D.Medvedevas Serbijoje kalbėsis apie pažadėtą paskolą

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas per vizitą į Serbiją antradienį apsvarstys pažadėtą Belgradui 1 mlrd. eurų paskolą, siekdamas sustiprinti Maskvos ekonominę įtaką Tarptautinio valiutos fondo dalyvei ir galimai būsimai Europos Sąjungos (ES) narei.

Paprašė paskolos

Ne taip kaip paprastai, Rusijos prezidento vizitas bus skirtas ne seniems politiniams ryšiams, pagrįstiems bendra kultūros ir religijos praeitimi, o ekonomikos klausimams.

Nuo 2003 metų Serbija gavo beveik 12 mlrd. dolerių tiesioginių užsienio investicijų, bet Maskva čia dalyvavo labai kukliai: Maskva užima tik 19 vietą užsienio investuotojų sąraše.

Liepą Belgradas paprašė iš Maskvos 1 mlrd. eurų (1,5 mlrd. dolerių) paskolos, ketindamas išleisti ateinančiais metais apie 350 mln. eurų biudžeto deficitui mažinti, kaip kad to reikalauja TVF. Kitą dalį Serbija manė skirti transporto sistemai plėtoti.

Paskolos sąlygų kol kas neaptarė

Serbija kol kas neaptarė su Maskva paskolos suteikimo sąlygų, nors finansų ministras Mirko Cvetkovičius vylėsi, kad palūkanų normos bus naudingos.

„Rusijos teikiama paskola, tikriausiai neblogas sandoris; kai kuriais atžvilgiais ji atrodo naudingesnė nei TVF paskola. Mes galėsime panaudoti Rusijos pinigus naujoms darbo vietoms kurti, vartojimo išlaidoms ir gamybai regionuose skatinti", - sakė agentūrai „Reuters" Serbijos vyriausybės atstovas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

Kad gautų pažadėtą 3 mlrd. eurų TVF paskolą, Serbija turės kitais metais sumažinti biudžeto deficitą iki 3,5 proc. bendrojo vidaus produkto. Belgrado derybos su TVF dėl dar vienos paskolos dalies suteikimo prasidės spalio 26 dieną.

Suartėjimas su Rusija nesutraukdys stojimui į ES?

Tačiau provakarietiškų partijų ir socialistų valdančioji koalicija davė suprasti, kad suartėjimas su Rusija negalės sutrukdyti Serbijos įstojimo į ES.

„(Rusijos) užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kelis kartus sakė mums, kad Belgradas bus juo labiau vertingas sąjungininkas, jeigu įstos į ES", - pabrėžė Serbijos vyriausybės atstovas.

Pernai Serbija pasirašė su ES stabilizacijos ir asociacijos susitarimą, kuris yra pirmasis žingsnis kelyje į Europos bendriją. Tačiau Nyderlandai sustabdė šio susitarimo galiojimą dėl to, kad Belgradas neareštavo ir neperdavė Hagos tribunolui vieno Bosnijos serbų lyderio generolo Ratko Mladičiaus.

Slavų draugystė

D.Medvedevas antradienį susitiks su Serbijos prezidentu Borisu Tadičiumi ir kitais Serbijos vadovybės nariais, taip pat su aukštais Serbijos dvasininkais. Po to jis pasakys kalbą parlamente.

Daugelis serbų laiko rusus broliais - taip stipriai jie jaučia etninį ir religinį dviejų slavų tautų bendrumą.

„Rusijos parama visada nepaprastai daug mums reiškė", - sakė Serbijos URM vadovas Vukas Jeremičius, pridurdamas, kad D.Medvedevo vizitas sustiprins „daug šimtmečių trunkančią Serbijos ir Rusijos draugystę".

Rusija, kuri yra JT Saugumo Tarybos narė, turinti veto teisę, 2008 metais paprieštaravo, kad Kosovui - buvusiai Serbijos autonomijai - būtų suteikta nepriklausomybė. Tačiau per Rusijos prezidento vizitą Kosovo statuso klausimas kažin ar bus keliamas.

„Kosovas vargu ar bus tarp svarstomų klausimų, nes Rusija ir taip pakankamai padarė, nepripažindama jo", - sakė Zoranas Dragisičius, Nacionalinio saugumo mokyklos Belgrade dėstytojas.

Rusijos taikos palaikymo kontingentas buvo Kosove nuo 1999 iki 2003 metų. Nuo to laiko, kai išvedė taikos palaikymo pajėgas iš krašto, Rusija daugiau nebekėlė klausimo dėl karinio kontingento buvimo Balkanuose.

„Kariuomenės išvedimas parodė, kad Serbija jau nebėra Rusijos karinių interesų centre, ir aš manau, kad Kremlius laikysis šios strategijos ir toliau. Dabar stipriausias Rusijos ginklas yra ekonomika", - sakė Z.Dragisičius.

D.Medvedevas jau yra viešėjęs Serbijoje

Būdamas vicepremjeras D.Medvedevas pernai vadovavo Rusijos delegacijai, kuri buvo atvykusi į Serbiją pasirašyti sutarties dėl dujotiekio „South Stream" atkarpos nutiesimo. Šia atkarpa "Gazprom" tieks dujas į Europą per Turkijos, Bulgarijos ir Serbijos teritoriją, apeidamas Ukrainą, su kuria Maskva nuolat nesutaria dėl tiekimų ir kainų.

„Nutiesus „South Stream" Serbija bus patrauklesnė investuotojams, nes turės stabilių energetikos išteklių ir jų atsargų", - sakė interviu laikraščiui „Večernje Novosti" Serbijos energetikos ministras Petaras Skundričius.

Pasak P.Skundričiaus, Rusijos investuotojai taip pat ketina pastatyti Serbijoje šiluminę elektrinę ir modernizuoti kitas Belgrado šilumines elektrines už 200 mln. eurų.


Šiame straipsnyje: MedvedevasSerbijapaskola

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • EK vadovas: dvigubi maisto kokybės standartai ES – nepriimtini
  EK vadovas: dvigubi maisto kokybės standartai ES – nepriimtini

  Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) Slovakijai ir kitoms Rytų Europos valstybėms narėms ketvirtadienį pažadėjo padėti užkirsti kelią „visiškai nepriimtinam“ prastesnės kokybės...

 • Nuo Lietuvos nusisuko ir Latvija
  Nuo Lietuvos nusisuko ir Latvija

  Lietuvos ir jos šiaurinių kaimynių pozicija energetikos klausimais vis labiau išsiskiria. Latvija prisijungė prie Estijos ir pareiškė, kad nepakanka vienos jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos Baltijos šalių elektros tinklų sinc...

  4
 • Dėl duomenų skandalo – griūtis Švedijos vyriausybėje
  Dėl duomenų skandalo – griūtis Švedijos vyriausybėje

  Švedijos vidaus reikalų ir infrastruktūros ministrai traukiasi iš vyriausybės, kuri performuojama dėl didžiulio opių duomenų nutekinimo, sukrėtusio trapią centro kairės vyriausybę, ketvirtadienį pranešė premjeras Stefanas Lofv...

 • Rusija paskyrė naują ambasadorių prie JT
  Rusija paskyrė naują ambasadorių prie JT

  Kremlius ketvirtadienį paskelbė, kad Vasilijus Nebenzia bus naujasis Rusijos ambasadorius prie Jungtinių Tautų, jo pirmtakas ilgametis įgaliotinis Vitalijus Čiurkinas, kuris mirė vasario mėnesį. ...

 • Čekija rekordiškai pagerino parduodamo benzino ir dyzelino kokybę
  Čekija rekordiškai pagerino parduodamo benzino ir dyzelino kokybę

  Egzistuoja viena strateginė prekių kategorija, kurioje pati Čekija pripažįsta visiškai priešingus rezultatus ir prisiskiria sau sąjunginę pirmenybę. Čekijos prekybos inspekcijos duomenimis, per pastaruosius 15 metų šalyje parduod...

 • Prezidentė su M. Pence'u Taline aptars saugumo klausimus
  Prezidentė su M. Pence'u Taline aptars saugumo klausimus

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė Taline vyksiančiame Baltijos šalių vadovų susitikime su Jungtinių Valstijų viceprezidentu Mike'u Pence'u (Maiku Pensu) žada aptarti amerikiečių karinę paramą, kibernetinį saugumą, Baltarusijos atomin...

  1
 • A. M. Villaras atsistatydino iš FIFA ir UEFA viceprezidentų postų
  A. M. Villaras atsistatydino iš FIFA ir UEFA viceprezidentų postų

  Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) pranešė, kad atsistatydino dėl įtarimų korupcija sulaikytas jos viceprezidentas Angelis Maria Villaras (Anchelis Marija Viljaras). ...

 • V. Putinas vyksta vienos dienos vizito į Suomiją
  V. Putinas vyksta vienos dienos vizito į Suomiją

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį vyksta vienos dienos vizito į Suomiją, kur su šios šalies vadovu Sauli Niinisto (Sauliu Nyniste) aptars dvišalio bendradarbiavimo klausimus ir aktualias tarptautines problemas. ...

 • Britanija po „Brexit“ planuoja aktyviau veikti Azijoje
  Britanija po „Brexit“ planuoja aktyviau veikti Azijoje

  Didžioji Britanija planuoja po „Brexit“ aktyviau veikti Azijoje, o prireikus galbūt netgi dislokuoti ten savo kariuomenę, ketvirtadienį pareiškė britų diplomatijos vadovas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas). ...

  2
 • JAV admirolas įvykdytų D. Trumpo įsakymą smogti branduoliniais ginklais
  JAV admirolas įvykdytų D. Trumpo įsakymą smogti branduoliniais ginklais

  JAV Ramiojo vandenyno laivyno vadas ketvirtadienį pareiškė, kad būtų pasiruošęs bet kada įvykdyti įsakymą smogti Kinijai branduoliniais ginklais, jeigu prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) duotų tokį įsakymą, ir perspėjo, ...

  2
Daugiau straipsnių