų jis paveldėjo iš korumpuoto režimo ir kad jam turėtų būti leista užbaigti savo kadenciją, kuri turi baigtis 2016 metais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių