D.Medvedevas Serbijoje kalbėsis apie pažadėtą paskolą

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas per vizitą į Serbiją antradienį apsvarstys pažadėtą Belgradui 1 mlrd. eurų paskolą, siekdamas sustiprinti Maskvos ekonominę įtaką Tarptautinio valiutos fondo dalyvei ir galimai būsimai Europos Sąjungos (ES) narei.

Paprašė paskolos

Ne taip kaip paprastai, Rusijos prezidento vizitas bus skirtas ne seniems politiniams ryšiams, pagrįstiems bendra kultūros ir religijos praeitimi, o ekonomikos klausimams.

Nuo 2003 metų Serbija gavo beveik 12 mlrd. dolerių tiesioginių užsienio investicijų, bet Maskva čia dalyvavo labai kukliai: Maskva užima tik 19 vietą užsienio investuotojų sąraše.

Liepą Belgradas paprašė iš Maskvos 1 mlrd. eurų (1,5 mlrd. dolerių) paskolos, ketindamas išleisti ateinančiais metais apie 350 mln. eurų biudžeto deficitui mažinti, kaip kad to reikalauja TVF. Kitą dalį Serbija manė skirti transporto sistemai plėtoti.

Paskolos sąlygų kol kas neaptarė

Serbija kol kas neaptarė su Maskva paskolos suteikimo sąlygų, nors finansų ministras Mirko Cvetkovičius vylėsi, kad palūkanų normos bus naudingos.

„Rusijos teikiama paskola, tikriausiai neblogas sandoris; kai kuriais atžvilgiais ji atrodo naudingesnė nei TVF paskola. Mes galėsime panaudoti Rusijos pinigus naujoms darbo vietoms kurti, vartojimo išlaidoms ir gamybai regionuose skatinti", - sakė agentūrai „Reuters" Serbijos vyriausybės atstovas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

Kad gautų pažadėtą 3 mlrd. eurų TVF paskolą, Serbija turės kitais metais sumažinti biudžeto deficitą iki 3,5 proc. bendrojo vidaus produkto. Belgrado derybos su TVF dėl dar vienos paskolos dalies suteikimo prasidės spalio 26 dieną.

Suartėjimas su Rusija nesutraukdys stojimui į ES?

Tačiau provakarietiškų partijų ir socialistų valdančioji koalicija davė suprasti, kad suartėjimas su Rusija negalės sutrukdyti Serbijos įstojimo į ES.

„(Rusijos) užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kelis kartus sakė mums, kad Belgradas bus juo labiau vertingas sąjungininkas, jeigu įstos į ES", - pabrėžė Serbijos vyriausybės atstovas.

Pernai Serbija pasirašė su ES stabilizacijos ir asociacijos susitarimą, kuris yra pirmasis žingsnis kelyje į Europos bendriją. Tačiau Nyderlandai sustabdė šio susitarimo galiojimą dėl to, kad Belgradas neareštavo ir neperdavė Hagos tribunolui vieno Bosnijos serbų lyderio generolo Ratko Mladičiaus.

Slavų draugystė

D.Medvedevas antradienį susitiks su Serbijos prezidentu Borisu Tadičiumi ir kitais Serbijos vadovybės nariais, taip pat su aukštais Serbijos dvasininkais. Po to jis pasakys kalbą parlamente.

Daugelis serbų laiko rusus broliais - taip stipriai jie jaučia etninį ir religinį dviejų slavų tautų bendrumą.

„Rusijos parama visada nepaprastai daug mums reiškė", - sakė Serbijos URM vadovas Vukas Jeremičius, pridurdamas, kad D.Medvedevo vizitas sustiprins „daug šimtmečių trunkančią Serbijos ir Rusijos draugystę".

Rusija, kuri yra JT Saugumo Tarybos narė, turinti veto teisę, 2008 metais paprieštaravo, kad Kosovui - buvusiai Serbijos autonomijai - būtų suteikta nepriklausomybė. Tačiau per Rusijos prezidento vizitą Kosovo statuso klausimas kažin ar bus keliamas.

„Kosovas vargu ar bus tarp svarstomų klausimų, nes Rusija ir taip pakankamai padarė, nepripažindama jo", - sakė Zoranas Dragisičius, Nacionalinio saugumo mokyklos Belgrade dėstytojas.

Rusijos taikos palaikymo kontingentas buvo Kosove nuo 1999 iki 2003 metų. Nuo to laiko, kai išvedė taikos palaikymo pajėgas iš krašto, Rusija daugiau nebekėlė klausimo dėl karinio kontingento buvimo Balkanuose.

„Kariuomenės išvedimas parodė, kad Serbija jau nebėra Rusijos karinių interesų centre, ir aš manau, kad Kremlius laikysis šios strategijos ir toliau. Dabar stipriausias Rusijos ginklas yra ekonomika", - sakė Z.Dragisičius.

D.Medvedevas jau yra viešėjęs Serbijoje

Būdamas vicepremjeras D.Medvedevas pernai vadovavo Rusijos delegacijai, kuri buvo atvykusi į Serbiją pasirašyti sutarties dėl dujotiekio „South Stream" atkarpos nutiesimo. Šia atkarpa "Gazprom" tieks dujas į Europą per Turkijos, Bulgarijos ir Serbijos teritoriją, apeidamas Ukrainą, su kuria Maskva nuolat nesutaria dėl tiekimų ir kainų.

„Nutiesus „South Stream" Serbija bus patrauklesnė investuotojams, nes turės stabilių energetikos išteklių ir jų atsargų", - sakė interviu laikraščiui „Večernje Novosti" Serbijos energetikos ministras Petaras Skundričius.

Pasak P.Skundričiaus, Rusijos investuotojai taip pat ketina pastatyti Serbijoje šiluminę elektrinę ir modernizuoti kitas Belgrado šilumines elektrines už 200 mln. eurų.


Šiame straipsnyje: MedvedevasSerbijapaskola

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių