Egiptiečiai istoriniuose rinkimuose rinks H.Mubarako įpėdinį

Egiptiečiai trečiadienį dalyvaus istoriniuose prezidento rinkimuose, kuriuose žadėdami radikaliai kitokią ateitį savo šaliai islamiškų jėgų atstovai varžysis su pasauliečiais, o revoliucionieriai - su senojo režimo nariais.

Šie rinkimai yra paskutinė fazė neramaus pereinamojo periodo, kurį po liaudies sukilimo, pernai nuvertusio ilgametį prezidentą Hosni Mubaraką, prižiūrėjo valdančioji karinė taryba.

Antradienį balsadėžės buvo išdalytos 13 tūkst. Egipto rinkimų apylinkių, kurios atsidarys 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku. Balsavimas, kuriame gali dalyvauti maždaug 50 mln. balso teisę turinčių rinkėjų, truks dvi dienas.

Po dešimtmečių, kai rinkimų rezultatai būdavo aiškūs iš anksto, pirmą kartą nežinoma, kas laimės šį balsavimą daugiausiai gyventojų turinčioje arabų pasaulio valstybėje.

Naujas prezidentas paveldės sunkumų persekiojamą ekonomiką, prastėjančią saugumo padėtį ir iššūkį suvienyti šalį, kurią suskaldė sukilimas ir kartais kruvini jo padariniai, tačiau valstybės vadovo įgaliojimai dar nėra apibrėžti - tai turi būti padaryta naujoje konstitucijoje.

Rinkimų favoritais yra laikomas Amras Mussa, buvęs užsienio reikalų ministras ir Arabų Lygos (AL) vadovas, taip pat - paskutinis H.Mubarako paskirtas premjeras Ahmedas Shafiqas. Vis dėlto jiedu abu yra kaltinami pernelyg glaudžiomis sąsajomis su senuoju režimu.

Be to, įtakingosios Musulmonų brolijos kandidatas Mohammedas Mursi varžysis su nepriklausomu kandidatu - nuosaikių islamiškų pažiūrų Abdel Moneimu Abul Fotouhu, kuris save laiko įvairių politinių jėgų remiama kompromisine figūra.

Kaip rodo apklausos, daug rinkėjų yra neapsisprendę, ką pasirinkti iš kandidatų, atstovaujančių radikaliai skirtingoms tendencijoms, be to, laisvi prezidento rinkimai šalyje yra naujovė, tad trečiadienio balsavimo baigties praktiškai neįmanoma numatyti.

Šie rinkimai vainikuoja permainingą pereinamąjį laikotarpį, kurį lydėjo politiniai neramumai bei kraujo liejimas ir kurio metu taip pat įvyko demokratiniai parlamento rinkimai, triuškinamą pergalę lėmę islamiškoms jėgoms.

Kandidatai kelias savaites dalyvavo kampanijos renginiuose visoje šalyje - tai buvo precedento neturinti demokratijos apraiška, kuri tapo įmanoma po 2011 metų pradžioje kilusio sukilimo.

Šių istorinių rinkimų kampanija oficialiai baigėsi sekmadienio vakarą, o kandidatams dvi dienas iki balsavimo buvo draudžiama dalyti interviu žiniasklaidai arba viešai agituoti, tačiau „kampanijos tyla“ beveik nesumažino jaudulio sostinėje.

„Rytoj vyks didelis egzaminas - man maudžia paširdžius ir negaliu užmigti“, - balsavimo išvakarėse sakė 25 metų Warda, dirbanti viename prabangiame Kairo sporto klube.

„Šie rinkimai pakeis padėtį - kad ir kas ateitų, jis bijos žmonių ir turės jų klausytis“, - jai antrino 25 metų apatinio trikotažo parduotuvės asistentė Hind Ahmed.

„Visi mano draugai ir šeima nuolat kalba apie rinkimus. Tai pirmas kartas jų gyvenime, kai jie balsuos per prezidento rinkimus, nes šįkart rezultatai nėra žinomi iš anksto“, - pridūrė ji.

Kaire vienas armijos automobilis važinėjo po Tahriro aikštę, tapusią H.Mubaraką nuvertusių protestų centru. Iš automobilio buvo skelbiami raginimai egiptiečiams balsuoti.

„Pakilk, egiptieti - Egiptas tave šaukia“, - vienas karys šūkavo per megafoną, cituodamas žodžius iš populiarios nacionalistų dainos, kurią sukūrė garsus kompozitorius Sayyedas Darwishas.

„Pirmą kartą į jūsų balsą bus atsižvelgta - nelikit namuose“, - ragino agitatorius.

Valdančioji Ginkluotųjų pajėgų aukščiausioji taryba (SCAF), perėmusi valdžią Egipte po H.Mubarako nuvertimo, pakartojo savo ankstesnius raginimus aktyviai balsuoti, tačiau perspėjo dėl „pažeidimų“.

„Piliečių dalyvavimas prezidento rinkimuose yra geriausia skaidrumo ir rinkimų proceso saugumo garantija“, - sakė SCAF narys Mohammedas al Assaras, kurį citavo valstybinė naujienų agentūra MENA.

„Neleisime (vykti) jokiems pažeidimams ar (bandymams) daryti įtaką rinkimų procesui ar rinkėjams“, - sakė jis ir pridūrė, kad su bet kokiu asmeniu, pažeidusiu įstatymą, bus elgiamasi „tvirtai ir ryžtingai“.

Vis dėlto pranešime, kuris buvo paskelbtas SCAF svetainėje socialiniame tinkle „Facebook“, valdančioji taryba pabrėžė, kad „svarbu priimti rinkimų rezultatus, kurie atspindės laisvų Egipto žmonių pasirinkimą“.

SCAF pažadėjo valdžios įgaliojimus civilinei administracijai perduoti iki birželio pabaigos, po to, kai bus išrinktas prezidentas, bet daugelis baiminasi, kad kariškių atsitraukimas bus tik iliuzija.

84 metų sergantis H.Mubarakas rinkimus galės stebėti iš kariškių ligoninės Kairo pakraštyje, kur laukia verdikto savo byloje, kuris turi būti paskelbtas birželio 2 dieną.

Buvęs prezidentas kaltinamas dalyvavimu sukilimo metu nužudant maždaug 850 protestuotojų, taip pat – korupcija.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių