Egipte su jauduliu laukiama istorinių prezidento rinkimų

Kairo gatvėse antradienį jautėsi jaudulys, likus dienai iki pirmųjų prezidento rinkimų po sukilimo, per kurį buvo nuverstas autoritarinis lyderis Hosni Mubarakas, taip pat atvedusio į audringą kariškių vadovaujamą pereinamąjį laikotarpį.

„Pirmą kartą balsuosiu rinkimuose, ir tai neabejotinai labai svarbu. Mano šeima apie kalba jau kelias savaites“, - sakė 64 metų Ibrahimas Farragas Hassanas, pardavinėjantis žaislus viename turgelyje Kairo centre.

Dalyvauti H.Mubarako įpėdinio rinkimuose trečiadienį ir ketvirtadienį raginami maždaug 50 mln. balso teisę turinčių rinkėjų. Jeigu per kuris nors iš kandidatų nelaimės per pirmąjį balsavimo ratą, antrasis turas bus surengtas ateinantį mėnesį.

„Šie rinkimai pakeis padėtį - kad ir kas ateitų, jis bijos žmonių ir turės jų klausytis“, - sakė 25 metų apatinio trikotažo parduotuvės asistentė Hind Ahmed.

„Visi mano draugai ir šeima nuolat kalba apie rinkimus. Tai pirmas kartas jų gyvenime, kai jie balsuos per prezidento rinkimus, nes šįkart rezultatai nėra žinomi iš anksto“, - pridūrė ji.

Šių istorinių rinkimų kampanija oficialiai baigėsi sekmadienio vakarą, o kandidatams dvi dienas iki balsavimo draudžiama dalyti interviu žiniasklaidai arba viešai agituoti.

Tačiau „kampanijos tyla“ beveik nesumažino jaudulio sostinėje.

„Rytoj vyks didelis egzaminas - man maudžia paširdžius ir negaliu užmigti“, - kikendama sakė 25 metų Warda, dirbanti viename prabangiame Kairo sporto klube.

Artėjantys rinkimai supriešino islamistus su pasauliečiais ir revoliucionierius su buvusio režimo valdžios atstovais. Pirmą kartą šalies istorijoje rinkimų rezultatai yra sunkiai nuspėjami.

Rinkimų favoritais yra laikomis buvęs užsienio reikalų ministras ir Arabų Lygos vadovas Amras Mussa, paskutinis H.Mubarako paskirtas premjeras Ahmedas Shafiqas, įtakingosios Musulmonų brolijos kandidatas Mohammedas Morsi ir nepriklausomas kandidatas - nuosaikusis islamistas Abdel Moneimas Abul Fotouhas.

Egipto premjeras Kamalas al Ganzuri antradienį ragino laikytis ramybės per rinkimus ir kvietė politines jėgas pripažinti šio istorinio balsavimo rezultatus.

Pirmadienį panašų raginimą išsakė valdantieji kariškiai.

K.al Ganzuri prašė egiptiečių „susitelkti, siekiant užtikrinti rinkimų proceso sėkmę ir priimti daugumos egiptiečių sprendimą, kuris išreikš jų valią per balsadėžes“.

Premjeras savo pranešime išreiškė viltį, kad „šie rinkimai vyks ramiai“, taip pat ragino „kandidatus, politines jėgas, partijas skatinti savo šalininkus gerbti kitų valią ir priimti rinkimų rezultatus“.

Kaire vienas armijos automobilis važinėjo po Tahriro aikštę, tapusią H.Mubaraką nuvertusių protestų centru, iš kurio buvo skelbiami raginimai egiptiečiams balsuoti.

„Pakilk, egiptieti - Egiptas tave šaukia“, - vienas karys šūkavo per megafoną, cituodamas žodžius iš populiarios nacionalistų dainos, kurią sukūrė garsus kompozitorius Sayyedas Darwishas.

„Pirmą kartą į jūsų balsą bus atsižvelgta - nelikit namuose“, - ragino agitatorius.

Pirmadienį Ginkluotųjų pajėgų aukščiausioji taryba (SCAF), perėmusi valdžią Egipte po H.Mubarako nuvertimo, skatino egiptiečius sutikti su artėjančių rinkimų rezultatais.

Pranešime, kuris buvo paskelbtas SCAF svetainėje socialiniame tinkle „Facebook“, pabrėžiama, kad „svarbu priimti rinkimų rezultatus, kurie atspindės laisvų Egipto žmonių pasirinkimą“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių